موقعیت شما: مقالات زنان و زایمان سندرم پيش از قاعدگي؛ مشكلي كه جدي گرفته نمي‌شود

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

سندرم پيش از قاعدگي؛ مشكلي كه جدي گرفته نمي‌شود


مسائل بهداشتی زنان ارتباط تنگاتنگی با سلامت و احساس آرامش در خانواده و به تبع آن در جامعه دارد. سيكل ماهانه يكي از مسائل مهم زنان در دوران باروري است كه روحيات و مسائل بهداشتي آنها به شدت به آن وابسته است.

زنان در طول دوران باروری خود حدود 420 سیکل ماهانه را تجربه می‌کنند. از هر 3 زن 2 نفر قبل از شروع عادت ماهانه دچار مشکلات جسمی و روحی می‌شوند که در فعالیت‌های اجتماعی آنها وقفه‌هاي جدي ایجاد می‌کند. بیش از 200 علامت برای این سندرم شناخته شده است که از جمله این علایم می‌توان به سردرد، کمر درد، ورم، آکنه، بدگمانی، خشونت، زودرنجی، كاهش اعتماد به نفس و حتي در موارد شديد اقدام به خودکشی را نام برد. نتايج مطالعات انجام گرفته در ايران نشان مي‌دهد كاهش كارايي و لذت نبردن از فعاليت‌هاي اجتماعي از جمله عواملي هستند كه بيشترين تداخل را با عملكرد فردي- اجتماعي ايجاد مي‌كنند. اين در حالي است كه بسیاری از بانوان در کشور ما این سندرم را طبیعی مي‌دانند.

اگر شما نيز مبتلا به PMS هستید دانستن اين موضوع كه بسياري از زنان مانند شما به اين اختلال مبتلا هستند و مشكل يك نقص به شمار نمي‌رود مي‌تواند شما را اميدوارتر كند. هنوز علت این مشکل به درستی مشخص نیست اما بر هم خوردن تعادل بین هورمون‌های جنسی زنانه و کمبود برخی از مواد مغذی از جمله دلايلي هستند كه تاكنون شناخته شده‌اند. دكتر معصومه خيرخواه عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا برخورداري از برنامه ورزشي مناسب، رژيم غذايي كم نمك و کم کافئين، استفاده از ترکيبات گياهان دارويي مانند گل پامچال، رزماري، ملاس و تخم کتان، دريافت مكمل‌هاي حاوي ويتامين E و B6 را در بهبود علائم آزاردهنده سندرم پيش از قاعدگي مؤثر دانسته و مي‌گويد ترجيحاً افراد مبتلا به اين نوع علائم بهتر است به منظور رد ساير بيماري‌هايي که داراي علائم مشابه هستند با پزشك خود مشاوره كنند.