موقعیت شما: مقالات زنان و زایمان پايان تجربه‌هاي تلخ ماهانه

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

پايان تجربه‌هاي تلخ ماهانه


وارد دفتر دبيران كه شدم عده‌اي از معلم‌ها مشغول صحبت درباره مسائل مربوط به دانش‌آموزان كلاس‌هاي خود بودند. وقتي در بحثشان شركت كردم متوجه شدم درباره دل‌دردهاي ماهيانه دانش‌آموزان و اينكه اين مسئله چقدر در ميزان غيبت‌ها و تغييرات رفتاري آنها تأثيرگذار است صحبت مي‌كنند. به عنوان دبير بهداشت مدرسه لازم دانستم كمي درباره مشكلات و ناراحتي‌هاي روزهاي قبل از عادت ماهيانه كه هم روان و هم جسم بانوان را تحت تأثير قرار مي‌دهد توضيحاتي دهم. متأسفانه اين مسئله بسيار شايع است و فقط شدت و ضعف آن در افراد مختلف متفاوت است و در بعضي‌ها باعث بروز عوارض رواني شديد مي‌شود. پس از اين جلسه، به نظرم جالب آمد كه بد نيست دست به قلم شده و درباره تغييرات جسمي و رفتاري در اين دوران و همين‌طور راه‌هاي كاهش و كنترل آن مطلبي بنويسم. هر چند تغييرات هورموني در اين روزها عوارضي را به دنبال دارد، اما اين موضوع هم قابل كنترل است و مي‌توان با برخي روش‌ها، مشكلات ناشي از آن را تخفيف داد.

در روزهاي قبل از شروع عادت ماهيانه، مجموعه‌اي از علائم و نشانه‌هاي جسمي و روحي كه يكي از شايع‌ترين اختلالات زنانه در دنيا را به خود اختصاص مي‌دهند، رخ مي‌دهند. تحقيقات نشان مي‌دهد حدود 60 درصد زنان در سنين باروري يعني از زمان آغاز عادت ماهيانه تا دوران يائسگي به نوعي با مشكلاتي طي دوران قاعدگي و قبل از آن دست به گريبان هستند كه به آن سندرم پيش از قاعدگي (PMS)  مي‌گويند. "سندرم" به يك مجموعه از تغييرات مي‌گويند كه به دنبال بيماري براي فرد اتفاق مي‌افتد.

در برخي افراد اين علائم به حدي شديد بروز مي‌كنند ‌كه حتي روند طبيعي كار و فعاليت‌هاي روزانه فرد را تحت تاثير قرار مي‌دهند.

سندرم پيش از قاعدگي (PMS) را بيماري هزار چهره مي‌گويند و با لحاظ کردن گزارش‌هاي فردی بیماران، تاکنون بیش از 150 نشانه در اين روزها مشاهده شده است. البته شدت و تعداد اين نشانه‌ها در زنان مختلف متفاوت است و حتي الگوي اين اختلالات برحسب ماه‌هاي مختلف سال، سن بيمار و اتفاقاتي كه در زندگي فرد افتاده است تفاوت دارد. لازم به ذکر است معیار تشخيص PMS تنها مشاهده تعدادي از علائم ذکر شده نیست؛ بلکه ظاهر شدن دوره‌اي و مداوم علائم در هر ماه، نشانگر ابتلا به آن است. نحوه بروز تظاهرات این بیماری در قسمت‌ها و ارگان‌های مختلف بدن متفاوت است.

دستگاه عصبی: سردرد، ميگرن و سرگيجه

استخوان‌ها: کمر درد، درد و خشکي مفاصل

عضلات: به صورت کشيدگي عضلات، ورم، درد شکمي و گرفتگي عضلات (به‌خصوص گرفتگي ماهيچه‌های پا)

تغييرات روحي: بي‌حوصلگي، گريه، تنش، احساس نا اميدي، وحشت، خستگي، پرخاشگري، عصبانيت، کسلي و بي‌حالي، افسردگي، سوء رفتار با فرزند، بي علاقگی به کار و کاهش ارتباطات اجتماعی

دستگاه گوارش: ميل شديد به غذا خوردن، درد شديد و ورم شکم،

سینه‌ها: به صورت درد و بزرگي سينه‌ها

پوست: دانه‌هاي پوستي، کورک، کهير و تبخال بروز می‌کنند.

نوش‌داروي آرامش‌بخش

برای کنترل تغييرات ناخوشايند در اين دوران شیوه‌های مختلفی وجود دارد. در حوزه روان‌شناختی، حمایت اطرافیان و درک صحیح آنها از شرایط فرد در روزهاي نزديك عادت ماهيانه می‌تواند از عوارض روحی و روانی این اختلال بکاهد. علاوه بر حمايت‌هاي عاطفي اطرافيان و انجام برخي نرمش‌ها مانند يوگا، دريافت مجموعه‌اي از ويتامين‌ها كه از شاخص‌ترين آنها ويتامين‌ ب6 (B6) و ايي (E) است، در كنار برخي تركيبات طبيعي مغذي، بسيار مفيد است و بهره‌گيري از آنها مي‌تواند به مقدار قابل توجهي تسكيني براي مشكلات روزهاي قاعدگي باشد. در زير به ذكر پاره‌اي از اين تركيبات مؤثر مي‌پردازيم:

رزماري

رزماري باعث افزایش قدرت انقباضی قلب و افزایش جریان خون در عروق تغذیه کننده قلب می‌شود، هم‌چنین مطالعات نشان می‌دهند این گیاه دارای اثرات ضد نفخ، ضد اسپاسم و ضد میکروبی است. از این گیاه در بهبود اختلالات گوارشی از جمله نفخ و احساس پری و سنگینی معده، رفع کرامپ‌های عضلانی، بهبود سردرد و دل درد و کنترل تنش‌های عصبی استفاده می‌شود.

دونگ كوآي

عصاره دونگ كوآي حاوي ویتامین ب12 (B12)، اسید فولیک، اسید نیکوتینیک و به مقدار کمتر ویتامین آ (A)، ‌‌ ايي (E) و اسید پانتوتنیک (ويتامين ب5) است. برخی از مطالعات نشان می‌دهند این گیاه دارای اثرات شبه پروژسترونی است، بنابراین در بهبود علائم در روزهاي نزديك عادت ماهيانه مؤثر است. از دونگ كوآي در کمک به درمان قاعدگی نامنظم، رفع دل دردهاي مربوط به دوران قاعدگي، کمک به درمان ناباروری و عفونت‌های واژن استفاده می‌شود.

كورن سيلك

عصاره این ترکیب گیاهی به عنوان مدر، مسکن و ضد التهاب به کار می‌رود. به دلیل خاصیت مدری كه در رفع احتباس مایعات و ادم دارد،  در بهبود التهاب‌هاي مجاری ادراری و سوزش ادرار مفید است.

با توجه به آنچه گفته شد بهره‌گيري از مجموعه‌ تركيبات طبيعي كمك مي‌كند تا با كاهش علائم ناخوشايند جسمي و روحي در روزهاي قبل از عادت ماهيانه و حفظ سلامت عمومي در تمام طول ماه، از كار روزانه و فعاليت‌هاي اجتماعي خود عقب نمانيم.

اخبار

نمكدان‌تان را بشكنيد

بسياري دختر خانم‌ها در روزهاي قبل از شروع عادت ماهيانه، جهت تسكين ناراحتي‌هاي روحي، اضطراب، افسردگي و پاسخگويي به احساس كسالت خود، علاقمند به دريافت مقادير بيشتر غذاهاي شور يا شيرين هستند. اين مواد نه تنها ارزش غذايي مفيدي ندارند و بهبودي در علائم روحي و جسمي فرد ايجاد نمي‌كنند، بلكه سبب افزيش وزن، انسداد عروق و بسياري عوارض نامطلوب ديگر خواهند شد. از سوي ديگر، مصرف نمك به مقدار زياد و دريافت مواد غذايي شور، سبب احتباس مايعات و تورم خواهد شد. اين مسئله به خودي خود، تشديد عوارض سندرم پيش از قاعدگي (PMS) را به دنبال دارد.

بخور نخورهاي روزهاي قاعدگي

تغذیه نقش مهمی در کنترل مشكلات پيش از قاعدگي دارد. تحقیقات نشان می‌دهند افراد مبتلا به سندرم پيش از قاعدگي (PMS) در مقایسه با زنان بدون اين مشكل، به مقدار بیشتری از قندهای ساده و کربوهیدرات‌های تصفیه شده، نمک و چربی‌های حیوانی استفاده می‌کنند و به مقدار کمتری از منابع غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B، آهن، روی و منگنز بهره می‌گیرند. مطالعات نشان می‌دهد مصرف برخی مکمل‌های غذایی از جمله ویتامین E، B6، کلسیم و منیزیم، نیز نقش مؤثری در کنترل و کاهش علائم در روزهاي قبل از عادت ماهيانه دارند.

از طبيعت ياري بگيريم

عصاره استخراج شده از Evening Primrose‌ Oil  (EPO)  خواص درمانی بسیاری دارد. مطالعات بالینی نشان می‌دهند عصاره این گیاه در بهبود مشکلات ناشی از کمبود چربي‌هاي ضروری، مانند اگزما، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، التهاب، روماتيسم و ناراحتي كليه در بیماران دیابتی نقش دارد. EPO حاوی مقادیر فراوانی از چربي‌هاي ضروری و مورد نياز بدن به ویژه اسید گامالینولنیک است.

اسیدهای چرب ضروری مانند گامالینولنیک اسيد، يكي از پیش‌سازهای حیاتی برای ساخت عوامل ضد التهابی هستند. مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از عصاره اين گياه، در زنان مبتلا به PMS، افسردگی، تحریک پذیری، حساس و دردناک‌ شدن سینه‌ها، اسپاسم، تمایل به مصرف شیرینی و احتباس مایعات را بهبود مي‌بخشد. اسید گامالینولنیک از تبدیل اسید آراشیدونیک به ترکیبات التهابی جلوگیری کرده و علایم PMS  را تسکین می‌بخشد.

بدن خود را ويتامينه كنيد

مقدار سروتونین (عامل كنترل‌كننده اشتها و خلق و خو) در بدن زنان در روزهاي نزديك عادت ماهيانه و قبل از تخمک‌گذاری پایین است. این مسئله می‌تواند موجب بروز علایم جسمی و روحی در روزهاي قبل از عادت ماهيانه شود. استروژن (هورمون زنانه كه مقدار آن در روزهاي نزديك عادت ماهيانه در بدن بالا مي‌رود)، فعالیت دوپامین و سروتونين را مهار می‌کند. دوپامین نيز یک انتقال‌دهنده مهم عصبی است که باعث ایجاد آرامش و هوشیاری در فرد می‌شود. هم‌چنین این انتقال‌دهنده عصبی، با تأثيري كه بر كار کلیه‌ها دارد، از احتباس آب و نمك و در نتيجه ورم اندام‌هاي بدن پیشگیری می‌کند. ویتامین ب6  یک عنصر مهم برای توليد عوامل ضد التهاب، ورم، عوامل كنترل كننده اشتها و خلق و خو (مانند سروتونين و دوپامين) است.