موقعیت شما: مقالات سلامت مردان اختلال در نعوظ؛ شايع‌ترين مشكل جنسي مردان

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

اختلال در نعوظ؛ شايع‌ترين مشكل جنسي مردان


نمي‌توان از كنار اين مشكل به همين راحتي گذشت. ناتواني جنسي و اختلال در نعوظ را مي‌گويم. جايي مطالعه مي‌كردم كه ناتواني جنسي يكي از اصلي‌ترين دلايل فروپاشي زندگي زناشويي است و نمي‌توان آن را دست كم گرفت! مشكلي كه اغلب به زبان نمي‌آيد و حتي به صورت بهانه‌هاي ديگري براي اتمام تلخ يك زندگي بروز مي‌كند. ناخودآگاه براي لحظه‌اي تصوير پله‌هاي پر از ازدحام دادگاه خانواده در مقابل چشمانم مانند يك فيلم به تصوير كشيده شد. تصور اينكه تعداد قابل توجهي از اين افراد به دلايل نارضايتي جنسي كارشان به اينجا رسيده است بسيار برايم سخت بود.

ناتوانی جنسی وضعیتی است که در آن مرد نمی‌تواند نعوظ پیدا کرده و قادر نیست که نعوظ خود را به مدت کافی جهت انجام نزدیکی حفظ كند. اين اختلال در افرادي كه مبتلا به انسداد عروق خوني، پرفشاري خون، ديابت و كلسترول خون بالا هستند بيشتر ديده مي‌شود.

در برخي موارد اين اختلال جزئي است و به صورت نعوظ ناقص دیده می‌شود ولی اين احتمال وجود دارد كه به صورت دایمی و مزمن باقی بماند. مواردی مثل بیماری‌های مزمن، مصرف داروها، افسردگی، هیجان و تشویش باعث بروز انواع زودگذر آن مي‌شود و در بسياري از موارد بهبودي با گذشت زمان حاصل مي‌شود. برای اینکه نعوظ ایجاد شود، باید هماهنگي گسترده‌اي بين اندام‌ها و سيستم‌هاي مختلف بدن ايجاد شود و تنها خواستن ايجاد اين حالت، براي ايجاد نعوظ كافي نيست. هماهنگی بین روان، مغز و اعصاب مرکزی و محیطی، هورمون‌های خونی و عروق خونی براي ورود جریان خون به آلت و عدم خروج آن لازمه اين عملكرد جنسي است. در اين حالت است كه خون‌رساني به آلت افزايش مي‌يابد و نعوظ ايجاد مي‌شود.