موقعیت شما: مقالات سلامت مردان ناباروري

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

ناباروري


درِ خانه مردان نيز مي‌خوابد

ناباروري يكي از مشكلاتي است كه اين روزها شيوع آن رو به افزايش گذاشته است. ايراني‌ها، به خصوص تهراني‌ها بيشتر به اين مشكل مبتلا مي‌شوند. علت ناباروري زوجين مي‌تواند از جانب مرد يا زن باشد. هر چند به اشتباه در بيشتر موارد مشكل را از جانب خانم مي‌دانند در حالي كه مردان نيز درصد قابل توجهي از دلايل ناباروري را به خود اختصاص داده‌اند. مشخص شده است موارد خاصي از ناباروري مردان مربوط به ناتواني‌هاي جسمي آنهاست. حدود 40 تا 90 درصد ناباروري مردان نيز به واسطه نقص در توليد اسپرم است كه مي‌تواند با كمبود برخي ريزمغذي‌ها مرتبط باشد. در اين ميان كمبود ويتامين E و سلنيوم بيشتر از ساير ريزمغذي‌ها مي‌تواند چنين اختلالاتي را موجب شود. اين دو تركيب در كنار هم اثر مضاعفي نيز دارند و براي تأثير بيشتر همواره توصيه متخصصان استفاده توأم آنها بوده است.

ويتامين E: در توليد اسپرم نقش دارد. كمبود اين ويتامين باعث كاهش توليد هورمون‌هاي جنسي و آنزيم‌هاي مورد نياز براي توليد اسپرم مي‌شود. مكمل‌ياري با 400 واحد بين‌المللي (IU) ويتامين E در روز در بهبود حركت يا موتيليته اسپرم نيز اثر دارد. ويتامين E يك آنتي‌اكسيدان قوي محلول در چربي است و به بهبود عملكرد سيستم ايمني در جريان تكثير سلولي و كاهش خطر آسيب اكسيداسيون به اسپرم‌ها كمك مي‌كند. نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد دريافت مكمل ويتامين E 19 تا 29 درصد احتمال باروري را افزايش مي‌دهد.

سلنيوم: تحقيقات نشان داده‌اند است كمبود سلنيوم مي‌تواند يكي از علل ناباروري در مردان باشد. سلنيوم نيز يكي ديگر از آنتي‌اكسيدان‌ها است كه باعث مي‌شود اسپرم از آسيب‌هاي راديكال‌هاي آزاد مصون بماند. سلنيوم با خنثي كردن اين مواد خطرناك مانع از شكستگي كروموزم‌ها مي‌شود و بدين ترتيب از اسپرم محافظت كرده و مانع از بروز ناباروري ناشي از اين مسئله مي‌شود. اين ماده معدني توليد اسپرم را نيز افزايش مي‌دهد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد سطح سلنيوم خون در مرداني كه به مقدار كافي اسپرم در مايع مني خود ندارند و نابارور هستند پايين‌تر از حد طبيعي است.