موقعیت شما: مقالات سلامت مردان مردان هم يائسه مي‌شوند!

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

اتفاقي كه مي‌افتد

مردان هم يائسه مي‌شوند

شايد زنان بسيار خوش اقبال بوده‌اند كه توانسته‌اند بسياري از تحقيقات علوم بهداشتي را به سمت يكي از مشكلات طبيعي دوران زندگي خود، يعني يائسگي، معطوف كنند. جاب است بدانيد كه مردان نيز يائسه مي‌شوند. به نگاهي به علل يائسگي اين ادعا ديگر چندان عجيب نخواهد بود. چيزي كه باعث تفاوت دو جنس مي‌شود، تفاوت هورمون‌هاي جنسي دو جنس است. در زنان با كاهش سطح هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون تغييرات فيزيولوژيكي بوجود مي‌آيد كه او را به دوران جديد زندگي خود يعني يائسگي وارد مي‌كند. چنين تغييراتي در مردان نيز حادث مي‌شود. اصلي ترين هورمون جنسي مردانه تستوسترون است و با افزايشي كه در دوران بلوغ پيدا مي‌كند، تغييرات شگرف مختص مردان را بوجود مي‌آورد.

سوختن و ساختن

مشكل از اينجا آغاز مي‌شود كه سطح اين هورمون در سنين بالا و با افزايش سن كاهش مي‌يابد و باعث بروز علائم يائسگي مردان يا آندروپوز (در مقابل منوپوز زنان) مي‌شود. اگر شما نيز مدتي است که احساس مي‌کنيد ميل جنسي‌‌تان کاهش يافته، استحكام استخوان‌ها و حجم عضلات ‌‌تان‌کم شده، دچار چاقي شكمي، بي‌‌خوابي و افسردگي شده‌ايد، تمركزتان كاهش يافته، زودتر خسته مي‌شويد و به طور كلي احساس مي‌كنيد سلامتي‌اتان در وضعيت مناسبي قرار ندارد، بدانيد كه اين‌ها ممكن نشانه‌‌هاي آندروپوز يا يائسگي مردانه باشد. كاهش سطح تستوسترون مي‌تواند زمينه ابتلا به ديابت نوع 2، نارسايي كليوي و برخي بيماري‌هاي كبدي را نيز افزايش دهد. آندروپوز مشكلي است كه 7 درصد مردان 10 تا 60 سال، 22 درصد مردان 60 تا 80 سال و 36 درصد مردان 80 تا 100 سال به آن مبتلا هستند، در حالي كه بسياري از آنان اين مشكل را غير قابل حل دانسته و به قول معروف با آن مي‌سازند.

مي‌توان يائسه نشد؟

با افزايش سطح تستوسترون در بدن مي‌توان علائم آندروپوز مردان را به مقدار زيادي كاهش داد. از اين رو هورمون درماني با تستوسترون يكي از راه‌كارهايي است كه اخيراً براي رفع عوارض ناشي از افت تستوسترون در مردان مورد استفاده قرار گرفته‌است. ولي مانند هورمون‌ درماني‌هاي ديگر كه براي رفع برخي مشكلات، مانند يائسگي زنان، توصيه مي‌شود، تستوسترون درماني نيز با عوارض جانبي همراه است. احتمال بروز اختلالات پروستات و تغييرات سطح هموگلوبين از جمله مشكلاتي است كه ممكن است درمان با هورمون ايجاد كند.

هورمون درماني طبيعي

بهترين شيوه براي افزايش سطح تستوسترون آزاد در مردان استفاده از تركيبات طبيعي است. اين تركيبات به طور معمول توان بدن را براي توليد تستوسترون بالا مي‌برند و بدين ترتيب عوارض ناگوار هورمون درماني غير طبيعي را ندارند. تركيبات گياهي مانند يوهيمبين، تريبولوس، آونا ساتيوا، ساپالمتو، اسيد آمينه آرژينين و ويتامين نياسين از جمله تركيباتي هستند كه با افزايش سطح تستوسترون عوارض آندروپوز را كاهش مي‌دهند. علاوه بر اين، تركيبات گياهي مانند يوهيمبين، آرژينين و جينكوبيلوبا تركيباتي هستند كه توليد اكسيد نيتريك را نيز در بدن افزايش مي‌دهند و با افزايش خون‌رساني به بافت‌هاي مختلف بدن به ويژه اندام جنسي، مي‌توانند بسياري از مشكلات جنسي مردان مانند كاهش ميل جنسي، ناتواني در نعوظ و دوام آن و تحريك پذيري كم جنسي را بهبود بخشد.