موقعیت شما: مقالات سلامت مردان چگونه استرس سبب کاهش تولید تستوسترون می شود؟

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

چگونه استرس سبب کاهش تولید تستوسترون می شود؟


متهم رديف اول: استرس

جرم: قتل تستوسترون

وقتي حرف از استرس به ميان مي‌آيد، كمتر كسي است كه بگويد من استرس ندارم. شايد به همين دليل است كه امروزه شيوع بسياري از بيماري‌هاي ناشي از ناراحتي‌هاي روحي و رواني افزايش يافته است. بسياري نيز هستند كه علل بسياري از مشكلات سلامتي خود را به گردن استرس مي‌اندازند و به اصطلاح تمام كاسه و كوزه‌ها را بر سر استرس مي‌شكنند!

كاهش تستوسترون يا همان يائسگي مردانه در اثر كاهش اين هورمون جنسي مردانه در فرد ايجاد مي‌شود. كاهش سطح استقامت فيزيكي، تحليل بيضه‌ها، بزرگ شدن سينه‌ها، چاقي شكمي، پوكي استخوان، ضعف عضلاني، مشكلات خواب تنها بخشي از عوارض اين اختلال مردانه است. افزايش سن يكي ازمهمترين دلايل كاهش سطح تستوسترون به شمار مي‌رود. ولي اخيراً تحقيقات انجام شده نشان داده‌ استرس مي‌تواند باعث بروز يائسگي زودرس مردانه شود و در نتيجه مشكلات جنسي مانند سرد مزاجي و كاهش ميل جنسي و كاهش قدرت و دوام نعوظ آلت را ايجاد كند.

وضعيت قرمز است! مواظب كاهش تستوسترون باشيد

وقتي استرس ايجاد مي‌شود سيستم‌هاي بدن در وضعيت قرمز و خطر قرار مي‌گيرند. در اين زمان است كه ترشح هورمون‌هاي استرس مانند آدرنالين و كورتيزول افزايش مي‌يابد. اين هورمون‌ها كه براي تطابق بدن با شرايط اضطراري ترشح مي‌شوند، ويژگي كاتابوليكي يا افزايش دهنده‌گي شكست و تحليل بافت‌هاي پروتئيني و چربي بدن را دارند. اين خاصيت باعث مي‌شود از يك سو منابع در دسترس انرژي بدن افزايش يابد و از سويي ديگر هورمون‌هايي كه خاصيت عكس اين تأثير را دارند، مانند تستوسترون، كاهش يابد. در واقع هورمون تستوسترون يك هورمون آنابوليك است و باعث افزايش بافت ماهيچه‌اي مي‌شود. به دليل همين تأثير است كه برخي ورزشكاران از اين هورمون به صورت مصنوعي استفاده مي‌كنند. اين دقيقاً همان هورموني است كه عملكرد و تأثيرش در تضاد با هورمون‌هاي استرس است. بنابراين اگر شما نيز از استرس‌هاي روزه‌مره رنج مي‌بريد، در معرض كاهش تستوسترون، يائسگي مردانه و ناتواني جنسي هستيد.