موقعیت شما: مقالات سلامت مردان مشكل جنسي يك سوم مردان

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

مشكل جنسي يك سوم مردان


انزال زودرس هنگامي رخ مي دهد كه مرد زودتر از هنگامي كه خودش يا همسرش مي خواهد، انزال پيدا كند. اگر انزال گاهي زودتر از حد معمول رخ دهد، نبايد نگران بود اما اگر هميشه زودتر از زماني كه مي خواهيد اتفاق مي افتد؛ مثلا پيش از آنكه رابطه زناشويي را شروع كنيد يا مدت كوتاهي پس از شروع آن، به انزال زودرس دچار هستيد. انزال زودرس يك شكايت جنسي شايع است. تخمين زده مي شود يك مرد از هر 3 مرد در زماني از زندگي به اين مشكل دچار مي شود.

بررسي ها نشان داده اند انزال زودرس در مردان جوان تر شايع تر است و با افزايش سن شيوع آن كاهش پيدا مي كند. احتمال افزايش تجربه جنسي مرد و به دست آوردن توانايي بهتر براي كنترل انزال باعث بهبود اين مشكل مي شود. برخي علل رواني و جسمي ممكن است در انزال زودرس نقش داشته باشند. گرچه ممكن است مردان از بيان اينكه انزال زودرس دارند، خجالت بكشند اما اين عارضه بسيار شايع و قابل درمان است و داروها، مشاوره رواني و آموختن تكنيك هاي جنسي كه انزال را به تاخير مي اندازند، مي توانند رابطه زناشويي را بهبود ببخشد. معمولا استفاده از تركيبي از روش هاي درماني بهترين نتيجه را دارد.

نشانه ها

نشانه اصلي انزال زودرس، وقوع انزال پيش از زماني است كه مرد و همسرش بخواهند و معمولا اين اتفاق باعث استرس و ناراحتي آن دو مي شود. پزشكان معمولا انزال زودرس را به 2 نوع اوليه (مادام العمر) و ثانويه (اكتسابي) تقسيم مي كنند.

((انجمن بين المللي پزشكي جنسي)) انزال زودرس اوليه را اين گونه تعريف مي كند: انزال در همه موارد در كمتر از 2 دقيقه پس از دخول رخ دهد و مرد در همه موارد، نتواند انزال خود را به تاخير بيندازد. اين وضعيت باعث پيامدهاي عاطفي منفي مانند استرس، ناكامي يا پرهيز از رابطه زناشويي مي شود. انزال زودرس ثانويه نيز همين علايم را دارد و تفاوت آن با نوع اوليه اين است كه در انزال زودرس ثانويه، مرد پيش از دچارشدن به اين عارضه، روابط زناشويي رضايت بخشي داشته و مشكل انزال نداشته است.

نگراني ها

اگر حس مي كنيد انزالتان خيلي زود رخ مي دهد، بايد با پزشك مشاوره كنيد. ممكن است فكر كنيد خودتان مي توانيد از عهده اين مشكل برآييد، اما اين تفكر درست نيست و فقط درمان به دستيابي شما به روابط زناشويي رضايت بخش كمك مي كند. براي برخي مردان، مشاوره با پزشكي كه به آنها اطمينان دهد انزال زودرسي كه گهگاه اتفاق مي افتد، عادي است يا اينكه تصورشان درباره زودرس بودن انزال نادرست است، كافي است. به طور طبيعي زمان ميانگين شروع رابطه تا انزال بايد حدود 5 دقيقه باشد .

علت ها

علت دقيق انزال زودرس معلوم نيست. زماني تصور مي شد فقط علت رواني دارد، اما اكنون پزشكان مي دانند كه علل ايجاد كننده آن پيچيده تر از اينهاست و رابطه متقابل عوامل رواني و زيستي باعث ايجاد اين عارضه مي شود اما به نظر مي رسد پاي علل متعددي در ميان است:

  • علل رواني: برخي از پژوهشگران معتقدند تجربه هاي جنسي اوليه فرد ممكن است الگويي را در او ايجاد كند كه تغيير آن در زندگي بعدي مشكل باشد، يعني فرد به اصطلاح "شرطي" مي شود. عوامل ديگري كه ممكن است باعث انزال زودرس شوند، عبارتند از:
  • اختلال نعوظ: مرداني كه نگران رسيدن به نعوظ يا حفظ آن حين رابطه زناشويي هستند، ممكن است به سوي الگوي رفتاري عجله داشتن براي رسيدن به انزال گرايش پيدا كنند و تغيير دادن اين عادت ممكن است مشكل باشد.
  • اضطراب: بسياري از مردان دچار انزال زودرس، داراي مشكلات اضطرابي هستند؛ چه اضطراب درباره كاركرد جنسي شان و چه اضطراب درباره چيزهاي ديگر.
  • مشكلات ارتباطي: گاهي اختلاف ها و مشكلات در رابطه عاطفي ميان مرد و زن در ايجاد انزال زودرس نقش دارد.
  • علل زيستي يا جسمي: برخي از عوامل زيستي باعث انزال زودرس مي شوند:

-        اختلال هاي هورموني

-        اختلال در مواد شيميايي انتقال دهنده پيام ها در مغز يا ناقل هاي عصبي

-        برخي مشكلات تيروئيد

-        صفات ارثي

در موارد نادرتر، ممكن است آسيب هاي عصبي ناشي از جراحي يا ضربه ها و قطع مصرف برخي از داروهايي كه براي درمان مشكلات رواني مصرف مي شده اند، انزال زودرس ايجاد كنند.

عارضه ها

انزال زودرس باعث ناراحتي و ناكامي زن و شوهر و مانع ارضاي آنها مي شود. در موارد شديد، ممكن است به كلي روابط زناشويي آنها را مختل كند. گاهي مشكل به قدري شديد است كه مرد پيش از دخول، انزال پيدا مي كند و به كلي اعتماد به نفسش را از دست مي دهد. اين وضعيت باعث ناراحتي همسر مرد هم مي شود، به خصوص اگر قصد باردار شدن داشته باشد.

درمانگري جنسي

درمان انزال زودرس شامل درمانگري جنسي، درمان دارويي و روان درماني است. در بسياري از مردان تركيبي از اين روش ها بهترين تاثير را دارد. درمانگري جنسي در برخي موارد ممكن است شامل اقدام هاي ساده اي باشد؛ مثلا تكرار رابطه زناشويي زيرا در بار دوم، ممكن است مرد بهتر بتواند خود را كنترل كند. علاوه بر اين زن و مرد مي توانند براي مدتي از رابطه جنسي همراه با دخول صرف نظر كنند و به ساير انواع آن بپردازند تا فشار و استرسي كه در مواجهه با همسر احساس مي شود، برطرف شود .

دارو درماني

برخي از داروهاي ضدافسردگي و كرم هاي بي حسي موضعي براي درمان انزال زودرس به كار مي روند. البته هيچ كدام از اين داروها اختصاصا براي اين كار ساخته نشده اند، اما پزشكان ممكن است آنها را، تجويز كنند. پزشك ممكن است داروهاي متفاوت يا دوزهاي متفاوت دارو را امتحان كند تا زماني كه تاثير مطلوب به دست آيد .

داروهاي ضد افسردگي

عارضه جانبي برخي داروهاي ضد افسردگي به تاخير انداختن انزال و ارگاسم است. پزشك ممكن است از اين عارضه جانبي خاص استفاده كند تا انزال زودرس بيمار را درمان كند. البته بايد توجه داشته باشيد كه اين داروها گاهي عوارض جانبي اي مانند احساس تهوع، خشكي دهان، خواب آلودگي و كاهش ميل جنسي هم دارند.

-        پزشك ممكن است يكي از داروهاي ضد افسردگي (( گروه مهاركننده انتخابي باز جذب سروتونين)) (SSRI) مانند فلوكستين (پروزاك)، سرترالين (زولوفت) يا پاروكستين (پاكسيل) را براي كمك به تاخير افتادن انزال تجويز كند و ممكن است 10 روز طول بكشد تا اين داروها تاثير خود را نشان دهند .

-        اگر اين داروها موثر واقع نشدند، ممكن است پزشك داروي كلوميپرامين (آنارفرانيل) از گروه داروهاي ((ضد افسردگي سه حلقه اي)) را امتحان كند.

-        گاهي لازم نيست اين داروها هر روز مصرف شوند تا از انزال زودرس پيشگيري شود. پزشك ممكن است توصيه كند دوز پاييني از اين داروها چند ساعت پيش از برقراري روابط زناشويي مصرف شود و همين مقدار دارو براي رفع انزال زودرس كافي باشد.

توجه داشته باشيد كه داروهاي ضد افسردگي در اصل براي درمان انزال زودرس شناخته نشده اند و در واقع از يك اثر جانبي رايج اين داروها براي درمان انزال زودرس استفاده مي شود بنابراين بايد با پزشك درباره منافع و زيان هاي مصرف آنها براي درمان مشكل مشورت كرد.

كرم هاي بي حسي موضعي

كرم هاي بي حسي موضعي مانند ليدوكايين يا پيلوكايين حس آلت را كاهش مي دهند و ممكن است به تاخير انزال كمك كنند. فرد بايد كرم را مدت كوتاهي پيش از آميزش روي آلت بزند و هنگامي كه احساس كرد به اندازه كافي حس آلتش كاهش يافته آن را پاك كند. برخي مرداني كه از اين روش استفاده مي كنند، از كاهش ميل جنسي به علت كاهش حس آلت مي گويند. يك مشكل ديگر اين است كه گر چه مد پيش از رابطه زناشويي كرم را از روي آلتش پاك مي كند، اما ممكن است زن هم دچار كاهش حس دستگاه تناسلي و لذت شود. در موارد نادري هم واكنش حساسيت به ليدوكايين يا پيلوكابين رخ مي دهد.

روان درماني (درمان رفتاري شناختي)

اين شيوه كه در واقع نوعي گفت و گو درماني و مشاوره است، بر گفت و گوي روان دمانگر با مرد و همسرش درباره روابط و تجربه هايش متكي است. اين جلسه هاي گفت و گوي روان درمانگر با مرد و همسرش درباره روابط و تجربه هايشان متكي است. اين جلسه هاي گفت و گو به كاهش اضطراب حين عمل كمك مي كند و ممكن است به يافتن راه هاي موثري براي كنار آمدن با استرس و حل مشكلات منجر شود. در اغلب موارد، اين شيوه به همراه دارو درماني بيشترين تاثير را دارد.

-MayoClinic سلامت

ترجمه: دكتر علي ملائكه

معرفی محصول مناسب جهت تقویت قدرت ارکشن و نعوظ مردان