موقعیت شما: مقالات اطفال مدرسه‌ها تعطيل مي‌شود؛ اما رشد كودكان نه

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

مدرسه‌ها تعطيل مي‌شود؛ اما رشد كودكان نه

 

 

 

 

 

 


عيد براي كوكان است! بزرگ‌ترها با اين تصور هرچه در توان دارند انجام مي‌دهند كه روزها و خاطرات خوشي را براي فرزندانشان رقم بزنند. در خصوص كودكان به قدري تحولات جسمي و ذهني با سرعت انجام مي‌گيرد كه حتي در چند هفته معدود دوران عيد هم نقص در تأمين نيازهايشان مي‌تواند صدمات قابل توجهي بر توانايي‌ها و رشد فيزيكي و جسمي آنها ايجاد كند. تغييراتي كه در الگوهاي تغذيه‌اي كودكان در اين دوران ايجاد مي‌شود مي‌تواند تا مدت‌ها بعد از تعطيلات نيز ادامه بيابد و سلامتي كوكان را به خطر بياندازد. گرايش كودكان به مصرف شيريني‌ها و خوراكي‌هاي شور مسئله حساسي است كه خطرات قابل توجهي بر سلامت كودكان دارد و آنها را در آينده مستعد ابتلا به بيماري‌هاي مزمني مانند پرفشاري خون، ديابت و بيماري‌‌هاي قلبي و عروقي مي‌كند.

نقش مهم تغذیه در ارتقاء سطح سلامتی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در مقاطعی از دوران زندگی اهمیت تغذیه در حفظ سلامتی حتی بسیار پر رنگ‌تر نیز هست. دوران کودکی از جمله مراحل حساس زندگی به لحاظ تغذیه‌ای است که کوچکترین اشتباه و غفلت در تأمین نیازهای تغذیه‌ای می‌تواند تبعات بسیار ناگواری را به همراه داشته باشد که کودک را حتی تا سنین بزرگسالی دست به گریبان مشكلاتي می‌کند که شاید در يك نگاه عادی اصلاً به نظر نرسد که ریشه این مشكل از کجاست.

سلول‌های كودكان تشنه هستند!


سوء تغذیه در دوران کودکی تا انتهای زندگی یک فرد تأثیرات خود را بر سلامتی نشان می‌دهد. ولی در همان دوران کودکی نیز تأثیر کمبودهای تغذیه‌ای به وفور مشاهده می‌شوند. این تأثیرات معمولاً به صورت وقفه در رشد، کاهش بهره‌ی آموزشی و کاهش سطح تمرکز بروز می‌کنند. حتی در برخی موارد شدت و نوع کمبودها به گونه‌ای است که نشانه‌های کمبود به صورت بیماری بیش‌فعالی بروز می‌کند. در حالی که شاید در نگاه اول این کودکان نشانه‌ای از کمبودهای تغذیه‌ای نداشته باشند. يك کودک تا سن 6 سالگی تقریباً 90 درصد از رشد مغزی و عصبی خود را پشت سرگذاشته است كه نشان مي‌دهد چقدر سلول‌هاي كودكان تشنه مواد مغذي هستند.