موقعیت شما: مقالات اطفال فرزندان‌مان؛ گذشته ، حال و آینده ما

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF
برچسب ها: فرزندانتغذیه

فرزندان‌مان؛ گذشته ، حال و آینده ما


ما همه‌ی آرزوهایمان را در فرزندانمان جستجو می‌کنیم. می‌خواهیم آنچه را ما نداشته‌ایم، آنها داشته باشند. هر حادثه‌ی خوبی که برای ما رخ نداده، برای آنها اتفاق بیفتد و آنها خوشبخت باشند. ولی آیا می‌دانیم چگونه به این آرزو برسیم. متأسفانه بسیاري از افراد از تربیت روحی و جسمی فرزندان خود غافل و بی اطلاع‌اند و حتی نمی‌دانند که سال‌های اول کودکی و نوجوانی تا چه اندازه در پیشرفت افراد طی سال‌های آینده‌ی زندگی نقش دارد.

نقش مهم تغذیه در ارتقاء سطح سلامتی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در مقاطعی از دوران زندگی اهمیت تغذیه در حفظ سلامتی حتی بسیار پر رنگ‌تر نیز هست و در صورت عدم توجه لازم به تغذیه‌ی مناسب در این دوران، آسیب‌هایی به سلامتی فرد می‌رسد که ممکن است دیگر به راحتی قابل جبران نباشد. دوران جنینی و کودکی از جمله مراحل حساس زندگی به لحاظ تغذیه‌ای هستند که کوچکترین اشتباه و غفلت در تأمین نیازهای تغذیه‌ای می‌تواند تبعات بسیار ناگواری را به همراه داشته باشد.


کودکان سلول‌های گرسنه‌تری دارند!

سوء تغذیه در دوران کودکی تا انتهای زندگی یک فرد تأثیرات خود را بر سلامتی نشان می‌دهد. ولی در همان دوران کودکی نیز تأثیر کمبودهای تغذیه‌ای به وفور مشاهده می‌شوند. این تأثیرات معمولاً به صورت وقفه در رشد، کاهش بهره‌ی آموزشی و کاهش سطح تمرکز بروز می‌کنند. حتی در برخی موارد شدت و نوع کمبودها به گونه‌ای است که نشانه‌های کمبود به صورت بیماری بیش‌فعالی بروز می‌کند.

دور سر يك کودک 6 ساله در حدود 90 درصد دور سر یک فرد بالغ است و پيش از آنكه يك كودك سالم به دو سال و نيم برسد ميليون‌ها اتصال بین سلول‌هاي عصبي او شكل مي‌گيرد که تكامل جسمي، فكري و شناختي افراد تاحد زيادي به همين اتصالات عصبي دوران كودكي بستگي دارد. به عبارت ديگر يك کودک تا سن 6 سالگی تقریباً 90 درصد از رشد مغزی و عصبی خود را پشت سرگذاشته است.