موقعیت شما: مقالات اطفال شيطنت يا بيش فعالي

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

شيطنت يا بيش فعالي


بسیاری‌ از مادران‌ و پدران‌ از شیطنت‌ بسیار زیاد كودكانشان‌ شكایت‌ دارند. برخی معتقدند فرزند آنها بیش فعال است. اما بین بیش فعالی و شیطنت طبیعی كودكان فرق‌های بسیاری وجود دارد. كودكان‌ بیش ‌فعال‌ بسیار پرتحرك‌اند و نمی‌‌توانند یكجا آرام‌ بنشینند. آنها اضافه‌ بر ناآرامی‌ بسیار زیاد، نوعی‌ اضطرار و اجبار برای‌ خرابكاری‌ نیز دارند. اختلالات یادگیری، مشكلات عصبی، عدم تشخیص دست راست و چپ از یكدیگر،‌ اضطراب، افسردگی و مشكلات رفتاری از دیگر مشخصات این كودكان است. مشكل این كودكان در سنین دبستان بیشتر می‌شود. زیرا نمی‌توانند روی فعالیت‌های درسی خود متمركز شوند و در كلاس به درس و حرف‌های معلم خود توجه كافی داشته باشند كه همین مسأله موجب افت تحصیلی آنها می‌شود. این افت در سال‌های بعد كه درس‌ها دشوارتر مي‌شود و نیاز به تمركز بیشتری وجود دارد افزایش می‌یابد و حتی می‌تواند منجر به عدم توانايي به ادامه تحصيل در آنها بشود. صرف‌نظر از تحصيل، كودكان بيش‌فعال اگر درمان نشوند با مشكلات جبران‌ناپذيري مثل افسردگي و كاهش اعتماد به نفس روبرو خواهند شد.

مطالعات نشان مي‌دهد 4 تا 6 درصد‌ دانش‌آموزان مقطع ابتدايي شهر تهران مبتلا به بيماري بيش‌فعالي هستند. لازم به ذكر است كه اين اختلال در پسران بيشتر از دختران است. همچنين تقريبا بيش از 50 درصد مراجعه‌كنندگان به مراكز روانپزشكي كودك و نوجوان را مبتلايان به اختلال بيش فعالي و اختلال در تمركز تشكيل مي‌دهند.

به طور كلي علائم به 3 دسته تقسيم مي‌‌‌‌شود:

  1. مشکل در توجه و عدم تمركز
  2. فعالیت بیش از اندازه (بیش‌فعالی)
  3. انجام عمل قبل از فکر کردن به آن (حرکات تکانشی)

در بيماران بيش فعال متابوليسم (سوخت و ساز) اسيدهاي چرب به خوبي صورت نمي‌گيرد و از آنجا که اسيدهاي چرب يکي از تركيبات مهم غشاي سلول عصبي هستند، مي‌توان نتيجه گرفت که در اکثر بيماران يادشده، سيستم عصبي ساختار و عملکرد مناسبي ندارند. وجود چربي‌هاي امگا3 در بافت عصبي به ميزان چشمگيري فعاليت سلول‌هاي عصبي را بهبود مي‌بخشد. نتايج مطالعات متعدد روي كودكان مبتلا به بيش‌فعالي نشان داده است كه مصرف مكمل‌هاي حاوي روغن ماهي و امگا3 در بهبودي علائم اين بيماري بسيار مؤثر بوده و در افزايش توان يادگيري اين كوكان بسيار مفيد است.

همچنين مواد مترشحه از اين سلول‌هاي بافت عصبي ‌در انديشيدن، ذخيره و پردازش اطلاعات بسيار مهم هستند. يكي از اين مواد دوپامين است. دوپامين در كودكان بيش فعال از حد طبيعي پايين‌تر است. ماده ديگري كه از سلول‌هاي عصبي ترشح مي‌شود و نقش آن در سيستم عصبي در اين بيماران بسيار مهم است استيل كولين مي‌باشد كه در بهبود حافظه، تمركز و تجزيه و تحليل نقش مهمي دارد. در اين بيماران مقدار اين ماده در محدوده طبيعي نيست. اسيدهاي چرب امگا3 در افزايش توليد دوپامين، ممانعت از از بين رفتن گيرنده‌هاي آن در سطح سلول و همچنين افزايش تعداد گيرنده‌هاي دوپامين و سروتونين در سطح سلول‌هاي بافت عصبي نقش به سزايي دارند و بدين ترتيب مي‌توانند در بهبودي اين بيماري نقش عمده‌اي ايفا كنند.

منابع:

  1. Mayo Foundation for Medical Education and Research
  2. سرويس سلامت روزنامه همشهري