موقعیت شما: مقالات بیماریهای عفونی/گوش و حلق وبینی عسل به بهبود زخم های عفونی کمک می کند

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

عسل به بهبود زخم های عفونی کمک می کند

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که عسل یک ماده موثر در بهبود زخم های عفونی است و حتی مقاومت باکتریایی به آنتی بیوتیک ها را از بین می برد.

به گزارش هلث، در این مطالعه که در کنگره میکروبیولوژی انگلیس انجام شده است ، نحوه واکنش عسل به سه گونه باکتری که معمولا موجب عفونت زخم ها می شوند، بررسی شد.

نتایج این تحقیق نشان داد که عسل می تواند به روش های مختلف در رشد این باکتری ها خلل وارد کند، بنابراین این ماده غذایی ارزشمند یک گزینه مناسب برای درمان زخم های عفونی مقاوم به دارو است.
عسل از مدت ها پیش به دلیل خاصیت ضد میکروبی خود مورد توجه بوده است و هم اکنون نیز در طب سنتی به عنوان درمان کننده موضعی زخم ها استفاده می شود.
در این مطالعه نقش عسل در مهار باکتری های عفونی کننده زخم ها، در سطح مولکولی مطالعه شد.
نتایج این مطالعه نشان داد که عسل می تواند مانع از اتصال باکتری به بافت ها شود. این اتصال یک مرحله ضروری برای آغاز عفونت حاد است.
همچنین عسل می تواند حساسیت باکتری ها را نسبت به آنتی بیوتیک ها افزایش دهد و در نتیجه مقاومت به آنتی بیوتیک را مهار کند.
این تحقیق نشان می دهد که مصرف آنتی بیوتیک به همراه عسل نسبت به مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی، تاثیر بیشتری بر روی عفونت های مقاوم به دارو خواهد داشت.
به اعتقاد متخصصان استفاده از روش های نوین و موثر برای کنترل عفونت در زخم ها ضروری است اما این روش ها نباید مقاومت به آنتی بیوتیک ها را افزایش دهد و مشکل درمان را دوچندان کنند.

ایرنا

معرفی رویال ژل غذای ملکه زنبور عسل