موقعیت شما: مقالات طب سالمندی 5 باور غلط درباره دوره دوران سالمندي

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

شما به كدام يك از اين خطاهاي فكري دست به گريبانيد؟

5 باور غلط درباره دوره دوران سالمندي

بيشتر ما فكر مي كنيم پا گذاشتن به دوران سالمندي به معناي ابتلا به انوع بيماري ها و دردهاي مفصلي است در صورتي كه نظر متخصصان چيز ديگري است. پژوهشگران استراليايي با تحقيق روي صدها زن 40 تا 67 ساله به اين نتيجه رسيدند كه ميزان بافت غضروفي در ميان خانم هايي كه حداقل ماهي 2 تا 3 مرتبه و هر بار 20 دقيقه ورزش مستمر مي كنند به مراتب بيشتر از ساير خانم هاست و اين باعث كاهش احتمال ابتلا به آرتروز در دوران سالمندي است. اما باورهاي نادرست درباره دوران سالمندي بيش از اين يك مورد است. اين مطلب، شما را با 5 نمونه از اين باورهاي غلط آشنا مي كند.

1. سالمندي برابر است با پوكي استخوان

فقط مرگ است كه نمي توان در مورد وقوع آن ترديد داشت. بنابراين با اينكه پوكي استخوان يكي از بيماري هاي شايع در دوران سالمندي است، اما مشكلي نيست كه نتوان از ابتلا به آن پيشگيري كرد. مطالعه جالبي كه روي خانم هاي سالمند انجام شده، نشان مي دهد كه فقط 56 درصد از اين خانم ها به پوكي استخوان مبتلا بوده اند و بيماري 56 درصد هم از سن 86 سالگي به بعد تشخيص داده شده است. نتيجه چنين مطالعه اي نشان مي دهد 44 درصد افراد سالمند اصلا پوكي استخوان نداشتند و 56 درصدشان هم از 86 سالگي به بعد به اين ناراحتي مبتلا شده اند. متخصصان آمريكايي معتقدند كه رژيم غذايي سالم و سرشار از انواع ميوه ها، سبزي ها و البته لبنيات كم چرب در كنار ورزش كردن مي تواند تا حد چشمگيري شانس ابتلا به پوكي استخوان را در دوران سالمندي كاهش دهد.

2. سالمندي برابر است با قطع میل جنسي

كاهش ميل جنسي به عوامل متعددي از جمله مصرف انواع داروهاي كاهنده فشار خون، بيماري هاي قلبي، ديابت و افسردگي ارتباط دارد. از آنجا كه مصرف چنين داروهايي در دوران سالمندي بسيار رايج است، خيلي از افراد كاهش ميل جنسي ناشي از مصرف داروهاي مختلف را به پير شدنشان نسبت مي دهند!  نتايج تحقيقات نشان مي دهد كاهش ميل جنسي معمولا از 75 سالگي به بعد اتفاق مي افتد و تازه اگر شما بتوانيد شيوه زندگي سالمي داشته باشيد، مي توانيد تا آخر عمر هم از روابط زناشويي تان لذت ببريد.

3. سالمندي برابر است با كاهش خلاقيت

پير شدن الزاما به معناي از دست دادن قدرت خلاقيت انسان ها نيست. اصلا يكي از بزرگ ترين فوايد پيري، خلاقيت و ايده هاي جديدي است كه به دليل تجربه هاي زياد زندگي به فكر سالمندان مي رسد. نتيجه مطالعه اي كه در دانشگاه جورج واشنگتن در اين باره انجام شد، نشان مي دهد سالمنداني كه به جاي انزوا و گوشه نشيني در كلاس هاي مختلف گروهي شركت مي كنند، از سلامت جسمي، رواني و خلاقيت بالاتري نسبت به ساير سالمندان برخوردار هستند. حتي تشكيل گروه و دوره هاي دوستانه بين سالمندان هم مي تواند آنها را از شر تنهايي و از دست دادن خلاقيتشان در امان نگه دارد.

4. سالمندي برابر است با كاهش اندازه مغز

اين باور با مطالعه اي كه نشان مي داد هيپوكامپ مغز سالمندان (بخشي از مغز كه وظيفه كنترل حافظه را برعهده دارد) از هيپوكامپ مغز جوان ها كوچك تر است، رواج پيدا كرد اما بعدها دكتر ((لوپين)) و همكارانش نشان دادند كه با افزايش طول عمر، فشارهاي عصبي و استرس افراد هم بيشتر مي شود و در نتيجه مي توان كوچك شدن هيپوكامپ آنها را به اين عوامل ربط داد، نه به پيرشدنشان. او براي اثبات اين ادعاي خود، مغز 177 نفر از افراد 18 تا 85 ساله را بررسي و ثابت كرد كه هيپوكامپ 25 درصد از افراد 18 تا 24 ساله به اندازه هيپوكامپ افراد 60 تا 75 ساله است. اين باور غلط كه رشد مغزي از دهه سوم زندگي متوقف مي شود نيز از دهه 1990زماني كه دانشمندان هيچ نوع نگاه آماري به مغز سالمندان نداشتند رواج پيدا كرد، اما خوشبختانه تحقيقات جديد نشان مي دهد تا زماني كه از مغزتان كار بكشيد، رشد مغزي در شما اتفاق مي افتد. يعني اگر به حل جدول، پازل يا حفظ كردن روزانه لغت هايي به زبان دوم عادت داشته باشيد، مي توانيد از متوقف نشدن رشد مغزي و به تاخير افتادن ابتلا به زوال عقل يا آلزايمر در خودتان مطمئن شويد.

5. سالمندي برابر است با بدخلقي و ناراحتي

تحقيقي كه به تازگي متخصصان آلماني روي بيش از 200 فرد سالمند انجام داده اند، نشان مي دهد 71 درصد سالمندان با وجود داشتن مشكلات فيزكي و رواني فراوان، افرادي شاد هستند و نيمي از آنها هم ادعا كرده اند كه شادي و لحظات خوش زندگي آنها به اندازه شادي شان در دوران جواني است. جالب اينكه 70 درصد اين سالمندان مي توانستند به راحتي به موضوع هاي پيش پا افتاده هم بخندند و نهايت لذت را از زندگي شان ببرند. اين موضوع نشان مي دهد سالمندي، هيچ مغايرتي با شادي و لذت بردن از زندگي ندارد.

حرف آخر

شكي نست كه ژن ها در فرآيند سالمندي ما تاثير دارند ولي حتي اگر شما با سالمترين ژن هاي دنيا هم متولد شويد، باز هم نوع زندگي، خورد و خوراك، فعاليت هاي فيزيكي و حتي محيطي كه در آن زندگي مي كنيد، مي تواند بر سلامتتان تاثير داشته باشد، بنابراين بهتر است به جاي اينكه از داشتن ژن سفيدي موي زودرس يا پيري پوست زودرس شكايت كنيد، با تغذيه سالم و داشتن فعاليتهاي فيزيكي روزانه، كيفيت و كميت زندگي خود را بهبود ببخشيد.

سلامت