موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی ویتامین ها بهترین سلاح ضدافسردگی

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

ویتامین؛ سلاح ضدافسردگی


کمبود مواد مغذی می‌تواند عملکرد مغز را تغییر دهد و باعث ایجاد افسردگی، اضطراب و سایر بیماری‌های عصبی شود. همچنین می‌تواند اثرات شگرفی بر مغز و خلق‌و‌خو بگذارد. بنابراین دریافت مقادیر کافی از همه‌ی ویتامین‌ها و موادمعدنی برای حفظ سلامتی و ثبات احساسات و ُخلق ضروری است. در این قسمت بیشتر به اثر مواد مغذی که با افسردگی و سایر بیماری‌های رفتاری مرتبط هستند پرداخته‌شده است.

ویتامین B1 (تیامین)‌

مغز به این ویتامین برای سوخت‌و ساز کربوهیدرات‌ها نیاز دارد. کمبود ویتامینB1 می‌تواند منجر به تحریک‌پذیری، اختلال در حافظه، بی‌خوابی، کاهش اشتها و مشکلات گوارشی شود. افرادی‌که در معرض کمبود شدید این ویتامین هستند، الکلی‌ها، زنان باردارو شیرده، افرادی‌که زیاد دچار اسهال‌ می‌شوند، مصرف‌کنندگان موادمخدر، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و افرادی‌با تغذیه‌ی نامناسب، هستند.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین)

این ویتامین برای رشد و عملکرد صحيح بافت‌های بدن ضروری است و کمبود آن می‌تواند منجر به بروز علایم افسردگی ‌شود. افرادی‌که در معرض خطر کمبود این ماده حیاتی‌هستند مصرف‌کنندگان داروهای خوراکی ضد‌بارداری و زنان باردار (در سه ماهه دوم) هستند.

ویتامین B3 (نیاسین)

کمبود این ویتامین نیز می‌تواند باعث بروز افسردگی شود و اگر جبران نشود می‌تواند به اختلال روانی (دمانس) منجر شود. علایم کمبود این ویتامین شامل آشفتگی، اضطراب و خستگي مفرط است. افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، سالخوردگان، معتادان و افراد مبتلا به بیماری‌های‌کبدی هستند. مقدار مصرفی این ویتامین، روزانه دوبار و به‌میزان 500 میلی‌گرم است.

ویتامینB6 (پیرودکسین)

کمبود این ویتامین معمولا با افسردگی همراه است. ویتامین B6 برای عملکرد صحيح سيستم‌هاي خون، پوست و دستگاه عصبی لازم است و در بیشتر غذاها وجود دارد. در بیماران افسرده(به‌خصوص زنانی که استروژن مصرف می‌کنند) سطح این ویتامین پایین است. کمبود این ویتامین ناشی از نقص در جذب آن به‌دلیل بیماری، تداخل دارویی و یک متابولیسم سریع غیرمعمول است. ویتامین B6 اعمال مهمی را در مغز انجام می‌دهد. این ویتامین برای ساخت سروتونین که مقدار آن با افسردگی ارتباط دارد، ضروری است. بیماران معمولا پاسخ مناسبی به این مکمل می‌دهند. مقدار

دوز مصرفی این ویتامین، 50 میلی‌گرم و دوبار در روز برای دو هفته است. مصرف یک‌بار در روز آن برای مدت سه‌هفته بین وعده‌‌های غذایی توصیه شده‌است. پس از آن یک مولتی‌ویتامین مینرال برای حفظ سطح این ویتامین مصرف کنید.

ویتامینB12

مطالعات اخیر نشان داد تجویز ویتامین B12 برای بیمارانی که از افسردگی، خستگی و سایر بیماری‌های روحی رنج می‌برند، بسیار مفید است. حتی کاهش خفیف ویتامین B12 به ایجاد علایم آشکاری منجر می‌شود. ویتامین B12 در گوشت و پروتئین‌های حیوانی وجود دارد. این ویتامین در کبد ذخیره می‌شود. کاهش آن به علایمی نظیر دمانس، تغییر خلق‌و خو، تحریک پذیری، جنون، مانیا و سردرگمی منجر می‌شود.

اسید فولیک

سطوح پایین اسیدفولیک در بیماران افسرده دیده‌شده است. در مطالعات مربوط به بیماران افسرده، کاهش اسید فولیک مشهود است. در بیماران افسرده‌ی مسن این میزان ممکن است بالاتر باشد. مطالعات نشان داده که در بیماران مبتلا به اختلال روانی، دامنه‌ی کمبود اسیدفولیک بین 35 تا 6/92 درصد متغیر است. سایر نشانه‌های کمبود اسیدفولیک، خستگی، رخوت و دمانس است.

اسیدفولیک، ویتامین B12 و شکلی از اسیدآمینه‌ی‌متیونین که s- آدنوزیل‌متیونین نامیده‌ می‌شود به عنوان دهنده گروه متیل عمل می‌کنند که برای ترکیبات مغزی مثل انتقال دهنده‌های عصبی مهم است. بدون گروه متیل، انتقال دهنده‌های عصبی نمی‌توانند درست عمل کنند. به نظر می‌رسد اثرات ضد افسردگی اسید‌فولیک از s- آدنوزیل‌متیونین مغز ناشی شود. افزودن ویتامین‌های c، B12 و اسیدفولیک به رژیم غذایی باعث افزایش BH4 در بدن می‌شود. BH4(تتراهیدرو بیوپروتئین) در ساخت انتقال‌‌دهنده‌های عصبی سروتونین و دوپامین از اسیدهای آمینه‌ی سازنده نقش دارند. در بیماران مبتلا به افسردگی نشان داده شده که سنتز BH4 کاهش می‌یابد. استفاده از فولیک اسید تحریک واکنش‌های متیلاسیون سطح سروتونین مغزی را افزایش داده و باعث اثرات ضد افسردگی فولیک اسید و ویتامین B12 می‌شود.

داروهایی نظیر آسپرین، باربیتورات‌ها، داروهای ضدتشنج و داروهای‌خوراکی ضدبارداری می‌تواند باعث جلوگیری از جذب اسیدفولیک در بدن شود.

درمان با دوز بالای اسیدفولیک (به جز در بیماران مبتلا به صرع) به عنوان داروی موثر ضد افسردگی ذکر شده است.

اینوزیتول

یکی از ویتامین‌های گروه B است که برای فعالیت چند انتقال‌دهنده‌عصبی از جمله سروتونین مهم است. افراد افسرده معمولا سطح اینوزیتول پایینی دارند.در یک مطالعه بالینی به بیماران، روزانه یک گرم اینوزیتول داده شد. نتایج درمانی، مشابه نتایج دارو‌های ضدافسردگی رایج بود اما با این تفاوت که اثرات جانبی ناخواسته وجود نداشت. مطالعات تکمیلی، ارزش اینوزیتول را برای درمان افسردگی تایید کرد.

ویتامینC

این ویتامین جذب آهن را تسهیل می‌کند. برای افزایش عملکرد‌ اثر به اسید فولیک و اسیدهای‌آمینه هم نیاز دارد. کمبود این ویتامین باعث خستگی، ضعف، بی‌حوصلگی، کاهش وزن و افسردگی می‌شود. اگر داروهای خوراکی ضدبارداری یا تتراسایکلین مصرف می‌کنید، باردار هستید، تحت فشارهای روحی به‌‌سر می‌برید یا بیش از 60 سال دارید، به میزان بیش از حد استاندارد ویتامینC نیاز دارید.

مینرال‌ها؛ معدنی‌های پرفایده و کم حجم

آهن، سدیم، منیزیم، کلسیم، پتاسیم، کروم، مس، کبالت، منگنز، روی، استرانسیوم، سلنیم و مولیبدن، همگی فلزات یا موادمعدنی ضروری برای عملکرد درست آنزیم‌ها هستند.کمبود مینرال‌های خاصی مثل پتاسیم، سدیم، آهن، کلسیم، منیزیم، روی و منگنز می‌تواند  باعث بروز علایم افسردگی شود. فراوانی مینرال‌های غیر ضروری نظیر سرب، جیوه، آرسنیک، بیسموت، آلومینیم و بروم هم می‌تواند باعث ایجاد علائم شبه افسردگی  شود.

کلسیم و منیزیم

برای عملکرد دستگاه‌ ‌عصبی‌ مرکزی ضروری هستند. آنها با یکدیگر به بهترین شکل کار می‌‌کنند. مقدار مصرف ترکیب کلسیم و منیزیم شامل مکمل‌های حاوی 500 میلی‌گرم کلسیم و 250 تا 500 میلی‌گرم منیزیم و روزانه دوبار است.

کروم

به حفظ تعادل سطوح قندخون کمک می‌کند.

سلینم

این ماده آنتی اکسیدانی است که مصرف آن در نواحی فاقد سلینم، اثر بهبود خلق‌وخو  را درپی دارد.

آهن

کمبود آن باعث آنمی(کم‌خونی) کاهش انرژی و افسردگی می‌شود که معمولاً پیامد بیماری و کم‌خونی است. مصرف آهن برای افسردگی به‌دلیل کم‌خونی موثر است.

روی

کمبود آن باعث بی‌حوصلگي کاهش اشتها و رخوت می‌شود. وقتی سطح روی پایین است، مس می‌تواند در بدن مسمومیت ایجاد کرده و حتی منجر به شرایط جنون و ترس بیمارگونه شود.

نظرات  

 
0 # tashakorpouya ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۲۵
saiteton aliye kheyli estefade kardam az neveshtehaton vaghean mamnonam az shoma va khaste nabashid
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 
 
0 # سپاسویتاویترین ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۴
با سپاس از شما بازدیدکننده گرامی
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول