موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی ميهمان ناخوانده آسمان شهرمان

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

ميهمان ناخوانده آسمان شهرمان


زماني با ديدن يك نفر كه ماسك سفيد بر دهانش زده بود نگران مي‌شديم نکند که بیماری واگیرداری داشته باشد؟ ولي انگار چند وقتي است اين صحنه به يك بخش جدا‌‌ ناپذير از دكوراسیون خيابان‌هاي پرهیاهوی شهرمان تبديل شده است و با ديدن افرادي كه براي حفظ جا‌ن‌شان ماسك مي‌زنند به اين فكر مي‌افتيم كه ديگر ما هم امروز فردا ماسك بزنيم. تا همين ديروز چه كسي نام ريزگرد را شنيده بود. حال اين مهمان ناخوانده چند وقتي است كه تبديل به صاحبخانه شده و هرروز عده بسياري از مردم را به كام خود مي‌كشد. مدت‌هاست که دیگر گوش‌های‌مان با شنیدن خبرِ آسما‌نی صاف و آبي از کارشناس هواشناسی بیگانه شده است و جای خود را به جملاتی از قبیل میزان آلاینده‌ها و ریزگردهای موجود در آسمان کشورمان داده است. انگار واقعاً هر جا كه مي‌روي آسمان همين رنگ است. خاکستری و دودی مُزین به ریزگرد. از آن‌جایی‌که برای هر مشکلی چاره‌ای وجود دارد ما نیز می‌توانیم با دریافت ترکیبات آنتی اکسیدان سلامت خود را بیمه کنیم.

ميهمان ناخوانده آسمان شهرمان

تغذیه مناسب، آب آشامیدنی سالم و هوای پاک از اصلی‌ترین نیازهای موجودات زنده بشمار می‌روند ولی متأسفانه طی چند سال اخیر دسترسی به آن‌ها برای اکثر افراد تقریباً غیرممکن شده است. مدت‌هاست که آلودگی هوا و عوامل ایجاد کننده و تشدید کننده آن تیتر اصلی روزنامه‌ها و سایت‌های هواشناسی را به خود اختصاص داده‌اند چرا که هوای پاک در ایران به پدیده‌ای کمیاب بدل شده است. براستی مدت‌هاست که جای یک سقف آبی بالای سرمان خالی است.

تهدیدکنندگان سلامت تنفسی‌

افزایش روزافزون جمعیت، قطع درختان و تخریب جنگل‌ها در جهت ساخت وساز‌های بی‌رویه در شهرها

بارش کم برف و باران

تردد خودروهای فرسوده و از رده خارج

بی‌تحرکی مردم و تمایل افراد به استفاده از خودروهای شخصی

آلودگی ناشی از کارخانجات تولیدی

ورود ریزگردها از کشورهای مجاور همسایه

از مهمترین عواملی هستند که سلامت تنفسی ما را تهدید می‌کنند.

با توجه به آنچه گفته شد اگرچه می‌شود با تغییر در شیوه زندگی ( استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی) و اقدامات پیشگیرانه دیگر ( استفاده از ماسک) در کاهش آلودگی نقش مؤثری ایفا کرد ولی آنچه روشن است اینکه نمی‌توان آن‌ را به طور کامل از میان برد. اینجاست که باید با دریافت ترکیبات مغذی از طریق برنامه‌ غذایی روزانه و در صورت لزوم دریافت مکمل‌ها، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و مضرات وارده به بدن را به حداقل رساند‌.

اثرات مُضر آلاینده‌ها بر سلامت ا‌نسان

آلودگی هوا آثار زیانبار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت  ا‌نسان‌ها دارد. بیشتر مردم به اشتباه تصور می‌کنند که عوارض آلودگی هوا صرفاً دستگاه تنفسی و ریه‌ها را درگیر می‌کند (آسم، برونشیت، تنگی نفس و آلرژی‌های مختلف تنفسی) حال آنکه تضعیف سیستم ایمنی بدن، کاهش باروری مردان، افزایش احتمال سقط جنین، ریزش مو، آسیب به پوست، خستگی مزمن و.... نیز از شایع‌ترین عوارض آلودگی هستند.
کودکان کم سن و سال، سالمندان، زنان باردار، بیماران قلبی و ریوی، جزو گروه‌های آسیب‌پذیر هستند که بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند. معمولاً میزان آسیب‌ها بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیانبار یعنی مدت تماس با آلاینده‌ها و غلظت مواد شیمیایی دارد.

ویتامین C سپری در برا‌بر آلودگی

از خواص ویتامین C زیاد شنیده‌اید، ولی براستی دلیل شهرت آن در چیست؟ ویتامین C در واکنش‌های شیمیایی بدن به عنوان یک حمل کننده الکترون عمل می‌کند و شهرت این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدا‌نی آن است. آنتی اکسیدان به موادی گفته می‌شود که با حرکت در خون، مواد شیمیایی مخربی که در اثر استرس‌های فیزیولوژیکی و محیطی در خون بوجود آمده است و به بافتها لطمه می‌رسانند را خنثی می‌کند. در حقیقت یک مکانیسم دفاعی در مقابل مواد شیمیایی مخرب به‌ شمار می‌رود به این دلیل است که ویتامینC  در جلوگیری از بروز یا بهبود بسیاری از بیماری‌های مزمن (سرطان، بیماری‌های قلبی، آب مروارید، دیابت) مؤثر است. خوب است بدانید در بسیاری از شرایط تخریبی مانند پیری، آلودگی هوا و عفونت، نیاز به این ویتامین افزایش می‌یابد. از طرفی افراد دارای مشاغل پراسترس مانند افرادی که شب‌کار هستند یا آن‌هایی که سمت مدیریت دارند یا در صنایع مشغول به فعالیت هستند، نیاز بیشتری به ویتامین C دارند. نکته قابل توجه در مورد این ویتامین، محلول در آب بودن آن است، که به موجب آن در بدن ذخیره نمی‌شود و مازاد آن به طور مداوم از بدن دفع می‌شود از طرفی بخش عمده ویتامین C موجود در مواد غذایی، طی پخت غذا و نگهداری آن به‌ خصوص اگر در معرض گرما و اکسیژن باشند تخریب می‌شود. لذا دریافت منظم و روزانه ویتامینC  است که بدن را از حداکثر فواید آن بهره‌مند می‌سازد.

آلودگی هوا تهدید جدی برای طول عمر تهرانی‌ها

در نخستین همایش تخصصی "حقوق محیط زیست با رویکرد آلودگی هوا" اعلام شد، آلودگی هوا در پایتخت 5

سال از عمر تهرانی‌ها کاسته است. آلودگی هوا با توجه به پیامدهای زیانبارش به یکی از ملموس‌ترین معضلات زیست

محیطی تهران، پایتخت ایران و چندین شهر دیگر ایران تبدیل شده‌ است. آمارها نشان می‌دهند که در روزهای تشدید

آلودگی هوای تهران، شمار بیماران تنفسی «تا ۶۰ درصد» افزایش می‌یابد. در این میان بیشترین عاملِ مرتبط با تشدید بیماری‌های سیستم قلبی_عروقی و ریوی، افزایش آلاینده‌های دی‌اکسید‌گوگرد، ذرات معلق و منو‌اکسید‌کربن شناخته شده است.

آلودگی هوا هم‌‌، دست از سر چاق‌ها بر نمی‌دارد

دکتر محمد هاشمی، دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران نیز درخصوص تأثیر آلودگی هوا بر افراد چاق می‌گوید:  آلاینده‌ها برای افرادی که اضافه‌ وزن دارند، خطرات متعددی ایجاد می‌کنند شاید فکر کنیم که میزان مسمومیت‌ها و تأثیر آلاینده‌های هوا برای تمام افراد یکسان است اما دکتر هاشمی عقیده دارد ظرفیت تنفسی افرادی که اضافه‌وزن دارند پایین است و مشکلات‌شان همانند بیماران قلبی‌عروقی، ریوی و سالمندان خواهد بود. در حقیقت افرادی که اضافه‌وزن دارند، هم‌اکنون نیز لحظه‌ای خیال آسوده ندارند چون در این روزها باید کمتر در محل‌های شلوغ و آلوده حضور پیدا کنند‌.

وقتی آلودگی هوا باروری مردان را نشانه می‌گیرد

دكتر جواد زرگوشی فوق تخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری _تناسلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: در چند سال اخیر، پدیده گرد و غبار (ریزگردها) هوای استان‌های مختلف کشور را آلوده کرده است، پژوهش‌های متعدد نشان داده است که آلودگی هوا با کاهش شدید باروری زنان و افزایش عقیمی مردان همراه است و ذرات گرد و خاک معلق در هوا، کارکرد دستگاه تناسلی و تولید مثل در زنان و مردان را مختل می‌سازد. وی با بیان این‌كه میزان باروری زنان و مردان در اثر آلودگی هوا و پدیده گرد و غبار به نحو بسیار محسوسی کم می‌شود افزود، تعداد اسپرم مردانی که در نواحی با هوای آلوده کار و زندگی می‌کنند به مراتب کمتر از مردانی است که از هوای پاک برخوردارند.