موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی کدام مکمل کلسیم مناسب تر است؟

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

کدام مکمل کلسیم مناسب تر است؟

کلسیم کربنات یا کلسیم سیترات؛ كداميك پر مايه‌تر است؟

مكمل كلسيم به عنوان اولين راه‌كار درماني به بيماران مبتلا به پوكي استخوان توصيه مي‌شود. اما سؤالی که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده‌است، تفاوت مكمل‌هاي مختلف كلسيم است. اين نوع مكمل‌ها در قالب تركيبات خاصي از كلسيم كه "ملح" یا "نمک کلسیم" نامیده می‌شوند تهيه مي‌شوند. اما مهم‌ترين عامل تعيين كننده، ارزش روزانه كلسيم يا به عبارتي درصد نياز روزانه به كلسيم است كه اين نوع مكمل آن را مي‌تواند برآورده كند. بدين ترتيب مقدار خالص و قابل جذب کلسیم يا همان کلسیم المنتال این نمک‌ها است كه مشخص مي‌كند يك مكمل كلسيم تا چه اندازه قادر است نياز روزانه به اين عنصر را برآورده سازد. نمک‌هاي مختلف کلسيم داراي مقادير متفاوتي از کلسيم خالص قابل جذب هستند و بسته به نوع نمک، مقدار كلسيمي كه جذب بدن مي‌شود متفاوت است. اين مقدار به ميزان زيادي متأثر از جنسيت، مقدار نياز، نژاد و برخي از عوامل محيطي است.

چگونه مكمل حاوي كلسيم را انتخاب و مصرف كنيم؟

اين سوالي است كه ذهن بسياري از افراد به‌خصوص خانم‌ها را به خود مشغول كرده است. عامل كليدي در انتخاب مكمل‌هاي حاوي كلسيم، ميزان كلسيم المنتال در آن است. منظور از كلسيم المنتال، كلسيمي است كه در بدن قابل جذب است. اما بايد مراقب باشيد كه وزن كل ملح كلسيم كه روي برچسب نوشته شده است، شما را گمراه نكند. اين عدد، ميزان كلسيم قابل جذب و تركيبات همراه آن مانند كربنات كلسيم، سيترات كلسيم، لاكتات كلسيم و گلوكونات كلسيم را نشان مي‌دهد. اگر ميزان كلسيم المنتال به‌صورت واضح روي برچسب درج شده باشد، بايد به دقت فهرست برچسب را بخوانيد. مرسوم است كه مقدار كلسيم المنتال به‌صورت ميلي‌گرم  در واحد محصول (يك يا دو قرص) نوشته شود. روي برچسب درصد تأمين روزانه يا Percent Daily Value (DV%) نيز درج مي‌شود. DV% نشان مي‌دهد يك واحد مكمل مصرفي چه مقدار از نياز روزانه را مرتفع مي‌سازد. در مورد كلسيم، نياز روزانه 1200-1000 ميلي‌گرم كلسيم قابل جذب است. البته توجه داشته باشيد اين مقدار مي‌تواند بسته به نظر پزشك معالج‌تان تغييركند.

معمولاً مكمل‌های كلسيم به دو صورت كربنات كلسيم و سيترات كلسيم عرضه می‌شوند. در شرايط طبيعي میزان جذب کربنات کلسیم 23 درصد و سیترات کلسیم 27 درصد است. بنابراین می‌توان گفت که جذب سیترات کلسیم بالاتر از کربنات کلسیم است. اما این مسئله لزوماً به اين معني نيست كه سيترات كلسيم درصد بالاتري از نياز روزانه به كلسيم را تأمين مي‌كند. نکته‌ای که در این كمتر به آن توجه شده‌است این است كه ميزان کلسیم قابل جذب موجود در كربنات كلسيم 40 درصد و در سيترات كلسيم 24-21 درصد است. يعني در 1000 میلی‌گرم کربنات کلسیم، 400 میلی‌گرم کلسیم المنتال و در همين مقدار سیترات کلسیم، فقط 240-210 میلی‌گرم کلسیم قابل دسترس و قابل جذب يافت مي‌شود و مابقی آن‌ها نمك كلسيم است. در واقع با مصرف کربنات کلسیم، میزان کلسیم قابل جذبي که به بدن می‌رسد حدود 2 برابر زمانی است که سیترات کلسیم مصرف می‌شود و اين بدان معني است كه تقريباً به ازاي دريافت يك مكمل كربنات كلسيم، بايد دو مكمل سيترات كلسيم مصرف كرد. بنابراين كلسيمي كه در نهايت از راه مصرف كربنات كلسيم به بدن مي‌رسد بيشتر از سيترات كلسيم است. همچنين دو نوع لاكتات و گلوكونات نيز از ديگر تركيباتي هستند كه به بازار معرفي شده‌اند. گلوكونات كلسيم 9 درصد كلسيم قابل جذب و 91 درصد گلوكونات دارد. همچنين لاكتات كلسيم داراي 18 درصد كلسيم قابل جذب است و بقيه‌ آن لاكتات است. بنابراين كربنات كلسيم بيشترين مقدار كلسيم در دسترس را در ميان مكمل‌هاي كلسيم، دارا است.


به عنوان آخرين توصيه مي‌توان گفت كه هرچه محيط دستگاه گوارش اسيدي‌تر باشد، جذب كربنات كلسيم افزايش مي‌يابد. بنابراین با توجه به اينكه با ورود غذا به معده ترشح اسيد افزايش مي‌يابد، کسانی که کربنات کلسیم استفاده می‌کنند بهتر است آن را همراه با غذا مصرف كنند. ولي سیترات کلسیم برای جذب نیازی به محیط اسیدی ندارد و می‌توان آن را با معده خالی هم مصرف كرد.

اخبار

جوش شيرين جذب كلسيم را مختل مي‌كند

جوش شيرين تركيب قليايي است كه براي ايجاد بافت متخلل در محصولاتي مانند نان، بيسكويت و انواع كيك‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. وقتي اين ماده در حضور اسيد معده در كنار عناصري مانند كلسيم، آهن و روي قرار مي‌گيرد باعث مي‌شود تركيب غير قابل جذبي از اين عناصر ضروري در معده ايجاد شود كه به اصطلاح از آن به عنوان پديده صابوني شدن ياد مي‌شود. بنابراين خوردن مواد غذايي حاوي جوش شيرين به ويژه نان -كه قسمت قابل توجهي از برنامه غذايي روزانه ما را تشكيل مي‌دهد- مي‌تواند باعث كاهش جذب كلسيم و در نهايت كمبود كلسيم در بدن شود. بنابراين كساني كه در معرض ابتلا به پوكي استخوان هستند بهتر است از مواد غذايي حاوي جوش شيرين كمتر استفاده كنند.

مصرف مكمل‌هاي لاغري حاوي فيبر بالا مي‌تواند كمبود كلسيم را در پي داشته باشد

فيبرهاي غذايي تأثيرات مثبت فراواني براي بدن دارند. كاهش كلسترول و چربي‌هاي خون، بهبود عملكرد دستگاه گوارش، سم‌زدايي از بدن، بهبود عملكرد دستگاه گوارش، پيشگيري از بروز ديابت نوع 2 و چندين اثر مثبت ديگر از جمله مزاياي مصرف فيبرهاي غذايي هستند. خوردن 5-3 سهم سبزي، 4-2 سهم ميوه و گنجاندن حبوبات در برنامه غذايي به مقدار زيادي نياز بدن به فيبرهاي غذايي را مرتفع مي‌كند. اما با توجه به اينكه فيبرهاي غذايي در بدن معمولاً كالري توليد نمي‌كنند ولي در عوض خاصيت پر كنندگي معده و كاهش اشتها را دارند مورد توجه بسياري از افراد براي كنترل اشتها و كاهش وزن قرار گرفته است. اما وقتي مصرف فيبرهاي غذايي از حد اعتدال خارج شود و به صورت مكمل مورد استفاده قرار گيرد جذب برخي از عناصر معدني مانند كلسيم، آهن و روي مختل مي‌شود. بنابراين مصرف اين مكمل‌ها حداقل براي دراز مدت چندان توصيه نمي‌شود.

مصرف مكمل كلسيم همراه با ايزوفلاوون‌هاي سويا بهتر از پوكي استخوان پيشگيري مي‌كند

نتايج تحقيقات دانشمندان در گوشه و كنار دنيا به صراحت نشان داده است كه ايزوفلاوون‌هاي سويا نشست كلسيم در بافت استخوان را تسهيل مي‌كند. در واقع نشست كلسيم در بافت استخواني نيازمند پاسخ گيرنده‌هاي استروژن در سطح سلول‌هاي استخواني به اين هورمون است. به همين دليل است كه در زنان يائسه كه سطح اين هورمون كاهش مي‌يابد احتمال ابتلا به پوكي استخوان افزايش مي‌يابد. ايزوفلاوون‌هاي سويا با توجه به اينكه مي‌توانند مانند استروژن در بدن عمل كنند باعث افزايش نشست كلسيم در بافت استخواني و در نتيجه افزايش تراكم آن مي‌شوند.

مصرف ايزوفلاوون‌هاي سويا براي مردان خطري ندارد

نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد مصرف سويا در مردان نيز مي‌تواند از بروز پوكي استخوان پيشگيري كند. علاوه بر اين مصرف ايزوفلاوون‌هاي سويا باعث كاهش سطح كلسترول بد (LDL) نيز مي‌شود و از اين راه سلامت قلب و عروق آنها را نيز افزايش مي‌دهد. سرطان پروستات كه يكي از سرطان‌هاي شايع مردان است سالانه بسياري از مردان سالمند را مبتلا مي‌كند كه بسياري از آنها در اثر اين بيماري مي‌ميرند. به گفته دانشمندان مصرف ايزوفلاوون‌هاي سويا نه تنها ضرري براي مردان ندارد بلكه به نحو مؤثري مي‌تواند از بروز سرطان پروستات در آنها پيشگيري كند.

نظرات  

 
+15 # دست مریزادحامد ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۳۶
سلام
مطالب علمی مفیدی بود مرسی
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 
 
+6 # نظرzahra ۰۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۱۳
با تشکر از زحمات شما
عالی بود ;-)
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 
 
+7 # MERSISEPIDEH ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۵۰
با تشکر. با زحمت و دقت نوشته شده بود
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 
 
+5 # قرص کلسیمsaman ۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۱۴
با تشکر فراوان
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 
 
+6 # تشکرمهران ۲۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۵۶
خوب بود تشکر
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # تشکرالهام ۳۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۴
بسیار عالی و ساده نوشته شده است کاملا مطابق با کتاب های تکست علمی نگاشته شده است متشکرم
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول