موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی کاهش خستگی با ترکیبات طبیعی

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

کاهش خستگی با ترکیبات طبیعی


اولين روز عيد است و به رسم ديرينه، در منزل پدر و مادر بزرگ جمع شده‌ايم. سر سبزي بهار بر دل و جان زمين و هر آنچه در آن است حيات دوباره بخشيده. امروز مادر بزرگ نيز از هميشه سرحال‌تر است. گويا طراوت بهار بر خستگي مادر بزرگ نيز چيره شده است. بيشتر اوقات به دليل احساس بي‌حوصلگي و خستگي، از كلام شيرين و تجربيات او بي‌نصيب مي‌مانيم و براي حفظ اين لحظات لذت‌بخش، به دنبال راه چاره هستيم.

با افزايش سن تغييرات بسياري در عملكرد اعضاي بدن به وجود مي‌آيد كه باعث بروز احساس پيري در فرد مي‌شود. عوامل محيطي مختلف از جمله تغذيه مناسب، عدم استعمال دخانيات، كاهش استرس و... مي‌توانند فرآيند پيري را به تعويق اندازند. در اين ميان برخي تركيبات طبيعي در كاهش احساس خستگي مؤثر بوده و با كند كردن روند پيري، طراوت جواني را در دوران سالمندي به ارمغان مي‌آورند.

رويال ژلماده شيري رنگي است كه توسط زنبور كارگر توليد مي‌شود. اين تركيب غذای اصلی زنبور ملکه است که به آن توانایی می‌دهد 50 برابر بیش از سایر زنبورها عمر کند. رويال ژل از60 تا 70 درصد آب،‌ 12 تا 15 درصد پروتئين، 10 تا 16 درصد قند، 3 تا 6 درصد چربي، 2 تا 3‌درصد ويتامين و 18 اسید آمینه تشكيل شده است.

از ميان ويژگي‌هاي مختلف رويال ژل مي‌توان به نقش آن در كاهش علائم بي‌حوصلگي اشاره كرد. اغلب احساس افسردگي در اثر كمبود انرژي ايجاد مي‌شود. رويال ژل نيز مانند بسياري آنتي‌اكسيدان‌ها انرژي بخش بوده و در كاهش علائم سالمندي نقش دارد.

اسيدهاي چرب ضروري


اسیدهای چرب ضروري علاوه بر نقش شناخته شده خود در سلامتي گردش خون، با تسريع انتقال مواد مغذی و خروج اسید لاکتیک و هموسیستئین از سلول‌ها و بافت‌های بدن باعث کاهش خستگی می‌شوند. امگا-3 به‌عنوان تثبیت‌کننده خلق و خوی شاد شناخته‌ شده و خاصیت ضدافسردگی دارد به طوري‌كه ثابت شده است مقدار DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک) در افراد افسرده کاهش می‌یابد.

FOSs براي زندگي

فروکتوالیگوساکارید (FOSs) یک پربیوتیک از مشتقات قند فروکتوز است. در قسمت‌هاي تحتانی دستگاه گوارش هضم شده و باعث تولید غذای سلول‌های روده‌ای (اسیدهای چرب کوتاه زنجیره) می‌شود. این ترکیب باعث رشد بهتر و افزایش باکتری‌های مفید روده (پروبیوتیک‌ها) می‌شود. با رشد این باکتری‌ها در روده، تعداد باکتری‌های بیماری‌زا و اسيديته محيط روده کاهش مي‌يابد و جذب بسیاری املاح بیشتر می‌شود. علاوه بر اين هضم این ترکیبات تولید ویتامین‌های گروه B و K را نیز به همراه دارد.