موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی فواید کارنیتین در بیماران مبتلا به دیابت

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

فواید کارنیتین در بیماران مبتلا به دیابت


هرقندي شيرين نيست!

بيماري ديابت يكي از شايع ترين بيماريهاي غدد درون ريز در جهان مي باشد كه متاسفانه از شيوع بسيار بالايي برخوردار است. امروزه حدود 194 ميليون نفر به بيماري ديابت مبتلا هستند كه در مقايسه با 20 سال گذشته 6 برابر شده است.طبق تخمين سازمان بهداشت جهاني تعداد بيماران ديابتي در دنيا در سال 2025 به 300ميليون نفر خواهد رسيد. بررسي ها در كشورما نيز از شيوع بالاي اين بيماري حكايت مي كند.كارشناس مسئول برنامه ديابت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: يك‌پنجم افراد بالاي 30 سال ساكن تهران ديابتيك و يا داراي اختلال تحمل گلوكز هستند.

بيماري قند يا به عبارت ديگر ديابت، بيماري مزمني است كه در نتيجة اختلال در توليد و عملكرد انسولين در بدن به وجود مي‌آيد.انسولين هورموني است كه در لوزالمعده (پانكراس) توليد مي‌شود و سلول‌ها را قادر مي‌سازد كه گلوكز را از خون گرفته و براي توليد انرژي استفاده كنند. لوزالمعدة فرد مبتلا به ديابت، انسولين مورد نياز بدن را توليد نمي‌كند (ديابت نوع 1) و يا انسولين كارايي لازم را در بدن اين افراد ندارد (ديابت نوع 2) .

خون در سراسر بدن شما جاری است و زمانی که میزان گلوکز(قند) موجود در خون بالا باشد، محیطی را که ارگان هاي مختلف بدن در آن وظایف خود را انجام می دهند، مختل می سازد، در این هنگام بدن شما علایمی را ظاهر می سازد تا نشان دهد که اوضاع داخلی بدن شما مناسب نیست. این علایم، همان علایمی هستند که افراد دیابتی تجربه می کنند. اگر این وضعیت که تحت عوامل مختلف ایجاد می گردد، بدون درمان رها شود، سبب ایجاد مشکلاتی مثل حمله های قلبی، سکته، کوری، نارسایی کلیه، ناتوانی جنسی و بیماری رگ های خونی می گردد که ممکن است سبب قطع عضوو آسیب های عصبی شود.

پژوهشگران ایتالیایی با هدف کشف راههای جدید در درمان دیابت پروتئینی را کشف کردند که می تواند برخي اثرات
انسولین را تقلید کند. اين پروتئين كارنيتين نام دارد.

ال کارنیتین شکل فعال فیزیولوژیکی کارنیتین در بدن است و معمولا بدن همه افراد كارنيتين مورد نياز را مي سازد.اما بعضي از افراد به دليل عدم توانايي بدنشان براي توليد ورساندن آن به بافت ها، دچار كمبود اين ماده مي شوند.

ال کارنيتين در بدن از ترکيب دو اسيدآمينه ليزين و متيونين ساخته مي شود.سلولهاي بدن براي سنتز کارنيتين به ويتامين هاي ث،ب1،ب6 نياز دارد.

كارنيتين در بافت هاي بدن( عضلات اسكلتي ،قلب،مغزواسپرم) ذخيره مي شود و اكسيداسيون وآسيب را كاهش مي دهد.

در ديابت، قند خون بالا باعث آسيب اعصاب خصوصا در دست وپاها مي شود كه اين شرايط نوروپاتي ديابتي نام دارد به طوري كه زخم پاها از علل شايع بستري بيماران ديابتي در بيمارستان هاست.

در اين شرايط ممكن است نياز به مقادير بيشتري كارنيتين باشد زيرا ترميم عصب را بهبود مي‌دهد وباعث كاهش درد ناشي از آسيب عصب در پي نوروپاتي ديابتي مي شود. همچنين مكمل آن ممكن است باعث پيشگيري از آسيب عصبي قلب در طي ديابت شود.

علاوه بر درمان نوروپاتي ديابتي‌، مكمل كارنيتين ممكن است كمك به درمان مشكلات قلبي عروقي ازقبيل آنژين صدري،نارسايي احتقاني قلب،حمله‌هاي قلبي شود.

ال کارنیتین در سلولها مانند یک اسب کوچک نجیب است که دنبال سوار خود میرود،او را پشت خود مینشاند و در محل پیاده میکند. بدون این اسب های کوچک اسیدهای چرب فقط در سلولهای ما ذخیره می شوند بدون این که زمانی از آنها به عنوان یک منبع انرژی استفاده شود .
به این ترتیب ال کارنیتین یک ماده ی مهم حمایت کننده از سیستم تولید انرژی از چربی‌‌ است .

بعلاوه كاهش كارنيتين باعث افزايش اسيدهاي چرب درخون مي شود كه بدنبال آن مقاومت به انسولين افزايش يافته وزمينه ساز ديابت خواهد شد.

از آنجا كه كاهش وزن يكي از عوامل موثر در كنترل ديابت نوع 2 است، كارنيتين به عنوان يك ماده مغذي مي تواند در كاهش وزن موثر باشد چرا كه بعضي مطالعات نشان مي دهد كه مصرف كارنيتين باعث كاهش بافت چربي ،افزايش بافت عضلاني وكاهش خستگي است وهمه اين تاثيرات ممكن است به كاهش وزن كمك كند.

با توجه به موارد گفته شده، بيماران ديابتي و خصوصا مبتلايان به عوارض مزمن ديابت نياز به كارنيتين بيشتري خواهند داشت؛ بنابراين مكمل ياري با ال – كارنيتين در بيماران ديابتي ممكن است مفيد واقع شود.