موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی سکته مغزی فاجعه‌اي كه مي‌توان از آن گريخت

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

سکته مغزی فاجعه‌اي كه مي‌توان از آن گريخت

سکته مغزی سومین علت شایع مرگ در ایالات متحده امریکاست و اصلي‌ترین بیماری ناتوان کننده مربوط به سیستم اعصاب است. می‌توان از عوامل موثر و خطرزا در ایجاد سکته‌های مغزی به فشار خون بالا، افزایش کلسترول خون، استعمال دخانیات، مصرف زیاد مشروبات الکلی و مصرف داروهای ضدبارداری خوراکی اشاره کرد.

به‌طور کلی سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که بخشی از مغز دچار کاهش جریان خون شود. این کاهش جریان خون می‌تواند به‌علت کاهش خون‌رسانی (مثلاً به‌علت تنگ شدن عروق) یا در پی خونریزی مغزی باشد.

دو سوم علت سکته‌های مغزی،کاهش خون‌رسانی به مغز است.

ایسکمی چیست؟

ایجاد اختلال در جریان خون مغز می‌تواند منجر به کاهش میزان قند و اکسیژن در سلول‌های مغزی شده و در نهایت موجب مرگ این سلول‌ها شود. از مهم‌ترین علل کاهش خون‌رسانی، سخت شدن سرخرگ‌ها (تصلب شرایین) است. در اغلب موارد، سخت شدن سرخرگ‌های بزرگ گردن و قاعده‌ی مغز، موجب کاهش خون‌رسانی به مغز و ایجاد سکته‌های مغزی می‌شود. متاسفانه هنوز نحوه‌ی سخت شدن عروق به‌طور کامل شناخته نشده است. اما به هر حال، آسیب به جدار داخلی عروق،اولین مرحله است. یکی از علل آسیب اولیه به جدار داخلی عروق، تجمع کلسترول مشتق از کلسترول بد (LDL) در جدار عروق است.

در بیمارانی که دچار سخت شدن دیواره‌ی عروق هستند مهمترین عامل خطرزا در بروز سکته، فشار خون بالاست. (چه فشار خون حداقل و چه فشار خون حداکثر) . یک مطالعه که بر روی 500 مرد و زن 30 تا 60 ساله و طی 18 سال انجام شده است، نشان داده که در شرایط برابر، وقوع سکته در افراد دارای فشار خون بالا، هفت برابر بیش از افرادی با فشار خون طبیعی است. می‌توان گفت هر بیماری که دارای فشار خون حداکثر 160 و بالاتر و فشارخون حداقل 95 یا بالاتر است، در معرض خطر سکته مغزی قراردارد و ‌باید توسط پزشک تحت درمان قرار گرفته فشار خونش به حد طبیعی برسد.

در سخت شدن عروق، علاوه بر فشار خون، عوامل دیگری نیز دخیل هستند. از جمله‌ی این علل می‌توان به دیابت، افزایش کلسترول و تری گلیسیریدهای خون، استعمال دخانیات، زمینه‌ی ارثی و مصرف داروهای خوراکی ضدبارداری اشاره کرد.