موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی سرماخوردگي، همراه هميشگي زمستان

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

سرماخوردگي، همراه هميشگي زمستان


در طول زمستان سرما خوردگي و علائم آن، آبريزش بيني، سوزش گلو، سردرد و درد عضلات، مشكلي است كه بسياري از افراد را درگير مي‌كند. سرماخوردگي يك بيماري خاص با يك علت خاص نيست، بلكه مجموعي از عوامل بيماريزا هستند. هر چند سرماخوردگي، ضرر حادي در لحظه ندارد، اما در مجموع از كارايي فرد مي‌كاهد، در فرد احساس خستگي را ايجاد مي‌كند و او را از انجام امور روزانه‌اش باز مي‌دارد. بسياري افراد يكبار تا 7 بار در سال سرما مي‌خورند. سرماخوردگي نه تنها فرد را آزار مي‌دهد، بلكه بخش مهمي از بيماري‌ها را در طول سال به خود اختصاص مي‌دهد، لذا از همين حيث مي‌تواند به لحاظ اقتصادي بسيار هزينه‌بر نيز باشد. تمام اين موارد ما را بر آن مي‌دارد كه به دنبال راه‌كار باشيم.

چنانچه از اين وضعيت احساس خوبي نداريد، مطلب زير مي‌تواند جالب باشد.

رژيم غذايي در كنار ديگر فاكتورها، نقش مهمي در سلامت سيستم ايمني انسان دارد. ريزمغذي‌هاي بسياري به افزايش ايمني بدن كمك مي‌كنند و به عبارتي فرد را مقابل بروز بيماري‌ها مانند سرماخوردگي مصون مي‌دارد. ويتامين C ويتاميني است كه بيشتر افراد به تأثير مثبت آن در سيستم ايمني پي برده‌اند و طبق تحقيقات كمبود آن، سيستم ايمني را مختل مي‌كند. مطالعات بسياري حاكي از آن است كه مقدار مناسب اين ويتامين طول مدت سرماخوردگي را كوتاه مي‌كند. روي ريزمغذي ديگري است كه در عملكرد مطلوب سيستم ايمني نقش دارد هر چند كه هنوز مكانيسم اثر آن به درستي و كامل شناخته نشده است. كمبود روي اختلال در ايمني را به همراه دارد. برخي افراد مانند سالمندان كه بيشتر در معرض خطر سرماخوردگي قرار دارند، مستعد كمبود روي هستند. مقدار كافي سلنيم براي سلامت فرد و سيستم ايمني مطلوب، ضروري است و مانند كمبود روي، ويتامين c و... كمبود سلنيم نيز، سيستم ايمني را دچار اشكال مي‌كند. مشخص شده است كه مكمل سلنيم پاسخ ايمني را افزايش مي‌دهد،‌ شيوع بيماري‌هاي عفوني در سالمندان را كاهش مي‌دهد و كمك به بهبود عفونت مجاري تنفسي در كودكان مي‌كند.

آنچه تا‌كنون گفته شد، تأثيرات مثبت ويتامين‌ها و مواد معدني مشخصي بود كه از نقش مؤثر آن‌ها در افزايش ايمني بدن بسيار صحبت شده است؛ در اينجا به گياهي اشاره مي‌كنيم كه نقش مهم، شناخته شده و با تاريخچه درخشان در بهبود علائم سرماخوردگي دارد. اكيناسه، گیاهى است دایمى به ارتفاع هفتاد سانتى‌متر که در اواخر پاییز به گل مى‌نشیند. تركيبات موجود در اكيناسه از جمله آلكاميدها ، گليكوپروتئينها ، مشتقات اسيد كافئيك و پلي ساكاريدها داراي اثر غير اختصاصي بر سيستم ايمني سلولار مي‌باشند. اين اثرات با مكانيسم‌‌هاي فعال‌كردن فاگوسيتوز، تحريك فيبروبلاست‌ها، افزايش فعاليت تنفسي و افزايش تحرك لوكوسيت‌ها ايجاد مي‌گردد و التهاب و علائم سرماخوردگي را كاهش مي‌دهد. مواد موجود در اين گياه سيستم ايمني را تحريك و فعال مي‌كند.

در يك مطالعه مشاهده شده كه مكمل اكيناسه مي‌تواند خواص ضدسرطاني داشته باشد. همچنين در مطالعات مشخص شده است كه اكيناسه روند سرماخوردگي را بيش از پنجاه درصد تغيير مي‌دهد و طول دوره سرماخوردگي را در محدوده 4/1 روز كوتاه مي‌كند. گلدن سيل، گياه ديگري است كه نامش، ذهن افرادي كه آن را مي‌شناسند به خواص آنتي‌بيوتيكي آن معطوف مي‌دارد. اين گياه به مهاجران آمريكايي توسط قبائل بومي آمريكا معرفي شد، كه از اين گياه براي مشكلات پوستي، اختلالات گوارشي و به عنوان شوينده براي زخم‌هاي چشم استفاده مي‌شود. گلدن‌سيل يك گياه كوچك با يك ساقه كركي مي‌باشد. اين گياه دو برگ دندانه‌دار و شبه تمشك دارد. ریشه آن تلخ مزه است، به رنگ زرد روشن تا قهوه‌ای، پیچ خورده و چروکیده مي‌باشد. به صورت وحشي رشد مي‌كند، اما در حال حاضر بیشتر در مزارع رشد داده مي‌شود. تركيبي به نام بربرين دارد بسياري از باكتري‌ها را مي‌تواند از بين ببرد، از جمله باكتري‌هاي مسبب اسهال يا عفونت قارچي و عوامل انگلي مختلف مانند كرم نواري و ژيارديا.  هچنين گلبول‌هاي سفيد را فعال مي‌كند و موجب افزايش عملكرد ايمني مي‌شود. گاهي به عنوان آنتي‌بيوتيك نيز كاربرد دارد. هر چند بربرين در گلدن‌سيل،‌ به خوبي جذب نمي‌شود. امروزه از اين گياه به عنوان عامل كمك كننده به هضم، كنترل ناراحتي معده و عامل آنتي‌باكتريال استفاده مي‌شود. به عنوان يك آنتي‌بيوتيك طبيعي شناخته شده و اغلب همراه با اكيناسه براي تقويت سيستم ايمني به كار مي‌رود. گلدن‌سيل اغلب در درمان‌هاي گياهي تب يونجه( كه التهاب مجاري تنفسي آلرژيك هم نام دارد)، سرماخوردگي، آنفلوانزا و گلودرد ناشي از آن استفاده مي‌شود.