موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی سرماخوردگی شایعترین بیماری در دوران حج

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

سرماخوردگی شایعترین بیماری در دوران حج

سرماخوردگي جز شایعترین بیماری‌هایی است که اگرچه مرگ و مير به‌دنبال ندارد ولي بروز آن، فرد بیمار را با مشکلات فراوانی مواجه می‌سازد. ابتلا به سرماخوردگی در دوران حج از جمله زمان‌هایی است که می‌تواند تاثیر بیشتری بر وضعیت جسمی فرد گذاشته و علاوه بر افزایش ضعف جسمی، امکان انتقال بیماری به افراد بیشتر به صورت همزمان را ممکن سازد. در این حالت گاه فرد مبتلا آنچنان ناتوان می‌شود که دیگر قادر به انجام مناسک حج خود نیست. این مسئله در مورد  زایرین مسن اهمیت بیشتری دارد زیرا تاخیر در درمان، می‌تواند منجر به بروز عفونت‌های تنفسی و درگیر شدن ریه‌ها شود. از آنجایی که پیشگیری آسان‌ترین راه برای مقابله با سرماخوردگی است، شناسایی عواملی که امکان ابتلا را کاهش می‌دهند، ضروری است.

زائران عزیز از آنجایی که به گفته عباس حيدر‌زاده، مدير پاراكلينيك مركز پزشكي حج و زيارت در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا، داروهاي سرماخوردگي و آنتي‌بيوتيك‌ها پرمصرف‌ترين داروها در موسم حج به‌شمار می‌روند و بیشترین علت مراجعه زائران به مراکز پزشکی حج به‌دلیل بیماری‌های تنفسی و به‌ویژه سرماخوردگی است. با رعایت نکات زیر قبل و در طول سفر مانع از بیمار شدن خود و دیگران شوید.

دست‌ها را مرتب بشویید

ویروس سرماخوردگی و  آنفولانزا نه تنها از طریق تماس مستقیم با فرد بیمار، بلکه به صورت غیرمستقیم نیز انتقال می‌یابد. به عنوان مثال ویروس‌ها از طریق دست فرد بیمار به گوشی تلفن، دستگیره در و... منتقل می‌شوند و از آنجایی که می‌توانند تا ساعت‌ها زنده بمانند امکان انتقال آن‌ها به دست شما، هنگام تماس با وسائل فوق نیز وجود دارد، لذا توصیه می‌شود دست‌های خود را مکرر بشویید.

صورت را با دست‌ها لمس نکنید

ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا از طریق چشم‌ها، بینی و دهان به بدن وارد می‌شود. لذا از تماس دست با این اعضا که عمده‌ترین راه‌های انتقال ویروس به بدن هستند خودداری کنید.

دهان و بینی را به هنگام عطسه و سرفه بپوشانید

برای تمیز کردن بینی و هنگام عطسه و سرفه از دستمال کاغذی استفاده کنید و آن‌را بلافاصله دور بیاندازید. این عمل بهترین راه برای عدم انتقال و دورکردن ویروس‌ها از شماست‌. متأسفانه يكي از عادات‌ اشتباه افراد اين است كه دستمال استفاده شده را در جيب يا دست خود نگه‌ مي‌دارند و مجدداً آنرا استفاده مي‌کنند.

سیگار نکشید یا آن را کمتر کنید

محققان معتقدند که کشیدن هر یک نخ سیگار، مژک‌های داخل بینی را به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از کار می‌اندازد‌. در این صورت عوامل بیماری‌زا و آلودگی، کمتر توسط این مژک‌ها به دام می‌افتند و با ورود به بدن، زمینه را برای بیمار شدن فرد مساعد می‌کنند.

به قدر کافی استراحت کنید

مطالعات نشان می‌دهد خواب و استراحت کافی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

به میزان کافی مایعات بنوشید

نوشیدن مایعات کافی (6 تا 8 لیوان در روز) علاوه بر تأمین آب مورد نیاز بدن، با کمک به رقیق‌تر شدن ترشحات حلق و پشت حلق، دفع عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را تسهیل می‌کند و امکان ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد.

سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

تنوع ويروس‌ها بدنبال حضور میلیونی افراد از کشورهای مختلف، عدم استراحت کافی زائران، استرس سفر، ضعف عمومی و کاهش مقاومت بدن از مهمترين عوامل ابتلا به سرماخوردگي و عدم بهبود به موقع بيماران هستند. با توجه به آنچه گفته شد، در كنار ساير استراتژي‌هاي لازم از قبيل معاينات قبل از اعزام‌، انجام آزمايشات تشخيصي و غربالگري‌ و تزريق واكسن‌هاي ضروري، دريافت ویتامین‌ها در جهت تقويت سيستم ايمني ‌قبل و در طول سفر ضروری به‌نظر مي‌رسد. زیرا سوء تغذیه و تأمین نشدن ویتامین‌ها (به‌ویژه ویتامین c) و مواد معدنی (‌روی و سلنیوم) مورد نیاز بدن، از اصلی‌ترین دلایل تضعیف سیستم ایمنی هستند که در این صورت بدن نمی‌تواند به خوبی با بیماری‌های عفونی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا مبارزه کند. لذا با دریافت به موقع و کافی ویتامین‌ها، بدن خود را بر علیه سرماخوردگی مقاوم سازید.

اکیناسه سپری در برابر سرماخوردگی


يکي از گياهاني که اثر آن به عنوان تقويت‌کننده سیستم ايمني بدن به‌طور مسلم و قطعي به اثبات رسيده، گياه دارويي اکيناسه است. اکيناسه از جمله گياهان دارويي منتخب سازمان بهداشت جهاني است و يکي از مهم‌ترين گياهان دارويي مطرح در جهان است. در مطالعات باليني و آزمايشگاهي مختلف، بدنبال مصرف فرآورده‌هاي حاوي اکيناسه، افزايش تعداد سلول‌هاي سفيدخون، گزارش شده است که اين اثر را مي‌توان در ايمني‌زايي اين گياه دخيل دانست. در اروپا و آمريکا، از فرآورده‌هاي دارويي اکيناسه به‌طور گسترده‌اي براي پيشگيري و درمان عفونت‌هاي باکتريايي و ويروسي به‌ويژه سرماخوردگي و آنفلوآنزا و نيز به‌عنوان تقويت‌کننده سيستم ايمني و افزايش دهنده قدرت دفاعي بدن استفاده مي‌شود. مطالعات باليني متعدد حاکي از آن است که مصرف فرآورده‌هاي دارويي حاوي اکيناسه مي‌تواند احتمال ابتلا به سرماخوردگي را به نصف تقليل دهد. همچنين مشخص شده مصرف اين فرآورده‌ به همراه ويتامين  Cخطر ابتلا را بيش از 80درصد کاهش می‌دهد.

کشف یک راه جدید برای کاهش سرماخوردگی

گروهی از دانشمندان هندی در بررسی‌های خود نشان دادند که مکمل‌های غذایی محتوی روی می‌تواند شدت و دوره طولانی سرماخوردگی را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان موسسه آموزش و تحقیقات پزشکی در هند دریافتند که مکمل‌های غذایی بر پایه فلز روی شامل شربت و یا قرص می‌تواند احتمال بهبود سرماخوردگی ظرف مدت یک هفته را دو برابر کند.

این دانشمندان به منظور دستیابی به این نتایج، 15 آزمایش را بر روی 1360 نفر انجام دادند.

نتایج این آزمایشات نشان داد بیمارانی که در اولین روز بروز علائم سرماخوردگی، شربت و یا قرص روی دریافت کردند پس از 7 روز، دو برابر بیشتر از کسانی که داروی بی‌اثر (پلاسیبو) دریافت کرده بودند بهبود یافتند. براساس گزارش نیوز تایم، همچنین در کودکانی که به مدت حداقل 5 ماه، درمان برپایه مکمل‌های غذایی روی را ادامه دادند تب، سرفه و سرماخوردگی کمتر مشاهده شد و بنابراین غیبت آن‌ها از مدرسه به دلیل سرماخوردگی کاهش یافت. آمارها نشان می‌دهد هر ساله سرماخوردگی فصلی مسئول حدود 40 درصد غیبت از ادارات و میلیون‌ها روز غیبت از مدرسه است. خوب است بدانید ایده آزمایش فلز روی در مبارزه با سرماخوردگی بر پایه تحقیقاتی که در سال 1980 انجام شده بود، شکل گرفت.

حجاج قبل از سفر حج روزانه 30 دقيقه پياده‌روي كنند

فاضل شيرخاني، نماينده مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال‌احمر در مكه، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: یکی از عمده‌ترین علل مراجعه‌كنندگان به مراكز درماني مركز پزشكي حج و زيارت جمعيت هلال احمر در شهرهاي مكه و مدينه، مربوط به كوفتگي عضلاني حجاج است كه به دليل انجام مناسك حج صورت مي‌پذيرد در اين راستا جهت جلوگیری از بروز این مشکل به حجاج توصیه می‌شود، دو هفته قبل از سفر حج، روزانه 20 تا 30 دقيقه در ايران پياده‌روي كنند.

حجاج بعد از نماز دست ندهند

دکتر مرتضی ایزدی، رئيس مركز بين المللي طب مسافرتي ايران در گفت وگو با ایسنا افزود: زائران تا حد امكان از دست دادن به یکدیگر پس از پایان نماز خودداری کنند چون حجاج كشورهاي گوناگون با بيماري‌هاي عفوني و ريوي مختلف به اين مناسك مي‌آيند و مصافحه( دست دادن پس از پایان نماز) می‌تواند امكان انتقال اين بيماري‌ها را افزايش دهد. رعایت این مسئله بویژه در مورد سالمندان که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، ضروری‌تر به نظر می‌رسد.