موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی خيلي زود دير مي شود

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

خيلي زود دير مي شود


تحولات دوران جواني به سالمندي آن چنان تدريجي است كه هيچ گاه اين تحولات قابل حس نيست به طوري كه سالمندي از ديد اطرافيان واضح تر از آن چيزي است كه به نظر خود شخص مي آيد بنابراين اگر فردی علی رغم این که از نظر فیزیولوژیک پیر شده است، خودش را از نظر ذهنی جوان بداند، پدیده غیرمعمولی نیست وسالمندی پدیده ای زیستی و طبیعی از رشد انسانی است که به صورت عمومی و بسیار تدریجی تمام موجودات زنده را در بر می گیرد.. از جمله اين تحولات در سيستم عصبي است.

مغز يكي از پيچيده‌ترين اندام‌هاي بدن به شمار مي‌رود كه هميشه در حال فعاليت بوده و مسووليت نظارت و تنظيم عملكردهاي ارادي و غيرارادي را به‌عهده دارد. با اين حال، حدود دوسوم افراد با بالا رفتن سن، دچار كاهش فعاليت ذهني مي‌شوند و معمولا از 60 سال به بالا، برخي فعاليت‌هاي شناختي چون حافظه، تمركز، وضوح افكار، توجه و قضاوت افراد كاهش مي‌يابند و شروع اين علائم با مشكلاتي چون آلزايمر، پاركينسون و سكته مغزي ممكن است همراه باشد.

آلزايمر نوعی اختلال است که با کاهش شدید قدرت حافظه و تخریب شدید توانایی‌های شناختی مشخص می‌شود. شخص روز به روز بیشتر اشخاص ، چهره‌ها و اسامی را فراموش می‌کند.و گاهي از سر فراموشكاري كيف پول را داخل يخچال مي يابد. در کنار این ویژگی‌ها فرد زود رنج و زود عصبانی می‌شود. در مراحل آخر بیماری فرد همچون نوزادی به مراقبت‌های دقیق نیاز دارد.

بررسی پرونده‌های بیماران و برآوردها نشان می‌دهد که ده درصد افراد بالای 65 سال و بین 20 تا 25 درصد افراد بالای 85 سال دچار بیماری آلزایمر هستند.

اما درصدي از افراد هستند كه با بالا رفتن سن، عملكرد ذهني طبيعي دارند؛ بنابراين علت از دست دادن حافظه، تمركز، توجه و ناتواني در انجام كارها تنها با افزايش سن نيست؛ بلكه به دليل تركيبي از ساير عوامل مانند رفتارها و عادات ناسالم مغز، تحريكات ناكافي ذهن، تفكر محدود يا راهكارهاي كنترل واكنش، رژيم سالم غذايي يا مكمل‌هاي ناكافي، عدم برقراري تقابلات و همكاري‌هاي اجتماعي كافي نيز ايجاد مي‌شود.

گياه جينكوبيلوبا كه براي درمان اختلالات گردش خون و بهبود حافظه مورد استفاده قرار مي‌گيرد در درمان زوال عقل و آلزايمر تاثير بسيار زيادي دارد.

جينكوبيلوبا حاوي 2 نوع ماده شيميايي است كه داراي ويژگي‌هاي آنتي‌اكسيداني هستند. اين آنتي‌اكسيدان‌ها راديكال‌هاي آزادي را كه به غشاي سلولي آسيب وارد كرده و حتي باعث مرگ سلولي مي‌شود، از بين مي‌برند. وجود راديكال‌هاي آزاد در بدن موجب بروز مشكلاتي از قبيل بيماري‌هاي قلبي، سرطان و آلزايمر و ساير انواع
زوال عقل مي‌گردد

همچنين تاثير اين دارو در درمان اين بيماري‌ها به دليل افزايش جريان خون به سمت مغز است و تحقيقات حاكي از اثر مستقيم پيشگيرانه اين مكمل روي سلول‌هاي عصبي است كه در بيماري آلزايمر آسيب ديده‌اند.. به طور كلي مكمل جينكوبيلوبا در بهبود فكر كردن، يادگيري و حافظه (عملكرد شناختي)، بهبود فعاليت‌هاي روزانه، بهبود رفتارهاي اجتماعي و كاهش احساس افسردگي بسيار مؤثر است و گاه تاثير آن نسبت به داروهاي تجويزي براي تاخير در بروز علائم آلزايمر بيشتر احساس مي‌شود.

در 30 سال گذشته، بيش از 300 مطالعه انجام شده كه حاكي از فوايد متعدد جينكو مي‌باشد. نه تنها در بهبود حافظه اثر دارد، بلكه:

  • افزايش جريان خون در بدن، و در نتيجه،‌ اكسيژن رساني به بدن
  • افزايش كيفيت متابوليسم، تنظيم نوروترانسميترها
  • كنترل انتقال كلسترول به پلاك‌ها و بهبود انقباضات عروق خوني
  • ارتقاء حافظه كوتاه و طولاني مدت و افزايش سرعت عمل
  • همچنين كمك به پيشگيري از آسيب رساني راديكال‌هاي آزاد، و نيز مهار فاكتور فعال كنندهء پلاكت‌ها كه عامل ابتلا به برخي بيماري‌هاي پوستي مانند پسوريازيس است، مي‌شود.

اثر مثبت آن در سيستم خونرساني، به درمان برخي اختلالات بينايي و شنوايي هم كمك مي‌كند.

از ديگر عوامل موثر در بهبود عملكرد ذهني امگا 3 است  به طوري كه پژوهشگران آمریکایی در یک بررسی روی موش‌های آزمایشگاهی نشان دادند که اسیدهای چرب امگا-3 که در ماهی یافت می‌شوند، ممکن است از ساخته شدن پروتئین‌هایی در مغز جلوگیری کنند که با ایجاد بیماری آلزایمر ارتباط دارند.