موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی چاق شدن چه آسان لاغر شدن چه مشكل!

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

چاق شدن چه آسان لاغر شدن چه مشكل!

مي‌گويند وزن و چربي اضافي خلوار خلوار مي‌آيد ولي مثقال مثقال كم مي‌شود. ولي مشكل از زماني شديدتر مي‌شود كه خلواري از چربي‌هاي اضافه با خلواري از دردهاي و بيماري‌ها همراه مي‌شود. چاقي و اضافه وزن از دلايل عمده ابتلا به بسياري از بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي قلبي و عروقي، پرفشاري خون، ديابت و سرطان است كه روز به روز با جلو آمدن شكم‌ها افراد شيوع اين بيماري‌ها نيز افزايش مي‌يابد. در این میان کم نیستند کسانی که دنبال رژیم‌های غذایی جادویی می‌روند. رژیم‌هایی که معمولاً هیچ پایه و اساس علمی ندارند و ظرف مدت زمان کوتاهی وزن بدن را کاهش می‌دهند. ولي به اعتقاد متخصصان تغذيه اين راهكارها از چاله به چاه افتادن است. بهترین راه برای کاهش وزن پایدار و بدون عوارض، پیروی از یک برنامه غذایی مناسب، افزایش فعالیت فیزیکی و داشتن صبر و حوصله برای کاهش وزن تدریجی است.

کم خوردن! به چه قیمتی؟

کم خوردن نه تنها انرژی دریافتی ما را کاهش می‌دهد، بلکه ميزان دريافت مواد ویتامینی و معدنی که انرژی تولید نمی‌کنند را نيز کم می‌کند. بنابراین در رژیم‌های کاهش وزن، به دلیل دریافت کم ریزمغذی‌ها (ویتامین‌ها و املاح معدنی) معمولاً كمبودهاي تغذيه‌اي ايجاد مي‌شود و افراد با علائمی مثل ریزش مو، کاهش ديد، افسردگی، ناراحتی‌های عصبی، مشکلات گوارشی، اختلالات پوستی و کاهش شفافیت و طراوت آن، برهم خوردن عادت ماهیانه در خانم‌ها و غيره دست به گریبان خواهند بود. بنابراین به افرادی که می‌خواهند لاغر شوند توصیه می‌شود از مکمل‌های تغذیه‌ای استفاده کنند.

مولتی ویتامین بخورید اما چاق نشوید

توجه داشته باشيد كه ويتامين‌ها و املاح معدني كالري ندارند كه منجر به افزايش وزن بشوند. مهمترين علت افزايش وزن به واسطه مصرف مكمل‌هاي مولتي ويتاميني افزايش اشتهايي است كه در برخي افراد ايجاد مي‌شود. با توجه به اينكه كمبود برخي ريز مغذي‌ها مانند آهن، روي و ويتامين‌هاي گروه B باعث بروز كم اشتهايي مي‌شود، مصرف مكمل با برطرف كردن اين كمبودها باعث افزايش اشتها و پرخوري مي‌شود. پس با كنترل اشتها مي‌توان علاوه بر اينكه از مزاياي اين مواد ارزشمند بهره‌مند شد، جلوي اضافه وزن را نيز گرفت. استفاده از عصاره چاي سبز و دي‌متيل‌گلايسين در قالب مولتي ويتامين‌+‌مينرال‌ها مي‌تواند به كنترل وزن كمك كند.