موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی بي‌پلُن؛ هدیه‌ای از طبیعت

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

بي‌پلُن؛ هدیه‌ای از طبیعت


فواید گرده زنبور عسل یا بی‌پُلِن (Beepollen ) از قرن‌ها پیش شناخته شده است. رومیان، چینی‌ها و مصريان باستان از گرده‌ی زنبور عسل استفاده می‌کردند. در طب چین نیز این ماده جایگاه مهمی دارد. گزارش‌های پزشکی که به 2735 سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد حاکی از استفاده‌های پزشکی از این محصول است. گرده زنبور عسل پس از سال 1970 محبوبیت بیشتری یافت.

گرده، دانه‌ی نر گیاهان است که زنبور عسل هنگام پرواز از گلی به گل دیگر آنها را جمع‌آوری می‌کند. سپس زنبورها آنزیم‌هایی را به آن اضافه می‌کنند که ارزش غذایی‌اش را افزایش داده و به ماده‌ای تبدیل می‌شود که بعدا به عنوان یک مکمل غذایی مصرف می‌شود. این ماده به‌طور اعجاب‌انگیزی مغذی است. بعضی افراد به آن غذای کامل طبیعت می‌گویند. تحقیقات انجام شده روی موش‌هایی که فقط با بی‌پلن تغذیه شدند نشان داد که به هیچ عنوان از نظر سلامتی مشکلی پیدا نکردند. بسیاری معتقدند بی‌پلن به‌دلیل وجود مواد مغذی فراوان، بسیاری از کمبود‌های تغذیه‌ای را جبران می‌کند.

میزان دقیق مواد مغذی بسته به تنوع زنبورها و گل‌های مناطق مختلف فرق می‌کند. بی‌پلن داری اسیدهای آمینه است که پروتئین‌ها را تشکیل می‌دهند. همچنین دارای ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین‌های گروه B، مواد معدنی به ویژه آهن، کربوهیدرات‌ها، اسیدهای چرب و هورمون‌هاي گياهي و برخی مواد دیگر است. (بی‌پلن هم‌چنین سطوح بالایی از ریبوفلاونوئید دارد. سطح پروتئین بی‌پلن حتی بالاتر از پروتئین گوشت، پنیر و تخم مرغ است و کلسیم آن هم بیشتر از شیر است. همچنین دارای سطوح بالایی از DNA و RNA است که بسیاری معتقدند به عملکرد بهتر سیستم عصبی و مغز کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد گرده زنبور عسل یا همان بی‌پلن با عملکرد آنتی‌اکسیدانی خود به بهبود واکنش‌های ناشی از حساسیت کمک می‌کند. همچنین به‌نظر می‌رسد خاصیت ضد سرطان داشته باشد. بی‌پلن به عنوان یک مکمل غذایی، مصارف متنوعی دارد و براي كمك به کنترل‌وزن، کاهش‌کلسترول، طراوت پوست، افزایش قدرت جنسی، رفع خستگی و افسردگی و کمک به بهبود پس از شیمی‌درمانی استفاده می‌شود.

گرده زنبور عسل به شکل گرانول یا کپسول قابل استفاده است. برخی افراد طعم گرانول‌ها را نمی‌پسندند و کپسول‌ها را ترجیح می‌دهند و بعضی دیگر گرانول‌ها را به همراه غذا مصرف می‌کنند. گرده‌های خشک منجمد، بهترین شکل مصرفی هستند زیرا شانس اکسیداسیون را کاهش می‌دهند و بنابراین شما را از کیفیت محصول مطمئن می‌سازد. علاوه بر این، بی‌پلن کم کالری است و حدود 15 درصد لسیتین دارد.

ارزش غذایی بی‌پلن

بی‌پلن دارای40درصد پروتین است. علاوه بر آن منبعی غنی از ویتامین‌های A، گروه B، C و E است. بی‌پلن دارای 22 اسیدآمینه، اسیدفولیک و اسیدهای‌چرب غیر اشباع است. غلظت‌های بالای کاروتنوئیدها و بیوفلاونوئیدها بی‌پلن را تبدیل به یک منبع با ارزش از آنتی‌اکسیدان‌ها کرده است. این ماده حیاتی شامل حدود 5000 آنزیم  و کوانزیم است که به‌ندرت در ماده غذایی طبیعی دیگری یافت می‌شود.

بی‌پلن ؛ گامی به سوی سلامتی

بی‌پلن سیستم‌ایمنی بدن را تقويت می‌کند. پروتئین‌ها، چربی‌های‌غیراشباع، ویتامین‌ها، اسیدهای‌نوکلئیک و مواد معدنی نظیر کلسیم و منیزیم که در این ماده وجود دارند، همگی برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید هستند.

بی‌پلن سبب مقاومت بدن نسبت به واکنش‌های ناشی از آلرژی می‌شود و گاهی از آن برای کاهش حساسیت به گرده‌های گیاهان بومی استفاده می‌شود.

از مزایای دیگر بی‌پلن اثر آن بر کاهش طبیعی وزن‌ است. اعتقاد بر این است که بی‌پلن عدم تعادل شیمیایی ایجاد شده در نتیجه‌ی افزایش وزن در برخی افراد را اصلاح می‌کند. همچنین این کار را با سرعت بخشیدن به متابولیسم و کاهش گرسنگی انجام می‌دهد. لسیتین موجود در بی‌پلن همچنین به سوزاندن چربی‌های بدن کمک می‌کند. مصرف بی‌پلن برای مردان، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات را در پی دارد. در یک مطالعه‌ی‌تجربی تعداد اسپرم‌های مردانی که بیش از یک ماه بی‌پلن مصرف  می‌کردند افزایش یافت.

برخی مطالعات حاکی از این است که بی‌پلن باعث بهبود سلامت جنسی زنان و کمک به آنان برای فائق آمدن بر مشکلات PMS ( سندرم پيش از قاعدگي) می‌شود. بی‌پلن هم‌چنین تخمدان‌ها را تحریک و از تخمک‌های آزاد شده توسط آنها حفاظت می‌‌کند.

اثر بی‌پلن در افزایش انرژی و استقامت ورزشکاران، برای قرن‌ها تایید شده است.