موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی آمدن تو‌؛ افسردگی من!

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

آمدن تو؛ افسردگی من!

"من وقت زیادی را به گریه کردن می‌گذرانم. احساس می‌کنم بعنوان یک مادر کاملا درمانده هستم. قدرت تصمیم گیری‌ام را از دست دادم. من باید احساس شادی کنم ولی به جای آن احساس بدبختی می‌کنم. انگار دیگر کسی مرا دوست ندارد و همه حواسشان به نوزادی است که همین‌طور پشت سر هم گریه می‌کند و من نمی‌توانم او را آرام کنم. حس اعتماد به نفسم را کاملا از دست داده‌ام. بد قیافه شده‌ام و از خودم متنفرم."

این‌ها جملاتی است که از زبان بعضی مادران باردار پس از زایمان شنیده می‌شود و نشان دهنده افسردگی پس از زایمان است. افسردگی پس از زایمان مشکلات زیادی را برای مادر باردار بوجود می‌آورد. درمان این افسردگی بسته به شدت آن متفاوت است. در اغلب موارد داروهای ضدافسردگی و یا روان درمانی جهت درمان استفاده می‌شود. از آنجایی که این داروها عوارض زیادی را برای فرد به ارمغان می‌آورد، استفاده از مکمل‌هایی که بتواند افسردگی را بدون ایجاد عارضه برطرف کند توصیه می‌شود.

بچه‌دار شدن برای تمام زنان، حادثه‌ای مهیج و لذت‌بخش است. آن‌ها در روزهای اول پس از زایمان ممکن است از تغییرات مختلفی که در درون خود حس می‌کنند، گیج و مبهوت شوند. بعد از زایمان، احتمال وقوع اختلالات روانی متعددی وجود دارد.


افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان به نوعی افسردگی اطلاق می‌شود که برخی زنان پس از وضع حمل، به آن مبتلا می‌شوند. متأسفانه یک زن از هر ۱۰ زن این افسردگی را تجربه می‌نمایند. این اختلال معمولا در خلال یک ماهه نخست پس از وضع حمل آغاز می‌شود، اما می‌تواند تا ۶ ماه بعد نیز ظهورش به تعویق افتد.
افسردگی پس از وضع حمل بسیار معمول است وعلائم آن شامل:

1-    غمگینی یا احساس گناه یا ناامیدی

2-     تحریک پذیری و زودرنج شدن

3-    دلشوره زیاد درباره سلامتی خود یا کودک یا موضوعات کوچکی که در حالت طبیعی به راحتی با آن‌ها مواجه می‌شد.

4-    ترس و سراسیمگی

5-    عدم توانایی در مقابله با مسائل ساده، تمرکز یا تصمیم‌گیری

6-    کاهش‌ اشتها و کاهش‌ وزن‌

7-    بی‌انرژی‌ بودن‌؛ خستگی‌

8-    بروز مکرر سردرد و سایر ناراحتی‌های‌ فیزیکی‌

9-    فقدان‌ پیوند عاطفی‌ بین‌ مادر و کودک

مادران بر این باورند که درماندگی آن‌ها ناشی از بی‌کفایتی خودشان در مقام یک مادر است و در نتیجه از بیان احساساتشان برای دیگر اشخاص اکراه دارند. آن‌ها درک نمی‌کنند که به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده‌اند و به درمان و حمایت نیاز دارند. این مشکل نه تنها در روابط کودک و مادر بلکه در سایر جنبه‌های زندگی مادر تاثیر منفی می‌گذارد. مراجعه زودهنگام به پزشک ممکن است باعث بهبود سریع‌تر افسردگی پس از زایمان شود. درمان بسته به نیازهای هر فرد متفاوت است، اما احتمالاً شامل رفتاردرمانی و درمان با داروهای ضد افسردگی خواهد بود.

راهکارهای کاهش افسردگی پس از زایمان

در طول روز سعی کنید هر موقع بچه می‌خوابد، شما هم بخوابید تا دوره‌های استراحت شما با هم تنظیم و هم‌زمان شود. در نگهداری کودک از دیگران کمک بگیرید.

  • · برنامه‌هایی نظیر قدم‌ زدن‌ و دیدارهای‌ کوتاه‌ با دوستان‌ و اقوام‌ برای‌ کاهش احساس‌ افسردگی داشته باشید.
  • از مکمل‌های حاوی رویال ژل استفاده کنید. رویال ژل به عنوان یک ترکیب ارزشمند که از کندوی زنبور عسل بدست می‌آید، دارای ترکیبات مغذی چون کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، پروتئین کلاژن، ویتامین‌های B1، B2، B3، B6، بیوتین، اسید فولیک و B5، ویتامین A، D، E و C، عناصر معدنی مانندکلسیم، مس، پتاسیم، سیلیکون، گوگرد و ترکیبات فسفری، اسیدهای نوکلئیک و استرول‌ها است، که برای مادران باردار علاوه بر کمک به بهبود افسردگی پس از زایمان از جنبه های دیگر نیز حائز اهمیت است:
  • یکی از مهمترین اثرات ژل رویال در مادران شیرده کمک به افزایش و تداوم شیر است. ترکیبات ارزشمند موجود در ژل رویال، مادران را جهت تغذیه نوزاد با شیر کافی کمک می‌کند. همانطور که می‌دانیم تغذیه با شیر مادر هم برای نوزاد و هم مادر اثرات مثبتی چه از لحاظ سلامتی و چه از نظر روحی دارد. از طرف دیگر کافی بودن شیر مادر از دغدغه‌هایی است که مادران اکثراً با آن در‌گیر هستند. این موضوع به‌ویژه برای مادران شاغلی که ناگزیر هستند نوزاد خود را در مهدکودک بگذارند، اهمیت دارد زیرا به دلیل کاهش دفعات شیردهی احتمال کاهش شیر وجود دارد.
  • کمک به رفع افتادگی و چین‌های پوستی ناشی از کاهش وزن و بارداری
  • کاهش ضعف عمومی و افزایش توان جسمی
  • بهبود عملکرد سیستم ایمنی و کاهش ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی
  • تعادل هورمونی و تنظیم عملکرد غدد درون‌ریز
  • کاهش استرس
  • افزایش سلامت استخوان‌ها

به یاد داشته باشید که وضع شما با رعایت این اصول حتما بهتر خواهد شد.

پدران هم افسردگی بعد از زایمان دارند!

از هر ده پدر یک نفر به افسردگی پس از زایمان دچار می‌شود. کمبود خواب و مسئولیت‌های جدید در کنار حمایت از همسری که بعد از زایمان افسرده شده، می‌تواند دلیل افسرده شدن مردان بعد از این اتفاق باشد.

محققان نزدیک به 28 هزار پدر را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند گر چه در روزها و هفته‌های اول پدران شادند اما در سه تا شش ماه بعد از پدر شدن افسرده می‌شوند. محققان می‌گویند این موضوع باید جدی گرفته شود، چرا که افسردگی پدران در ماه های اول می‌تواند تاثیرات قابل توجه عاطفی روی رفتار با کودکان بگذارد.

مادران شادتر، نوزاد سالم‌تر

واکنش‌های مغزی مادران افسرده نسبت به گریه نوزادشان با دیگر مادران تفاوت دارد.

آخرین تحقیقات نشان می‌‌دهد در مادران افسرده این واکنش‌ها در بخش‌هایی از مغز که مسئول ارزیابی اطلاعات، برنامه‌ریزی و چگونگی واکنش دادن به محرک‌های احساسی هستند به مراتب کمتر از مادران دیگر است. پاسخ مادر به نیازهای کودکش هماهنگی کامل بین سیستم‌های مغزی را می‌طلبد و به همین دلیل است که برخی از مادران افسرده نمی‌‌توانند به خوبی از عهده پرورش کودک خود بر‌آیند. اگر یک مادر نسبت به نوزاد خود و نیازهای او به خوبی پاسخ ندهد در رشد فرزند خود تاثیر منفی می‌گذارد.

تغذیه با شیر مادر خطر چاقی کودکان را کاهش می‌دهد

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، روندی که باعث چاقی در دوران نوجوانی می‌شود با تغذیه کودک در سال‌های آغازین زندگی شروع می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد هر چه شیرخواران مدت زمان طولانی‌تری با شیر مادر تغذیه شوند احتمال ابتلا به چاقی در سن بلوغ در آن‌ها کمتر می‌شود.
یک احتمال آن است که شیر‌مادر و شیر‌مصنوعی بر متابولیسم شیرخواران اثرات متفاوتی دارند و شیر مادر تاثیرات مثبت‌تری بر ذخیره چربی دارد. در مجموع کارشناسان معتقدند که شیر مادر بهترین غذای شناخته شده برای کودکان است و در حقیقت یک استراتژی کم‌هزینه و قابل‌دسترس است. بنابراین در مادرانی که شیر کمی دارند استفاده از ترکیباتی که بتوانند به افزایش شیر کمک کند بهتر از استفاده از شیرخشک برای نوزاد است.

علت افسردگی پس از زایمان چیست؟

بسیاری از زنان پس از تولد كودكشان، یك تغییر بزرگ روحی را تجربه می‌كنند. این تجربه می‌تواند محدوده وسیعی را در برگیرد، از غم كوتاه‌مدت تا افسردگی‌های عمیق و طولانی كه نیاز به درمان دارد. دانشمندان دریافته‌اند، کاهش شدید میزان استروژن پس از تولد، موجب آزاد سازی آنزیمی در مغز می‌شود که تولید مواد شیمیایی که داشتن احساس خوب را به همراه دارد متوقف می‌کند. استرس،کمبود خواب‌، تغذیه‌ نامطلوب‌، فقدان‌ حمایت‌ مادر از سوی‌ همسر و سابقه‌ اختلالات‌ روانی‌ قبلی‌ در مادر از عوامل دیگر تشدید کننده بیماری است. ترکیبی مانند رویال ژل وجود دارد که می‌تواند با ایجاد تعادل هورمونی در بدن مادر به بهبود سریعتر او و کاهش افسردگی کمک کند. این ترکیب در کاهش استرس مادر نیز نقش دارد.