موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی تست‌های سالمندی را جدی بگیرید

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

تست‌های سالمندی را جدی بگیرید


بسياري از سالمندان بر اين باورند که با رسيدن به دوره سالمندي، ديگر هيچ راهي براي سالم زندگي کردن وجود ندارد اما اين باور، صحيح نيست؛ چرا که بسياري از سالمندان با اصلاح شيوه زندگي و پيشگيري از بروز بيماري‌هاي بدخيم، می‌توانند ساليان سال، سالم زندگي کنند و از زندگي لذت ‌ببرند. در عين حال، اگرچه در مقابل روند پيري نمي‌توان ايستاد اما مي‌توان سلامت جسمي را به گونه‌اي حفظ کرد که در سالمندي کمتر دچار مشکلات شد. پزشکان توصيه مي‌کنند در سنين ميانسالي و سالمندي هر چند وقت يک‌بار به پزشک مراجعه کنيد و اجازه بدهيد وی با توجه به وضعيت بدني‌ و سوابق خانوادگي‌تان سلامت شما را تحت کنترل قرار دهد.

در اينجا به مرور برخي از مواردي که بايد پس از 45 سالگي براي کنترل آنها به پزشک مراجعه کنيد، می‌پردازیم.

آزمایش‌ خون

با يک آزمايش خون ساده می‌توان از ميزان کلسترول، تری‌گلیسرید، قند، اوره و... در خون مطلع شد و در صورت بالا بودن هر کدام، با مراجعه به پزشک و در صورت نیاز، مصرف دارو و گرفتن رژيم غذايي و دیگر توصيه‌هاي لازم از ابتلا به بیماری جلوگیری به عمل آورد‌.

آزمایش ادرار

شامل ارزیابی میزان مواد موجود در ادرار است. از آزمایشات رایج در تست‌های دوره‌ای پزشکی است. شامل بررسی ظاهر و رنگ ادرار، قند، کتون، پروتئین، گلبول‌های سفید و قرمز در ادرار است. که مثبت بودن هر یک از موارد نام برده می‌تواند علامت بروز یک بیماری باشد.

اندازه‌گیری فشارخون

آیا می‌دانید به فشارخون بالا، کشنده آرام می‌گویند؟ زیرا خیلی از افراد ممکن است از بالا بودن فشارخون خود اطلاعی نداشته باشند‌. تحقيقات پژوهشگران نشان مي‌دهد که با کنترل فشار خون مي‌توانيد خطر ابتلا به سکته مغزي را تا 40 درصد و خطر ابتلا به حمله قلبي را تا 16 درصد کاهش دهيد. با پيشگيري و حتي تشخيص بيماري در مراحل اوليه مي‌توانيد روند درمان را سريع‌تر کنيد و خطر عوارض را کاهش دهيد.

سنجش ترکم استخوان

پوکي استخوان نيز از بيماري‌هاي شايع دوران سالمندي است كه استخوان‌ها به دليل كاهش ميزان املاح، شكننده مي‌شوند. اين بيماري تحليل استخوان بزرگسالان نيز ناميده مي‌شود. تاكنون عوامل متعددي مانند كمبود ‌دريافت كلسيم، دريافت بيش از حد يا كم پروتئين، بي‌تحركي، جنسیت‌(شیوع این بیماری در خانم‌ها بیشتر است)، يائسگي، افزايش سن، كمي‌وزن، نژاد، ژنتيك و وجود سابقه خانوادگي اين بيماري، مصرف داروهايي مانند كورتون‌ها و ابتلا به بيماري‌هاي كليوي، كبدي، ديابت، روماتيسم مفصلي و... را به‌عنوان زمينه‌ساز اين بيماري نام برده‌اند. از طرفي، براي پيشگيري از اين بيماري كه ناتواني، كاهش قد و شكستگي‌هاي استخواني را به دنبال دارد، افزايش تحرك و فعاليت و مصرف رژيم حاوي مقادير كافي پروتئين و كلسيم توصيه مي‌شود. با توجه به موارد گفته شده، سالمندان بايد به منظور پيشگيري يا تشخيص زودرس با مراجعه به پزشک و اندازه‌گیری تراکم استخوان از سلامت استخوان خود مطلع شوند‌.

بررسی وضعیت پروستات

در آقايان غده پروستات که در مسير خروج مثانه قرار گرفته، به‌تدريج از سن 40 سالگي به بعد شروع به رشد مي‌کند. اين تغيير سبب مي‌شود که پس از 50 تا 55 سالگي، انسدادي به صورت کامل يا ناکامل در مسير خروج ادرار پيش بيايد و قطر ادرار و فشار آن کم شود. فرد براي دفع ادرار نياز به فشار بيشتري دارد و يا پس از ادرار کردن حس مي‌کند که مقداري از آن باقي مانده است. بنابراين 90 درصد آقايان نياز به يک مداخله پزشکي پيدا مي‌کنند که اين عامل انسدادي را که پروستات است برطرف کنند. شما می‌توانید از طریق آزمایش خون با اندازه‌گیری میزان PSA، از سلامت پروستات خود مطلع شوید‌.

ماموگرافی

دو سوم مرگ‌هاي ناشي از سرطان پستان در زنان 65 سال به بالا رخ مي‌دهد. ماموگرافي در زنان تا سن 79 سالگي اثربخش است. ماموگرافي از سن 40 سالگي در زنان هر 2-1 سال با یا بدون معاینه سینه توصيه مي‌شود. البته زناني كه در معرض خطر بالاي سرطان سينه هستند (يعني كساني كه بستگان درجه اولشان سرطان سينه داشته‌اند) بهتر است اين كار را زودتر آغاز كنند.

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر یک آزمایش پزشکی برای تشخیص اولیه سرطان‌ها و بدخیمی‌های دستگاه تناسلی بانوان است. در این بخش از چکاپ‌ دوره‌ای، نمونه‌های سلولی از گردن رحم برداشته می‌شود و مورد مطالعه میکروسکوپی قرار می‌گیرد. بهتر است تمام خانم‌ها که در دوره فعالیت جنسی هستند، سالی یکبار این آزمایش را انجام دهند.

معاینه چشم

پس از 45 سالگي پيشنهاد مي‌شود حتماً سالي يک‌بار به چشم‌ پزشک مراجعه کنيد. پزشکان با انجام تست بينايي و گرفتن فشار چشم، شما را از وضعیت بينايي‌تان آگاه کرده و در صورت لزوم براي شما عينک يا دارو تجويز مي‌کنند. نکته حائز اهميت اين است که در صورت بي‌توجهي به اين موضوع شما ممکن است به مرور زمان دچار ضعف بينايي، کم‌بيني، نابينايي يا مشکلاتي مانند آب مرواريد و گلوکوم (آب سياه) شويد.

میلیون‌ها انسان بالای۴۰ سال در معرض خطر بیماری آب سیاه قرار دارند و متاسفانه نیمی از آنها از این بیماری که باعث کوری می‌شود، بی‌اطلاع هستند. این بیماری ابتدا دید محیطی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن قدر آرام این کار را انجام می‌دهد که اصلا متوجه آن نمی‌شوید و زمانی که متوجه این مشکل می‌شوید، میزان بینایی شما بشدت کاهش پیدا کرده است. در این بیماری، عصب بینایی تخریب می‌شود و ممکن است باعث از بین رفتن بینایی شود. عوامل مستعدکننده ابتلا به این بیماری شامل سابقه خانوادگی، سن بالا و افزایش فشار خون است.

آزمایش کولونوسکوپی

از پنجاه سالگي غربالگري سرطان روده بزرگ و مقعد را جدی بگیرید. سرطان‌ روده بزرگ و مقعد يا همان سرطان‌ كولوركتال، از سرطان‌های شایع بشمار می‌رود. با اين وجود اين سرطان نيز به سادگي قبل از وخيم‌ شدن، قابل تشخيص است. دكتر ادوارد چو، رئيس بخش سرطان‌شناسي مركز پژوهشي سرطان دانشگاه ييل‌ مي‌گويد: بيش از 90 درصد مبتلايان به سرطان روده بزرگ، اگر بيماري‌شان در مراحل اوليه كشف شود، به طور كامل بهبود مي‌يابند. وی معتقد است كه كولونوسكوپي بهترين راه براي تشخیص است. او پيشنهاد مي‌كند كه هر 5 سال يك‌‌بار كولونوسكوپي صورت گيرد. دكتر چو يك قانون ساده براي كسا‌ني كه در خانواده‌شان سابقه سرطان كولوركتال دارند، بيان مي‌كند و آن اينكه 10 سال زودتر از سني كه آن خويشاوند به سرطان مبتلا شد، آزمايش بدهند. اگر سابقه خانوادگي اين بيماري را داريد، با پزشك‌تان مشورت كنيد‌.

آزمایش مدفوع

در آزمایش مدفوع مقدار اندكي از مدفوع، از جهت وجود انگل و باكتري‌هاي بیماری‌زا و همچنين وجود خون، مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. این آزمايش در تشخيص برخي بيماري‌هاي گوارشي كمك‌كننده است. برای مثال در صورت وجود خونريزي قابل توجه از دستگاه گوارش (همانند زخم معده و روده)، در مدفوع مقادير زيادي خون ديده مي‌شود. جواب این آزمایش‌ها به تشخیص زود هنگام بیماری‌های گوارشی کمک می‌کند.