موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی فراموشی‌ بزرگ‌ترها‌، نگرانی‌ کوچک‌ترها

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

فراموشی‌ بزرگ‌ترها‌، نگرانی‌ کوچک‌ترها

می‌گویند انسان با آموخته‌ها، تجارب و خاطراتش زنده است. حال چه فاجعه‌ای رخ می‌دهد زمانی که فراموشی به سراغ انسان می‌آید و سبب می‌شود خاطرات و آموخته‌‌ها از صفحه ذهنش پاک ‌شوند. فراموشی و کاهش قدرت حافظه یکی از عوارض افزایش سن است که در درجات شدید حتی می‌تواند در یادآوری عادی‌ترین اطلاعات، فرد را به اطرافیانش وابسته سازد. این مسئله نه تنها زندگی فرد بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه برای اطرافیانش نیز مشکلاتی ایجاد می‌کند. به عنوان مثال فراموش کردن آدرس محل سکونت و گم شدن در راه، از یاد بردن زمان مصرف دارو، به یاد نیاوردن اعضا خانواده و... آلزایمر از مهمترین علل ناتوانی در جوامع امروزی محسوب می‌شود و بیش از پیش سالمندان را از  اجتماع دور می‌سازد. این مسئله به میزان زیادی روی سلامت روان افراد سالمند تاثیر گذاشته و کیفیت زندگی آنها را کاهش می‌دهد. تغذیه نامناسب، استرس، خواب ناکافی، بکارگیری کمتر ذهن بواسطه استفاده بیشتر از کامپیوتر و ماشین حساب همگی از عواملی هستند که می‌توانند انسان امروز را زودتر به مرحله فراموشی نزدیکتر سازند. خوب است بدانید با اصلاح شیوه زندگی و دریافت گروهی از ترکیبات مغذی که تاثیر آن در پیشگیری از آلزایمر به اثبات رسیده است، می‌توان ورود به این دوران را بتاخیر انداخت.


فراموشی‌ بزرگ‌ترها‌، نگرانی‌ کوچک‌ترها

بيماري آلزايمر عامل اصلي دما‌نس يا زوال عقل است که علايم آن شامل از دست دادن حافظه، قدرت قضاوت و تغييراتي در حالات و رفتار مي‌باشد‌.‌ به گزارش ايرنا از روابط عمومي انجمن آلزايمر ايران، گاهي افراد به اين علايم توجهي نمي‌كنند و تشخيص نمي‌دهند كه چنين اختلالي وجود دارد و از آنجا كه علايم بتدريج ظاهر مي‌شوند ممكن است كه مدت طولاني جلب توجه ننمايد و اشتباها تصور شود اين رفتارها بخشي از روند پيري است. لذا چنانچه بعضي از علايم زیر در شما يا نزديكان‌تان وجود داشته باشد به يك متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنيد تا مورد بررسي كامل قرار گيريد‌‌.

1.‌‌ اختلال حافظه، در حدي كه در كارهاي روزانه ايجاد مشكل مي‌كند‌

طبيعي است كه افراد گاهی قرارهاي ملاقات، اسامي همكاران يا شماره تلفنی را فراموش كنند ولي بعداً به‌خاطر مي‌آورند، در حالی‌که فرد مبتلا به آلزايمر ممكن است اغلب مسايل را فراموش نمايد و بعداً هم به‌خاطر نياورد، بالاخص مسايلي را كه جديداً اتفاق افتاده باشند‌.

2. ضعف بيان

فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است گاهي كلمات ساده را هم از ياد ببرد و لغات نامناسب جايگزين آن نمايد، در نتيجه جملات او نامفهوم مي‌شوند‌.

3. گم كردن زمان و مكان

‌به طور طبيعي ممكن است افراد روز هفته يا مقصدشان را فراموش كنند ولي دوباره با تمركز به ياد بياورند. فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است در خيابان راه خود را گم كند و نداند كه چگونه به آنجا رفته است يا از آنجا نتواند راه خانه خود را دوباره پيدا نمايد‌.

4. ضعف يا كاهش قضاوت

فرد مبتلا به بيماري آلزايمر نه مشكلاتش را درك مي‌كند و نه مراجعه به پزشك را ضروري مي‌داند. در تصميم‌گيري‌هاي ساده نیز دچار مشکل می‌شود، مثلاً ممكن است لباس‌هاي زمستاني را در گرماي تابستان به تن نمايد‌.

5‌. مشكلات در تفكر ذهني

فرد مبتلا به آلزایمر ارقام را كاملا فراموش مي‌كند و نمي‌داند با آنها چكار بكند. خيلي‌ها جشن تولد را برگزار نمي‌كنند ولي فرد مبتلا شايد ديگر نداند كه جشن تولد چه معنايي دارد؟

6. جا گذاشتن اجسام

هر كس ممكن است موقتا كليد يا كيف پولي را سر جايش نگذارد اما فرد مبتلا به بيماري آلزايمر ممكن است اجسام را در جاهاي نامربوط بگذارد، مثلا اطو را در فريزر يا ساعت مچي را در قندان قرار دهد.

7. تغييرات در حالات و رفتار

برای همه پیش مي‌آید گاهی غمگين يا بدخلق باشند، در حالی‌که حالات روحی فرد مبتلا به آلزايمر مي‌تواند سريعا تغيير كند و بدون ‌هيچ دليل، آرامشش به خشم و لبخندش به اشک تبديل شود.

8. تغييرات در شخصيت

شخصيت فرد مبتلا به آلزايمر مي‌تواند چنان دستخوش تغییرات واقع شود که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، مثلاً فرد ممكن است كاملا سردرگم، بدبين، منزوي، بی‌تفاوت، ترسو و... گردد.

9. از دست دادن انگيزه

به طور طبيعي افراد گاهي از خانه‌داری، فعاليت‌هاي تجاري يا وظايف اجتماعي خسته مي‌شوند ولي در نهايت دوباره انگيزه‌هاي خود را پيدا مي‌كنند، ولی فرد مبتلا به آلزايمر ممكن است نسبت به وقايع، رويدادهاي محيط زندگي و خانواده‌اش كاملا بي‌تفاوت به نظر برسد‌.

سبک زندگی سالم مانند برخورداری از تغذیه مناسب، تحرک بدنی، خواب کافی، فعال نگهداشتن ذهن (ازطریق یادگیری زبان جدید، حفظ کردن شعر، بازی شطرنج، حل کردن جدول) از عواملی هستند که می‌توانند به تقویت ذهن کمک کنند ولی در کنار عوامل فوق، دریافت مکمل‌های غذایی حاوی املاح معدنی، ویتامین‌ها، اسیدهای چرب ضروری مانند امگا3 و ترکیبات گیاهی مانند جینکوبیلوبا که به منظور پیشگیری از آلزایمر موجود می‌باشند، مفید و ضروری است.

حافظه برتر با جینکوبیلوبا

غذا از طریق خون به سلول‌های بدن می‌رسد، اگر سیستم گردش‌خون به خوبی وظایف خود را انجام ندهد، سلول‌های بدن به‌ویژه سلول‌های مغز که نیاز بیشتری به غذا دارند، گرسنه می‌مانند. این گرسنگی سلولی می‌تواند باعث کاهش حافظه و حتی بروز آلزایمر شود. جینکوبیلوبا گیاهی است که خون‌رسانی را در عروق اصلی و مویرگ‌ها افزایش می‌دهد. نتیجه این تاثیر، افزایش خون‌رسانی به بافت مغز، افزایش تمرکز، هوشیاری و بهبود حافظه است. در کنار رسیدن اکسیژن بیشتر به بافت مغز، ترکیبات مغذی بیشتری به بافت عصبی می‌رسد، سلول‌ها بهتر تغذیه می‌شوند و به میزان زیادی عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند.

امگا3 چربی دوست داشتنی

حدود 60 درصد بافت مغزی از چربی تشکیل شده است. از این رو وجود اسید‌های چرب امگا3 در این بافت برای بهبود عملکرد دستگاه عصبی و افزایش حافظه بسیار مهم است. این چربی‌ها در 15 تا 20 درصد قشر خاکستری مغز نقش دارند که نشان‌دهنده اهمیت آنهاست. اسیدهای چرب امگا3 از چربی‌های ضروری برای بدن محسوب می‌شوند زیرا بدن قادر به ساختن آنها نمی‌باشد. مغز انسان و سیستم عصبی مرکزی و همچنین غشای سلولی سلول‌های بدن همگی برای عملکرد مناسب و صحیح به اسیدهای چرب امگا3 نیاز وافر دارند زیرا در این صورت قادرند تمام ارتباطات عصبی مربوط به تفکر‌، واکنش‌ها و پاسخ‌های عصبی را بهبود بخشند.

با روی، روی آلزایمر را کم کنید

روی یک ماده معدنی است که در تولید بیش از 300 آنزیم ضروری برای عملکرد صحیح سلول‌ها نقش دارد. خوب است بدانید، کمبود این ماده باعث نقص عملکرد حافظه می‌شود و قدرت تحلیل شخص را کاهش می‌دهد‌.

عوامل زمینه‌ساز آلزايمر

اگرچه علت اصلي بيماري آلزايمر ناشناخته است، ولی با اين حال عواملي چون سن، پيشينه خانوادگي و سبک زندگی افراد را به آن بي‌ربط نمي‌دانند. اين عوامل هميشه و صد در صد موجب بيماري نمي‌شوند ولي مي‌توانند به آن مرتبط باشند.
سن:
اكثريت افرادي كه به بيماري آلزايمر مبتلا مي‌شوند بيشتر از 65 سال دارند و هر چه سن بيشتر باشد احتمال ابتلا به اين بيماري افزايش مي‌يابد. البته با اين حال افرادي هستند كه در سنين 40 يا 50 سالگي گرفتار آلزايمر شده‌اند.

پيشينه خانوادگي: افرادي كه يكي از والدين، برادر يا خواهرشان مبتلا بوده‌اند شانس بيشتري براي ابتلا به اين بيماري دارند تا افرادي كه هيچگونه پيشينه‌اي ندارند.

سبک زندگی: تغذیه نامناسب، استرس، خواب ناکافی از عواملی هستند که می‌توانند سن ابتلا به آلزایمر را کاهش دهند. از آنجایی که سلول‌های مغزی به صورت مداوم باید تغذیه شوند، برنامه غذایی که از لحاظ ویتامین‌ها و املاح معدنی غنی نباشد سبب گرسنه ماندن سلول‌های مغزی و در نتیجه کاهش حافظه می‌شود‌.

انجمن آلزايمر هشدار داد: زنگ خطر كاهش سن ابتلا به آلزايمر

تهران‌- انجمن آلزايمر اعلام كرد: معمولاً شيوع بيماري آلزايمر در سالمندي است اما 36/5 درصد افراد مراجعه كننده به اين انجمن، افراد زير 60 سال هستند كه اين خود يك زنگ خطر است‌. به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، حدود 51 درصد از مراجعه‌كنندگان به انجمن آلزايمر را زنان و حدود 49 درصد را مردان تشكيل داده‌اند‌. بنا به اين گزارش، هيچ دارويي براي پيشگيري از آلزايمر وجود ندارد اما تحقيقات نشان داده است، كاهش سطح كلسترول خون، درمان فشارخون بالا، كنترل قند‌خون مي‌تواند از ابتلا به اين بيماري جلوگيري كند‌. اين گزارش ‌مي‌افزايد، تلاش در انجام فعاليت‌هايي كه مغز را تحريك مي‌كند مانند فعاليت‌هاي اجتماعي، فكري، فيزيكي، شركت در برنامه‌هاي شاد، تقويت ارتباطات اجتماعي، گوش دادن به راديو، خواندن روزنامه، حل جدول و معما و رژيم غذايي مناسب مي‌تواند خطر ابتلا به آلزايمر را كاهش دهد‌.