موقعیت شما: مقالات داخلی و عمومی آلرژي‌هاي فصلي؛ نيمه تاريك بهار

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

آلرژي‌هاي فصلي؛ نيمه تاريك بهار


هرچند با شروع فصل بهار برای بسیاری بوی گل و گرده‌افشانی آنها بسیار لذت بخش و خوشایند است، ولی هستند کسانی که به قدری دچار عوارض آلرژی‌های بهار می‌شوند که آرزو می‌کنند ای کاش بهار نمی‌آمد. عطسه‌های پی‌ در پی و آبریزش بینی و بسته دستمال کاغذی که مرتب خالی شده و جایگزین می‌شود. این علائم ممکن است به حدی شدید باشد که توسط پزشک داروهای کورتونی تجویز شود که به طبع عوارض ناخوشایندی به همراه دارد.

وقتی سرماخوردگی و آلرژی فصل نمی‌شناسند


گاهي اوقات به دليل برخي از مشكلات محيطي، جسمي و روحي و كم خوابي سيستم ايمني بدن ما ضعيف مي‌شود كه اين مسئله مي‌تواند بدن ما را  مستعد  ابتلا به بسياري از بيماري‌ها سازد. سوء تغذيه و تأمين نشدن ويتامين‌ها و مواد معدني مورد نياز بدن از اصلي‌ترين دلايل تضعيف سيستم ايمني بدن است. واکنش‌های آلرژیک هم از واکنش‌هایی هستند که مربوط به عملکرد سیستم ایمنی هستند. تأمین مواد مغذی مناسب برای بدن می‌تواند در تعدیل و کنترل این واکنش‌ها مؤثر باشد. گاهی اوقات واکنش‌های آلرژیک می‌توانند با تأثیری که بر بدن می‌گذارند باعث مستعد شدن آن به ابتلا به عفونت‌های تنفسی نیز بشوند که در هر فصلی ممکن است رخ دهد.

تحقيقات نشان مي‌دهد ريزمغذي‌ها مانند ویتامین C، روي و سلنيوم نقش مهمي در کاهش اين علائم ايفا مي‌کنند. سلنيوم و روی با تنظيم عملكرد سيستم ايمني و حفاظت از غشا سلولي از بروز التهاب‌ها پيشگيري مي‌كند و به عنوان يك آنتي‌هيستامين طبيعي عمل مي‌كنند. ویتامین C نیز که تأثیر آن برای همه آشنا است در حضور این املاح اثر بهتری برای بهبود سرماخوردگی، جلوگیری از ادغام شدن عفونت‌های ویروسی و باکتریایی دستگاه تنفس و بهبود آلرژی دارد. از ديگر تركيبات مؤثر در تقویت سیستم ایمنی، پیشگیری و بهبود سرماخوردگی و آنفلوآنزا، اكي‌ناسه، گلدن‌سيل و بيوفلاوونوئيدها هستند. اکی‌ناسه باعث بهبود علایم سرماخوردگی مانند گلودرد، تب و سرفه می‌شود. گلدن‌سیل دارای اثرات آنتی‌بیوتیکی است و در درمان عفونت‌های تنفسی وگوارشی بکار می‌رود. بیوفلاوونوئیدها نيزموجب استحکام دیواره‌ی عروق خونی می‌شوند و از این راه ضمن کاهش التهاب، خشکی مجاری تنفسی و خونریزی‌های پراکنده در آن را برطرف می‌کنند و مانند یک آنتی‌هیستامین طبیعی عمل می‌کنند.