موقعیت شما: مقالات پوست،مو ،زیبایی رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر ضمیر

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر ضمیر!

این ضرب المثل را حتماً شما هم شنیده‌اید. شاید اگر امروز قرار بود این ضرب‌المثل را بسازیم می‌گفتیم "رنگ رخساره خبر می‌دهد از وضع غذا !" در واقع پوست و مو جزو اولین بخش‌هایی هستند که کمبودهای تغذیه‌ای در آنها نمایان می‌شود. امروزه نقش ریزمغذی‌ها (ویتامین‌ها و املاح معدنی) و درشت‌مغذی‌‌ها (کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها) در سلامت پوست و مو کاملاً مشخص شده است. می‌توان گفت پوست آیینه‌ای است از وضعیت تغذیه‌ای و کمبودهای تغذیه‌ای می‌توانند خود را به صورت بیماری‌های پوستی و در موارد مزمن و خفیف به شکل کاهش شادابی و طراوت پوست و مو نشان دهند. چه از راه استعمال خارجی (کرم، لوسیون و پماد) و چه از راه مصرف خوراکی ترکیبات تغذیه‌ای، اثر خود را بر سلامتی پوست می‌گذارند ولی با توجه به این‌که استعمال خارجی این ترکیبات، منجر به افزایش ذخایر بدن نمی‌شود، تأثیر مصرف محصولات حاوی ترکیبات ریزمغذی معمولاً موقت بوده و علل زمینه‌ای بروز این اختلالات پوستی را برطرف نمی‌کند. در نظر داشته باشید که اکثر ترکیبات تغذیه‌ای به نحوی می‌توانند بر سلامت پوست تأثیرگذار باشند ولی در اینجا به تأثیرگذارترین آنها اشاره خواهیم کرد.

ویتامین ث، سپری در برابر آفتاب

امروزه کمتر کسی هست که از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نکرده باشد. عمده‌ترین دلیل گرایش به مصرف این محصولات نگرانی از تأثیرات منفی اشعه‌های خورشید و تیرگی رنگ پوست و لکه‌های ناشی از آفتاب است. ولی تنها این نوع محصولات نیستند که از پوست محافظت می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین C در افزایش مقاومت پوست در برابر اشعه‌های مخرب خورشید نقش مهمی دارد. این ویتامین در تولید کلاژن و الاستین که از ترکیبات اصلی ساختار پوست هستند نقش دارد. از این رو شادابی پوست، بهبود سریع‌تر آسیب‌ها و زخم‌های پوستی، کند شدن روند پیری پوست و ایجاد چین و چروک‌ها در صورت تأمین ویتامین C امکان‌پذیر است. علاوه بر این، ویتامین C یکی از آنتی‌اکسیدان‌های مهم سیستم داخلی بدن به‌شمار می‌رود. این ویتامین با خنثی سازی رادیکال‌های آزاد ایجاد شده در اثر متابولسیم و اشعه‌های خورشید، از این پوشش حیاتی بدن محافظت می‌کند.

با ویتامین E سلول‌های خود را بیمه کنید

اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، مواد سمی و آلودگی هوا همواره به سلول‌های پوستی آسيب مي‌زنند. این عوامل خطر با تأثیر بر ماده‌ی ژنتیکی هسته سلول یعنی DNA، زمینه بروز برخی بدخیمی‌ها و آسیب‌ها از جمله سرطان پوست را فراهم می‌آورند. ویتامین E با عملکرد آنتی اکسیدانی خود مانع بروز تخریب محتوای ژنتیکی هسته سلول می‌شود و بدین ترتیب از پوست محافظت می‌کند. هم‌چنین بر متابولیسم ویتامین A که در سلامت پوست نقش دارد می‌افزاید. افزایش سطح رادیکال‌های آزاد در بافت‌های پوستی یکی از دلایل بروز پیری پوست است. ویتامین E با قدرت آنتی‌اکسیدانی بالایی که دارد، این ترکیبات را خنثی کرده و مانع از پیری زودرس پوست می‌شود. این ویتامین همچنین با تنظیم متابولیسم چربی‌ها در بدن از ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در سطح پوست که در دوران پیری بیشتر به چشم می‌خورد، جلوگیری می‌کند. همان‌طور که گفته شد این ویتامین نیز مانند ویتامین C از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. ویتامین E اثرات اشعه‌های مخرب را خنثی می‌کند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین E برای کاهش چین و چروک‌های پوستی، رفع جوش‌گاه (آثار آکنه در سطح پوست) و آثار جراحات نیز مفید است.

بتاكاروتن به‌جاي ويتامين A

شاید وقتی نام ویتامین A را می‌شنوید به یاد تأثیر این ویتامین بر سلامت چشم و قدرت بینایی بیفتید. ولی واقعیت این است که این ویتامین نقش به سزایی در سلامت بافت‌هایی دارد که با محیط بیرون در تماس هستند. پوست اصلی‌ترین بافتي است كه دائم با محیط خارجی تماس دارد. این ویتامین با عملکرد آنتی‌اکسیدانی خود، در کنار ویتامین‌های C و E زمینه حفاظت بیشتر از بروز آسیب‌های پوستی را فراهم می‌آورد. کمبود این ویتامین به صورت خشکی، چین و چروک و شوره زدن پوست خود را نشان می‌دهد. کسانی که به درجاتی از کمبود این ویتامین مبتلا هستند بیشتر به آکنه‌های پوستی مبتلا می‌شوند. داروهایی هم که برای درمان این مشکل پوستی تجویز می شوند، معمولاً مشتقاتی از این ویتامین هستند. اما مسئله مهم این است که افزایش دریافت ویتامین A می‌تواند باعث بروز مسمومیت شود. عوارض اين مسموميت تا حدی مشابه علائم کمبود ويتامينA  است و اختلالات پوستی ایجاد می‌کند. یکی از راه‌های پیشگیری از این مسمومیت دریافت بتاکاروتن به‌جای ویتامین A است. این ترکیب که پیش‌ساز ویتامین A است، شکل طبیعی آن به شمار می‌رود و در مواد غذایی گیاهی دارای برگ سبز تیره و نارنجی بیشتر یافت می‌شود. این ترکیب در کبد بر حسب مقدار مورد نیاز به ویتامین A تبدیل می‌شود و اضافه دریافت آن معمولاً مسمومیتی ایجاد نمی‌کند.

خانواده‌ای براي حفاظت از پوست شما!

وقتی سخن از ویتامین‌های گروه B و سلامت پوست به میان می‌آید، کم نیستند افرادی که از نقش بیوتین در سلامتی پوست و مو شنیده باشند. این ویتامین در سلامتی پوست، مو و ناخن بسیار مؤثر است. با توجه به اینکه ذخایر این ویتامین در بدن کم است، حتی کمبود خفیف آن نیز می‌تواند موجب كاهش بر سلامتی پوست و مو شود. ریزش و خشکی مو، شوره زدن پوست و کاهش لطافت و شادابی آن از جمله علائم کمبود این ویتامین است.

نیاسین یا همان ویتامین B3 یکی دیگر از اعضای خانواده ویتامین‌های گروه B است که در سلامت پوست مؤثر است. این ویتامین رطوبت و شادابی پوست را افزایش می‌دهد. افرادی که پوست حساس دارند مي‌توانند از این ویتامین برای کاهش التهاب‌های پوستی و پیشگیری از خشکی آن استفاده کنند. درجات شدید کمبود این ویتامین اختلالات شدید پوستی به نام پلاگر، به ویژه در نواحی که در معرض نور خورشید قرار دارند ایجاد می‌کند.

B2، ویتامین گوشه‌ها

کمبود این ویتامین خود را به صورت زخم‌ها و التهاب‌های گوشه‌های لب و بینی نشان می‌دهد. كمبود شديد آن، سبوره سبوره شدن پوست، قرمزی و التهاب زبان و ترس از نور را ایجاد می‌کند. اگر شما جزو کسانی هستید که گوشه‌ی لب‌هايتان ترک می‌خورد و مجبور هستید دائم از کرم‌های مختلف استفاده کنید، به احتمال زیاد مبتلا به کمبود ویتامین B2 یا C مبتلا هستید.

ویتامین B6 نیز عضو دیگری از این خانواده است که در سلامتی پوست موثر است. این ویتامین برای تبدیل شدن اسیدآمینه تریپتوفان به ویتامین B3 ضروری است و از این طریق شادابی و رطوبت طبیعی پوست را افزایش می‌دهد. این ویتامین با تأثیری که در روند تولید گلبول‌های قرمز دارد، خون‌رسانی و در نتیجه اکسیژن‌رسانی به سطح پوست را افزایش داده و از این طریق رطوبت طبیعی پوست را بالا برده و روند ترمیم آسیب‌های پوستی را افزایش می‌دهد. کمبود بسيار شديد این ویتامین علائمی مانند کمبود ویتامین‌هاي B2 و B3 ایجاد می‌کند.

ويتامين K حلقه‌هاي تيره را كمرنگ مي‌كند

شاید با شنیدن نام ویتامین K، تنها چیزی که به نظرتان می‌رسد نقش آن در انعقاد خون باشد یا اینکه این ویتامین در روده بزرگ توسط باکتری‌های ساكن در روده ساخته می شود. ولی تحقیقاتی که اخیراً انجام شده از نقش‌های دیگر این ویتامین حکایت دارند. مشاهده شده این ویتامین در کاهش تیرگی و کبودی دور چشم نقش به سزایی دارد و حتی لوسیون‌های این ویتامین به‌صورت موضعی نیز چنین اثري بر جای می‌گذارند. با توجه به اینکه این ویتامین در روده بزرگ توسط باکتری‌های موجود نیز تولید می‌شود، مصرف ترکیبات پربیوتیک می‌تواند با بهبود رشد این باکتری‌ها و تأمین مواد اولیه لازم برای رشد و تکثیر آنها، تولید این ویتامین و برخی از ویتامین‌های گروه  Bرا در دستگاه گوارش افزایش دهد. پربیوتیک‌ها ترکیبات قندی غیر قابل هضمی هستند که در دستگاه گوارش تا حدودی توسط باکتری‌های روده هضم می‌شوند و ضمن تولید ویتامین K و برخی از ویتامین‌های گروه B، سلامت دستگاه گوارش، ارتقاء سیستم ایمنی، کاهش احتمال ابتلا به سرطان، جذب بهتر مواد مغذی، بهبود پرفشاری خون و چندین مزیت دیگر را نیز به همراه دارند.

با حفاظي از سلنیوم و مس زير آفتاب برويد

سلنیوم یک ماده معدنی است که بهبود سلامت پوست، یکی از چند خاصيت آن است. این ماده معدنی از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند. تحقیقات نشان داده است سلنيوم از بروز آفتاب سوختگی پیشگیری می‌کند و سرعت بهبود آن را نیز تسریع می‌کند. با توجه به اینکه این ماده معدنی در کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست مؤثر است، برای افرادی که ناچار به کار زیر نور آفتاب هستند بسیار مفید است.

مس نیز فواید مشابهی بر سلامتی پوست دارد و از بروز آفتاب سوختگی پیشگیری می‌کند. این ماده معدنی به همراه ویتامین C و روی، در تولید الاستین در بافت پوستی نقش دارد و شادابی آن را افزایش می‌دهد. از این رو این عنصر معدنی در کند کردن روند ایجاد چین و چروک، پیشگیری و کمک به رفع افتادگی پوست ناشی از بارداری و کاهش وزن بسیار مؤثر است.

صورتی صاف با روی

روی نیز یکی از مواد معدنی است که بیشتر به عنوان عامل کاهش دهنده احتمال بروز آکنه معروف است. این ماده معدنی با تنظیم ترشحات چربی پوست، هم از بروز موارد جدید آکنه پیشگیری می‌کند و هم در بهبود آکنه‌های موجود، موثر است. با توجه به نقش ویژه‌ای که این ماده در ترمیم آسیب‌ها و رشد و تکثیر سلول‌های بدن دارد، تأمین آن روند بهبود آسیب‌ها و بهبود زخم‌ها را تسریع می‌کند. لازم به گفتن است موارد شدید کمبود این ماده اختلالات پوستی شدیدی را به همراه دارد.