موقعیت شما: مقالات پوست،مو ،زیبایی پوست خودت را رنگ نکن

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

پوست خودت را رنگ نکن

توجه به سلامت پوست هم از منظر زیبایی و هم به لحاظ بهداشتی بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که تمام سطح بدن را پوشانده و به عنوان اولین سطح دفاعی، اعضای داخلی بدن را از عوامل مخرب محیطی حفظ می‌کند. حال با توجه به نقش حیاتی ذکر شده، چه برنامه‌ای برای سالم نگه‌داشتن این بافت مهم در نظر دارید؟

تابستان درکنار زيبایی‌ها و شادابی‌هايش، گرما و نور را به همراه مي‌آورد. نورخورشيد در فصل تابستان به اندازه‌اي شدت مي‌یابد که نياز به محافظت از پوست بدن و به خصوص صورت ضرورت دارد. باید بدانید كه براي بهره‌مندی از منافع نور خورشید و توليد ویتامین D در بدن، 15-10 دقیقه مجاورت با نور خورشید در روز كفايت مي‌كند. مجاورت طولانی و یا تابش شدید نور آفتاب، عوارضی از قبیل خشکی، ايجاد لک‌های پوستی، کک و مک، چرمی شدن پوست، چین ‌و چروک و انواع سرطان‌های پوست را به همراه خواهد داشت.

کشاورزان، ماهیگیران، کارگران ساختمانی، ورزشکارانی که در زمین‌های سرباز مشغول تمرین هستند، شناگرانی که در استخرهای سرباز شنا می‌کنند، کوهنوردان، اسکی‌بازان، پلیس‌های راهنمایی رانندگی و...که به مناسبت‌های شغلی، زمان‌های طولانی‌تری در مجاورت نور خورشید قرار می‌گیرند بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند. از طرفی، افرادی که پوست روشن‌تر، با چربی کمتری دارند یا در ارتفاعات زندگی می‌کنند نیز نباید سلامت پوست خود را در حاشیه قرار دهند.

باید بدانیم كه مراقبت از پوست، محدود به گروه سنی خاصی نمی‌شود بلکه نگهداری از آن براي همه، حتی از دوران کودکی توصیه می‌شود. زیرا ریشه اکثر آسیب‌های پوستی در اثر تابش‌های بی‌امان و مستمر دوران کودکی است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، روندی اجتناب ناپذیر است اما زمانی بیشتر احساس خطر می‌شود که گروهی داوطلبانه، در فصل گرم سال، هم آغوش خورشید شده، دانسته یا ندانسته به استقبال امواج مضر خورشید می‌روند.

وقتی تب برنزه شدن بالا می‌گیرد

از آنجایی که به‌تدریج الگوی زیبایی از سفید پوستی به رنگین پوستی تغییر کرده است، همه ساله با شروع فصل تابستان، مشاهدهء افرادی که همچون لواشک تیره و براق شده‌اند دور از ذهن نیست. عامل اصلی تعیین كننده رنگ پوست، ملانین است و اختلاف رنگ در نژادها و موقعيت‌هاي جغرافيايي مختلف، مربوط به این رنگدانه است. همچنین ملانین به عنوان یک ضدآفتاب در بدن عمل کرده و از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید حفاظت می‌کند. در مناطقی که تابش نور آفتاب، شدیدتر است ملانین بیشتری تولید می‌شود تا از آسیب‌های پوستی جلوگیری به عمل آید. به عبارت دیگر برنزه شدن، نوعی مکانیسم دفاعی پوست در برابر امواج مضر نور خورشید است و نباید به عنوان راهی برای زیبایی به‌کار رود.

ویتامینC : ضد آفتاب خوراکی

همواره برای جوان و شاداب نگه‌داشتن پوست، دریافت گروهی از ریزمغذی‌ها ضروری است. در این میان ویتامینC   از اهمیت بالایی برخوردار است . جالب است بدانید ویتامین C از دو جهت به سلامتی پوست کمک می‌کند:

1. ماده‌ای ضروری در ساخت کلاژن است. کلاژن اصلی‌ترین پروتئین ساختمانی در پوست محسوب می‌شود که به آن استحکام می‌بخشد.

2. ترکیبی آنتی‌اکسیدا‌نی است که با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد، روند پیر شدن سلول را به تأخیر می‌اندازد.

رادیکال‌های آزاد ترکیباتی هستند که طی عمل متابولیسم در بدن تولید می‌شوند و اگر به‌ غشای‌ سلول‌های‌ بدن‌ یاDNA  هستهِ سلول‌ها متصل‌ شوند، با ایجاد تغییرات‌ در ساختمان مولكولی،‌ می‌توانند به‌ پیری‌ زودرس‌ وحتی‌ افزايش احتمال بروز بدخیمی‌ منجر شوند. تابش نور آفتاب نیز عاملی است که تولید بیشتر رادیکال‌های آزاد را سبب می‌شود.

در مقابل، آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که با مصرف رادیکال‌های آزاد، عاملی قوی و ممانعت کننده در برابر آسیب‌های محیطی پوست هستند. برخلاف بیشتر حیوانات که مي‌توانند ویتامینC  را در بدن تولید کنند، انسان قادر به تولید اين ويتامين نمي‌باشد و باید آن را توسط میوه‌ها و سبزي‌ها و یا مکمل‌های غذایی دریافت نماید. نکته مهم دیگر اینکه ویتامینC، محلول در آب است و در بدن ذخیره نمی‌گردد و مازاد آن به طور مداوم در حال دفع شدن است و بنابراین باید به صورت منظم و روزانه در اختیار بدن قرار گيرد تا از فواید بی‌شمار آن بهره‌مند شود.

سولاریوم نیز بی‌خطر نیست

هر ساله با شروع فصل تابستان، تغییر رنگ پوست یا همان برنزه کردن طرفداران خاص خود را دارد. گروهی از طریق تابش مستقیم آفتاب و گروهی هم با دستگاه سولاریوم دست به کار می‌شوند تا خدایی نا‌کرده از بقیه دوستان و آشنایان عقب نمانند. اگر شما نیز جزء گروه دوم هستید که با خیال راحت در این صندوقچه می‌خوابید یا می‌ایستید و بر این باورید که دیگر هیچ خطری سلامت پوست شما را تهدید نمی‌کند، حتماً بخوانید. سازمان استاندارد جهانی یک رهنمود کاربردی در مورد سولاریوم منتشر کرده است. با توجه به استانداردهای این سازمان کلیه مراکزی که خدمات سولاریوم ارائه می‌دهند به هیچ وجه اجازه ندارند در تبلیغات خود از واژه‌های “سالم و بی‌خطر”  استفاده کنند. لازم به ذکر است که استفاده از سولاریوم برای کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع اعلام شده است و همچنین برای نوجوانان زیر ۱۸ سال نیز وجود رضایتنامه کتبی از سوی والدین الزامی‌است.

شايد دراز کشیدن در مقابل نور آفتاب تابستان براي‌تان بسیار لذت‌بخش باشد؛ اما خوب است بدانید كه این سکه، روی دیگری نیز دارد. قرار گرفتن در معرض اشعه‌ خورشید سبب می‌شود پوست، سال‌ها زودتر از زمانی که باید، پیر و سالخورده به نظر برسد. طبق نظر متخصصان، بیش از ۸۰ درصد اثرات پیری پوست بزرگسالان، مربوط به آفتاب گرفتن‌های دوران نوجوانی و قبل از ۱۸ سالگی است. در حقیقت، به مرور زمان، نور آفتاب قدرت کششی پوست را از بین می‌برد و باعث شل شدن آن می‌شود. پس حواس‌مان باشد مبادا آفتاب سن‌مان را زیاد کند.

دانشمندان دانشگاه تگزاس هشدار داده‌اند 53 درصد افرادی كه مدام برای برنزه كردن پوست‌شان به استخرهای رو باز و ساحل دریا می‌روند، ممكن است به برنزه كردن بدنشان معتاد شوند؛ یعنی با وجود اطلاع از ضررهای اشعه‌ ماورا بنفش نتوانند از برنزه کردن بدنشان دست بردارند. بهتر است بدانید استفاده از دستگاه‌های سولاریوم نیز بدون ضرر نمی‌باشند. نتایج یک پژوهش‌ نشان داده است كسانی كه بیش از یك ‌بار در ماه به سولاریوم می‌روند، حداقل 55 درصد بیشتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به ملانوم بدخیم (بدترین نوع سرطان پوست) قرار می‌گیرند.

قدرت برنزه کردن آفتاب به دلیل وجود اشعه ماوراء بنفش آن می‌باشد.

اشعه ماوراء بنفش که یک درصد کل انرژی خورشید را تشکیل می‌دهد، قابل جذب‌ترین اشعه به‌وسیله پروتئین‌های سلول‌های لایه اپیدرم یا روپوست است. پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پروتئین‌های سلولی، موادی را آزاد می‌کنند که سبب اتساع عروق خونی کوچک لایه درم یا میان پوست و در نتیجه قرمزي پوست می‌شوند. این قرمزی پس از چند ساعت تشدید شده و بعد از سه یا چهار روز به‌تدریج کاهش می‌یابد. بنابراین تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش، مواد رنگی پوست به سرعت ظاهر شده و باعث تغيير رنگ پوست مي‌شوند. شدت تشکیل این مواد رنگی، بستگی به مدت زمان و چگونگی قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب دارد. جالب است بدانید در حالیکه پژوهش‌های بسیاری رابطه مستقیم سرطان پوست با UV را تصدیق می‌کنند کماکان تمایل برای تغییر دادن رنگ پوست در میان جوانان شیوع چشمگیری دارد.