موقعیت شما: مقالات پوست،مو ،زیبایی پوست خود را ویتامینه کنید

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

پوست خود را ویتامینه کنید


امروزه نقش ویتامین‌ها و املاح معدنی در سلامت پوست و مو مشخص شده است‌. اکثر ترکیبات تغذیه‌ای می‌توانند بر سلامت پوست تأثیرگذار باشند ولی در اینجا به تأثیرگذارترین آنها اشاره خواهیم کرد.

ويتامين C

این ویتامین در تولید کلاژن و الاستین نقش دارد. از این رو کند شدن روند پیری پوست و ایجاد چین و چروک‌ها در صورت تأمین ویتامین C امکان‌پذیر است.

ویتامین E

بدلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی مانع از پیری زودرس پوست می‌شودوازایجاد لکه‌های قهوه‌ای در سطح پوست جلوگیری می‌کند و برای رفع آثار جراحات و آکنه در سطح پوست نیز مفید است.

ويتامين A

این ویتامین در کنار ویتامین‌های C و E زمینه حفاظت بیشتری رادربرابر آسیب‌های پوستی فراهم می‌آورد. کمبود این ویتامین به صورت خشکی، چین و چروک و شوره زدن پوست خود را نشان می‌دهد.

بیوتین

در سلامتی پوست، مو و ناخن بسیار مؤثر است. خشکی مو، شوره زدن پوست و کاهش لطافت و شادابی آن از جمله علائم کمبود این ویتامین است.

ویتامین B3

رطوبت و شادابی پوست را افزایش می‌دهد. . افرادی که پوست حساس دارند مي‌توانند از این ویتامین برای کاهش التهاب‌های پوستی و پیشگیری از خشکی آن استفاده کنند

ویتامین B2

کمبود این ویتامین خود را به صورت زخم‌ها و التهاب‌های گوشه‌های لب و بینی نشان می‌دهد. اگر شما جزو کسانی هستید که گوشه‌ی لب‌هايتان ترک مي خورد به احتمال زیاد مبتلا به کمبود ویتامین B2 یا C هستید.

ویتامین B6

برای تولید ویتامین B3 ضروری است. این ویتامین با تأثیری که در روند تولید گلبول‌های قرمز دارد، خون‌رسانی به سطح پوست را افزایش مي دهد واز این طریق شادابی و رطوبت طبیعی پوست را افزایش می‌دهد.

ويتامين K

در کاهش تیرگی و کبودی دور چشم نقش به سزایی دارد. دارد و حتی لوسیون‌های این ویتامین به‌صورت موضعی نیز چنین اثري بر جای می‌گذارند.

سلنیوم

از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند. همچنین از بروز آفتاب سوختگی پیشگیری می‌کند و سرعت بهبود آن را نیز تسریع می‌کند.

مس

به همراه ویتامین C و روی، در تولید الاستین در بافت پوستی نقش دارد و شادابی آن را افزایش می‌دهد. بنابراين در پیشگیری و کمک به رفع افتادگی پوست ناشی از بارداری و کاهش وزن بسیار مؤثر است.

روی

با تنظیم ترشحات چربی پوست، هم از بروز موارد جدید آکنه پیشگیری می‌کند و هم در بهبود آکنه‌های موجود موثر است. همچنين دريافت كافي آن روند بهبود آسیب‌ها و زخم‌ها را تسریع می‌کند.