موقعیت شما: مقالات پوست،مو ،زیبایی آنچه ناخن های شما در مورد سلامتیتان می گویند

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

آنچه ناخن های شما در مورد سلامتیتان می گویند


ناخن ها و سلامتی : تعبیر علائم

آیا می دانید که ناخن هایتان می توانند نشانه هایی از سلامت کلی شما را نشان دهند؟

وجود سفیدی، اثر خفیفی از رنگ صورتی، یا مقداری ناهمواری یا برامدگی در ناخن ها ممکن است نشانه ای از بیماری در بدن باشد. مشکلات در کبد، ریه، و قلب می تواند در ناخن های شما نشان داده شود. به خواندن ادامه دهید تا بفهمید ناخن هایتان چه اسراری را آشکار می کنند.

ناخن ها فقط بخشی از معما هستند

اگر چه تغییرات ناخن ها با بیماری های زیادی همراه است ولی این تغییرات به ندرت اولین علائم بوده و بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند. ناخن های سفید همیشه دال بر هپاتیت نیستند. اگر شما در مورد ظاهر ناخن های خود نگران هستید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

ناخن رنگ پریده
گاهی اوقات ناخن های بسیار رنگ پریده می توانند نشانه ای از بیماری های جدی باشد مانند:
• کم خونی
• نارسایی احتقانی قلب
• بیماری کبدی
• سوء تغذیه
ناخن های سفید
اگر ناخن ها عمدتا سفید با لبه های تیره تر باشند، این می تواند مشکلات کبدی مانند هپاتیت را نشان دهد. در این تصویر شما می توانید زردی انگشتان را نیز ببینید، که یکی دیگر از نشانه های مشکلات کبدی است.ناخن های زرد
یکی از شایع ترین علل ایجاد ناخن های زرد عفونت های قارچی است. با بدتر شدن اوضاع عفونت، بستر ناخن ممکن است جمع شود و ممکن است ناخن ضخیم شده و خورد شود. در موارد نادر، ناخن های زرد می توانند نشان دهنده یک بیماری جدی مانند بیماری تیروئید شدید، بیماری ریوی، دیابت یا پسوریازیس باشد.
ناخن های مایل به آبی

ناخن ها با رنگ مایل به آبی می توانند به معنای این باشد که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این می تواند نشان دهنده یک عفونت در ریه ها، مثل ذات الریه باشد. ممکن است در بعضی از ناراحتی های قلبی رنگ ناخن ها مایل به آبی شود.
ناخن های موج دار
اگر سطح ناخن ها موج دار و یا حفره دار باشد، این می تواند نشانه اولیه پسوریازیس و یا آرتریت های التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن مشترک است؛ پوست زیر ناخن قهوه ای مایل به قرمز به نظر می رسد.
ناخن های ترک خورده یا تقسیم شده
خشکی و شکنندگی ناخن ها که دائما ترک خورده و یا تقسیم شده اند (فلس فلس شدن) با بیماری تیروئید در ارتباط است. ترک خوردگی و یا تقسیم شدن(فلس فلس شدن) که با رنگ مایل به زرد همراه است، به احتمال زیاد به علت یک عفونت قارچی می باشد.
ناخن های پف کرده و بادکرده

اگر پوست اطراف ناخن، قرمز و پف کرده به نظر برسد، این حالت التهاب ناخن شناخته می شود. این موضوع ممکن است در نتیجه لوپوس و یا یکی دیگر از بیماری های بافت همبند باشد. عفونت همچنین می تواند باعث قرمزی و التهاب ناخن شود.
خطوط تیره زیر ناخن ها

خطوط تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد. آنها گاهی اوقات توسط ملانوم که خطرناک ترین نوع سرطان پوست می باشد ایجاد می شوند.

.ناخن های جویده شده

جویدن ناخن ها ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی باشد، اما در برخی موارد نشانه اضطراب مزمن است که می تواند قابل درمان باشد. جویدن و کندن ناخن ها نیز مربوط به اختلال وسواسی جبری می باشد. اگر شما نمی توانید ناخن خوردن خود را متوقف کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.WebMD

ترجمه سعیده عبدی