موقعیت شما: مقالات استخوان و مفاصل مفاصل دیابتی‌ها در معرض خطر آرتروز

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

مفاصل دیابتی‌ها در معرض خطر آرتروز

خیلی از افراد در کنار مشکل دیابت خود، با درد ناشی از آرتروز هم دست و پنجه نرم می‌کنند، دردی که گاهی انجام کوچکترین حرکات را برای آن‌‌ها غیر ممکن می‌سازد و سبب می‌شود ساعت‌های طولانی در رختخواب بخوابند یا از رفتن  به سفر، منزل دوستان، قدم زدن یا انجام هرگونه حرکات ورزشی و...منصرف‌ شوند. بی‌تحرکی با ایجاد اضافه وزن و چاقی سبب تحمیل بار اضافی به مفاصل و تشدید دردهای ناشی از آرتروز می‌شود، از سوی دیگر کنترل بیماری دیابت را دشوار می‌سازد. خیلی از بیماران دیابتی از ترس اینکه مبادا دارویی که برای کاهش درد مفاصل خود می‌‌خورند، قند خون‌شان را افزایش دهد یا  با دارو‌های‌شان تداخل داشته باشد، ترجیح می‌دهند درد را به جان بخرند و از خوردن دارو صرف‌نظر کنند. حال آنکه تحقیقات دانشمندان ثابت کرده است، ترکیبات موجود در غضروف کوسه علاوه بر اینکه سبب کاهش التهاب مفاصل و تسریع در روند غضروف‌سازی می‌شود، تاثیری در افزایش قندخون نیز ندارد.

مفاصل دیابتی‌ها در معرض خطر آرتروز

دیابت و آرتروز در اکثر موارد به صورت همزمان در یک فرد بروز می‌کنند زیرا ابتلا به یکی از دو بیماری، زمینه بروز دیگری را فراهم می‌کند‌. برای مثال در فرد مبتلا به آرتروز، درد ناشی از حرکت دادن مفاصل، فرد را به تحرک کمتر مجبور می‌سازد. تحرک کم، زمینه را برای افزایش وزن و به‌دنبال آن افزایش قند خون مساعد می‌سازد.

از سوی دیگر به گزارش واحد سلامت خبرگزاری CNN، چاقی، آسیب دیدگی عصب، اختلال در جریان‌خون و تخریب بافت غضروف رایج‌ترین فاکتورهای ایجاد درد مفصل در بیماران دیابتی‌ هستند.

قند خون بالا در یک فرد دیابتی سبب آسیب به دیواره رگ‌ها و اعصاب می‌شود. به‌دنبال این آسیب دیدگی، جریان خون به خوبی صورت نمی‌گیرد، در نتیجه ترکیبات مورد نیاز جهت ساخت غضروف در اختیار سلول‌های غضروف‌ساز قرار نمی‌گیرد. از طرفی آسیب دیدگی اعصاب سبب می‌شود فرد دردی که به‌دنبال آسیب دیدگی مفاصل ایجاد می‌‌شود دیرتر احساس کند و این موضوع تشخیص بیماری را به تاخیر می‌اندازد. تاخیر در تشخیص بیماری سبب تخریب بیشتر مفاصل و تشدید آسیب‌ها می‌شود. حال اگر فرد مبتلا به دیابت، چاق نیز باشد بار بیشتری به مفاصل تحمیل می‌شود و مجموع عوامل فوق سبب می‌شود یک فرد دیابتی بیشتر مستعد ابتلا به آرتروز باشد.

آنچه در زیر مشاهده می‌کنید مقایسه آمار شیوع آرتروز در افراد دیابتی و غیر دیابتی است که طی تحقیق تلفنی در سال‌های 2005 تا 2007 در آمریکا انجام شده است.

گروه سنی

آرتروز در افراد غیر‌دیابتی

آرتروز در افراد دیابتی

18-44سال

11درصد

27.6

45-64 سال

36.4 درصد

51.8 در‌صد

بالاتر از 65 سال

56.2 درصد

62.4 درصد

ورزش روزانه را فراموش نکنید

در کنار کنترل وزن و میزان قندخون، تمرین ورزشی به صورت پیوسته یکی از بهترین و مفیدترین عواملی است که از دو طریق می‌تواند در کاهش درد مفاصل افراد دیابتی‌ موثر باشد. تحرک سبب می‌شود بدن با مصرف کربوهیدرات به عنوان سوخت، قند خون را کنترل کند، از طرفی سبب تقویت عضلات می‌شود و مفاصل را انعطاف‌پذیرتر می‌سازد. در شرایطی که به دلیل درد، فرد قادر به فعالیت نباشد، راه رفتن در آب بهترین گزینه است زیرا در این شرایط فشار کمتری به مفاصل وارد می‌شود.

غضروف کوسه محبوب دیابتی‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد که غضروف کوسه به دلیل داشتن ترکیبات ضدالتهابی مانند گلیکوزآمینوگلیکان‌ها به کاهش دردهای ناشی از آرتروز و ترمیم مفاصل آسیب دیده کمک می‌کند در نتیجه برای بیماران مبتلا به آرتروز مناسب است.

کلاژن و آمینواسیدهای موجود در غضروف کوسه قابلیت ارتجاعی بافت‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها را افزایش می‌دهند و سبب بازسازی پوست و بافت پیوندی می‌شوند.

همچنین عناصر معدنی مانند کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم، روی، آهن، کروم، منگنز و سیلیس، عملکرد نرمال سلول‌ها، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و مفاصل را سبب می‌شوند.

گلیکوزآمینوگلیکان‌ها که رایج‌ترین نوع آن کندروئیتین سولفات است با خاصیت ضد التهابی خود می‌توانند زمینه را برای غضروف‌سازی فراهم کنند.

مجموعه این ترکیبات با تاثیراتی که در بهبود درد و التهاب مفاصل دارند و نقشی که در جلوگیری از تخریب مفاصل ایفا می‌کنند، به بیمار دیابتی در کنترل و بهبود درد کمک می‌کنند.