موقعیت شما: مقالات استخوان و مفاصل عاقبت پشت ميز نشيني

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

عاقبت پشت ميز نشيني

گردن درد و استخوان درد، سوغات تكنولوژي و دنياي ماشيني امروز است. انگار هر چه بيشتر درگيرش شوي، بيمارتري. امروزه یکی از شایع‌ترین مشكلات افراد جوان به‌ویژه در میان کارکنان ادارات و بانک‌ها، عوارض کار طولانی مدت با کامپیوتر است. دردهای گردن و شانه، مفصل آرنج، مچ، انگشتان و دردهای پشت و کمر و... . بر اساس نظر محققین، در حدود نیمی از کاربران کامپیوتر هر سال به عوارض ناشي از درد گردن و شانه مبتلا می‌شوند و بیشتر از یک سوم آنها دچار مشکلات جدي حرکتی گردن ‌و شانه می‌شوند. اينجاست كه توصيه مي‌شود براي پيشگيري از بروز آرتروز و ايجاد مشكلات بعدي، خيلي زودتر به فكر افتاده و به دريافت تغذيه مناسب در كنار داشتن فعاليت بدني كافي، توجه شود.

طبيعي است كه در پايان يك روز كاري، كمي احساس خستگي و كوفتگي در گردن و كمر خود احساس كنيم. اما گاهي اوقات، وضعيت كمي بحراني‌تر شده و درد مزمن گردن ايجاد مزاحمت مي‌كند. اين مسئله در برخي مشاغل مانند رانندگي، كار نشسته طولاني مدت، خياطي، ورزش يا نوازندگي حرفه‌اي و... بارزتر است. از جمله شاخص‌ترين مشاغل كه گردن درد و دردهاي استخواني جزء جدانشدني آن است، كار طولاني مدت با كامپيوتر است كه فرد، بايد براي ساعت‌ها پشت ميز نشسته و گردن خود را خم نگه دارد.

بيماري تكنولوژي

كارمندان و به خصوص، كاركنان بانك‌ها از جمله افراد درد آشناي جامعه هستند كه حداقل براي يك دوره در عمرشان طعم تلخ گردن درد را چشيده‌اند. زماني‌كه از شدت درد، شايد مجبور شوند براي مدتي دست از كار كشيده، مرخصي گرفته و به فكر مداوا بيفتند.


در صورتي‌كه در درمان گردن درد يا ديگر دردهاي استخواني بدن سهل‌انگاري شود، مي‌تواند باعث آسيب مفاصل بين مهره‌ها شده و به مرور فرد را دچار آرتروز كند. دقيقاً مانند لولاي درب كه اگر به موقع روغن‌كاري نشود، به صدا مي‌افتد. اين وضعيت در مفاصل، بحراني‌تر است؛ چرا كه اگر روغن‌كاري لولاي درب به تأخير بيفتد، فقط باعث به صدا افتادن آن مي‌شود؛ اما اگر غذاي مورد نياز مفاصل تأمين نشود،‌ مايع بين مفاصل به مرور و در اثر كار كشيدن از مفاصل تخريب شده، درد، خشكي و تورم را در ناحيه آسيب ديده ايجاد مي‌كند و اين وضعيت، موجب مي‌شود فرد حتي براي انجام كارهاي روزمره خود نيز دچار مشكل شود.

دردهاي كمر، گردن، پشت و كوفتگي اعضاي بدن در صورتي كه مدام اتفاق بيافتد، زنگ خطری است براي اعلام آنكه ممكن است فرد مستعد ابتلا به آرتروز باشد. بیماری‌ که بیشتر گریبان جماعت پشت میزنشین و افراد كم‌تحرك را می‌گیرد.

آرتروز می‌تواند باعث کم شدن ضخامت غضروف مفصلی و تخریب غضروف (عامل كمك‌كننده به حركت روان و بدون درد مفصل) شود. در آرتروز گردن، انتشار درد تا قسمت‌های بالای شانه، کمر، بالای کمر و قسمت پس‌سری کشیده می‌شود و اگر آرتروز باعث فشار بر ریشه‌های عصبی شود، می‌تواند ایجاد دردهای انتشاری در مسیر عصب حتی تا نوک انگشتان کند و در صورت فشار به نخاع می‌تواند باعث ایجاد علائم دیگری همچون ضعف عضلات و عدم توانایی در حرکت انگشتان شود.

به فكر چاره باشيم

حركت اول: روي صندلي نشسته و گردن، شانه‌ها و بالاتنه را در يك راستا حفظ كنيد. به آهستگي گردن خود را به سمت راست بچرخانيد. سپس به نقطه شروع برگرديد. كمي استراحت كنيد و اين بار گردن را به سمت چپ بچرخانيد. اين حركت را در هر سمت 10 بار تكرار كنيد.

حركت دوم: روي صندلي بنشينيد و روبه‌رو را نگاه كنيد. كف دست خود را روي پيشاني قرار دهيد و سر خود را به كف دست فشار دهيد. 5 ثانيه در همين حالت بمانيد و بعد به حالت استراحت برگرديد. اين حركت را 3 نوبت در روز و در هر نوبت 5 بار تكرار كنيد.

حركت سوم: سر خود را به سمت راست خم كنيد؛ طوري كه گوش راست شما تا جايي كه دردي را احساس نكند به شانه راست نزديك شود. سپس سر خود را در جهت مخالف روي شانه چپ خم كنيد. دقت داشته باشيد كه در هنگام اين حركت نبايد سر را بچرخانيد يا شانه خود را بالا بياوريد. اين حركت را 10 مرتبه تكرار كنيد.

استراحت دادن به عضلات گردن يا انجام برخي نرمش‌ها براي كاهش خستگي و شايد دردهاي گردن بسيار مفيد است اما كافي نيست. همان‌طور كه پيشتر ذكر شد، دريافت غذاي مورد نياز غضروف‌ها براي حفظ سلامت مفاصل و پيشگيري از آرتروز حياتي است.

غضروف كوسه یك منبع مؤثر براي تغذيه مفاصل است. برخلاف بسياري پستانداران ديگركه دارای درصد كمی از غضروف هستند، كوسه‌ها‌ دارای اسكلت غضروفی وسیع مي‌باشند. مواد ساختمانی عمده غضروف كوسه شامل چند نوع پروتئین كلاژن (براي افزايش مقاومت مفاصل در مقابل فشارهاي وارده)، كلسيم، فسفر، مس، زينك (روي) و كندرويتين سولفات كه همگي براي ساخته شدن غضروف‌هاي جديد مورد نيازند.

کندرويتین سولفات تركیب طبیعی در غضروف است و باعث مهار شدن آنزیم‌هایي مي‌شود كه در تخریب بافت غضروف نقش دارند. آنزيم‌هاي مخرب، غذا رساني به غضروف‌ها را متوقف مي‌كنند؛ در حالي‌كه كندرويتين سولفات موجود در غضروف كوسه، مانع از اين اتفاق مي‌شود. همچنين غضروف کوسه با كاهش تورم، در تسكين درد ناشي از التهاب مفاصل تأثيرگذار است.

به این دلیل است كه غضروف كوسه به‌عنوان یك مكمل غذایی جهت درمان آرتروز مفاصل شناخته شده است.

اخبار

زنگ خطر در آرتروز

درد مهمترین علامت در بيماري آرتروز است. درد آرتروز در ابتدا حالت مکانیکی دارد؛ یعنی با راه رفتن و استفاده از مفصل، بدتر می‌شود و با خوابیدن و استراحت كردن بهتر می‌شود. خشكي مفاصل علامت رايج ديگر در بيماري آرتروز است كه باعث می‌شود فرد به پزشک مراجعه کند. به طوري‌كه ممكن است در هنگام بيدار شدن از خواب، سفتي و خشكي در انگشتان يا گردن احساس شود. گاهی اوقات نیز آرتروز به صورت برجستگی‌های بدون درد در استخوان‌ها جلوه می‌کند. لذا توجه به همين نشانه‌هاي ساده و تلاش در رفع آن مي‌تواند از تشديد اين بيماري جلوگيري كند.

آرتروز مي‌تواند باعث بي‌خوابي در سالمندان شود


بیماری آرتروز در کیفیت خواب بیماران تأثیر منفی می‌گذارد. درد در آرتروز، بيمار را عصبی و دچار استرس مي‌كند. در گروه تحقیقاتی موسسه ملي سلامت آمريكا، ۲۳ هزار و ۱۳۴ فرد بالاي ۱۸ سال مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد از نظر مصرف دخانیات و الکل، وزن و انجام ورزش روزانه بررسي شدند. در این تحقیق۲۰ درصد افراد مبتلا به بیماری ورم مفاصل و آرتروز بودند. این محققان اعلام کردند که بي‌خوابي در سایر بیماران مبتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی نیز دیده می‌شود، اما بیماران مبتلا به آرتروز بيشتر از اين مشكل رنج مي‌برند.

افزايش خطر سرطان ريه در مبتلايان به آرتروز


تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، افرادی که از آرتروز رنج می‌برند بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. به نقل از شبکه "ان دی تی وی"، محققان اعلام کردند، آرتروز از جمله عوامل خطرساز ابتلا به سرطان ریه به حساب می‌آید.

گروهی از دانشمندان آمریکایی با انجام یک سری آزمایشات گسترده بر روی بیش از ۱۶ هزار بیمار که برخی از سرطان ریه و برخی دیگر نیز از آرتروز رنج می‌بردند، به نتایج تازه‌ای دست یافتند.
نتایج این سری آزمایشات نشان داد، اکثریت افرادی که مبتلا به سرطان ریه شده‌اند در اغلب موارد از آرتروز نیز برای مدت زمانی طولانی رنج می‌بردند.
محققان اعلام کردند ابتلا به آرتروز و عدم اقدام برای درمان قطعی آن در ۴۳ درصد موارد می‌تواند منجر به بروز سرطان ریه شود.

مزایای غضروف کوسه

غضروف كوسه حاوي 40 درصد كلاژن خالص (كلاژن: پروتئين مورد نياز براي حفظ استحكام مفاصل)، به همراه اسيد‌هاي آمينه ضروري (اسيدآمينه‌هايي كه براي پروتئين‌سازي در بدن انسان توليد نمي‌شوند) و غيرضروري است. كلاژن وآمينواسيدها براي ترميم پارگي رباط‌ها و تاندون‌ها، قابليت كشساني و ارتجاعي بافت‌ها، درمان ترك‌هاي پوست، بهبود سريع‌تر آسيب‌هاي مفصلي در ورزشكاران و افرادي‌كه از مفاصل خود كار مي‌كشند و حفظ جواني و شادابي پوست ضروري است. همچنين غضروف كوسه يك منبع خوب براي كلسيم، فسفر، منيزيوم، پتاسيم، روي، منگنز است.

اين تركيبات براي حفظ و عملكرد طبيعي سلول‌ها، عضلات، استخوان‌ها ومفاصل ضروري‌اند. كندرويتين سولفات موجود در غضروف كوسه مي‌تواند با جذب و حفظ رطوبت، باعث افزايش مقاومت در برابر فشار به مفصل‌ها و رساندن موادغذايي مورد نياز سلول شود.