موقعیت شما: مقالات استخوان و مفاصل چین و چروک صورت پیش ‌بینی کننده شکستگی استخوان در زنان است

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

چین و چروک صورت پیش ‌بینی کننده شکستگی استخوان در زنان است


یک بررسی جدید نشان می‌دهد چین و چروک صورت زنان ممکن است پیش ‌بینی ‌کننده میزان احتمال دچار شدن آنها به شکستگی‌های استخوان باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پژوهشگران دانشگاه ییل می‌گویند این رابطه به علت آن است که میزان پروتئین‌های درون پوست و استخوان‌ها با هم مرتبطند، بنابراین اگر صورت و گردن زنی چین و چروک زیادی دارد، با خطر بالاتر شکستگی استخوان به علت کاهش تراکم استخوان مواجه است.

پژوهشگران 114 زن در ابتدای دوره پس از یائسگی که آخرین دوره قاعدگیشان در طول سه سال گذشته رخ داده بود، را به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی در محل‌های متعدد در آمریکا، مورد معاینه قرار دادند.

آنها پوست این زنان را در 11 نقطه در صورت و گردن هم با مشاهده و هم با استفاده از وسیله ‌ای به نام "دورومتر" مورد ارزیابی قرار دادند، تا میزان سفتی و انعطاف ‌ناپذیری آنها را تعیین کنند.

توده و تراکم استخوانی نیز با استفاده دستگاه قابل حمل سونوگرافی و رادیوگرافی اندازه‌ گیری شد.

لوبنا پال، استادیار بخش بیماری‌های زنان و زایمان و علوم تولید مثل در دانشکده پزشکی ییل گفت: "ما دریافتیم که بدتر شدن و عمیق‌ تر شدن چروک‌های پوست با میزان کمتر تراکم استخوانی در میان افراد مورد بررسی همراهی دارد."

هر چه چین و چروک بدتر بود، تراکم استخوان پایین ‌تر بود این رابطه مستقل از سن یا عوامل شناخته‌ شده موثر بر تراکم استخوان بود.

نتایج این بررسی در اجلاس جامعه متخصصان غدد آمریکا در بوستون ماساچوست اعلام شد.

پال گفت: یافته‌های ما مبنی بر اینکه خصوصیات ظاهری و فیزیکی پوست ممکن است بیانکر کیفیت استخوان باشد، ارزشمند است، زیرا ممکن است به متخصصان بالینی امکان دهد که خطر شکستگی در زنان به علت پوکی استخوان پس از سن یائسگی را با یک نگاه بدون اتکا به آزمایش‌های گران ‌قیمت پیش بینی کنند.

همشهری

معرفی محصول مناسب جهت پیشگیری از پوکی استخوان