موقعیت شما: مقالات استخوان و مفاصل ویتامینی برای استخوان‌ها

ویتاویترین

 

 

نامه الکترونیک چاپ PDF

ویتامینی برای استخوان‌ها


 

وقتی جوان و سلامت هستیم از عواملی که می‌ توانند در رشد و حفظ سلامتیمان مفید باشند بی ‌اطلاع هستیم اما به مرور زمان و کسب تجربه، آگاهیمان نسبت به این مسائل بیشتر می‌شود و با ورود به جاده پیری، دائم برای یافتن راه‌های جدید برای حفظ سلامتی و محافظت خود از آسیب‌ها و بیماری‌ها تلاش می‌کنیم.

ویتامین D از جمله موادی است که برای تقویت و استحکام استخوان‌ها و مفاصل ضروری است. ویتامین D به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شود، اما باید از راه دیگر نیز آن را کسب کنیم تا نسبت به دریافت کافی آن اطمینان حاصل کنیم؛ به ‌ویژه زمانی که پیر شده‌ایم و دیگر بدنمان قادر نیست ویتامین D کافی بسازد. کودکان برای ساخت و بزرگسالان برای حفظ استخوان‌هایشان به ویتامینD  نیاز دارند. افرادی که سطح ویتامینD  بدنشان پایین است دارای تراکم استخوان پایین هستند؛ در نتیجه در دوران پیری بیشتر در معرض شکستگی و ترک‌های استخوانی قرار دارند.

ویتامین D در کجا یافت می‌شود؟

شما می‌توانید ویتامینD  مورد نیاز خود را از نور خورشید، غذا و مکمل‌های غذایی دریافت کنید.

نور خورشید: پوست شما از طریق اشعه ماورای بنفش خورشید، ویتامینD  می‌سازد. با این وجود مقدار ویتامینی که بدن شما دریافت و ذخیره می‌کند، به زمان روز، موقعیت و رنگدانه‌های پوست شما بستگی دارد. برای مثال، احتمالا شما در یک بعد از ظهر تابستان در جنوب کشور بیشتر از یک روز بهاری در شمال کشور ویتامینD  کسب می‌کنید. همچنین، به‌ طور طبیعی در افراد دارای پوست سفید بیشتر از افرادی که دارای رنگدانه‌های تیره‌ تر هستند، ویتامینD ساخته می‌شود، با این وجود، تماس زیاد با نور خورشید یک فاکتور خطر برای ابتلا به بیماری‌های دیگر است. از این رو، برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست بسیاری از مردم از روش‌های دیگر برای تأمین ویتامینD  مورد نیاز بدن خود استفاده می‌کنند.

غذا: اگر چه به ‌نظر می‌رسد که غذا روش آسانی برای تأمین ویتامین D مورد نیاز بدن است اما مواد غذایی محدودی دارای این نوع ویتامین هستند. شیر، آب پرتقال، شیرسویا، برخی غلات و ماهی‌های چرب نظیر ماهی آزاد و تن حاوی ویتامینD  هستند. برچسب‌های مواد غذایی را مطالعه کنید تا از میزان ویتامینD  موجود در مواد غذایی خریداری شده اطلاع یابید.

مکمل‌های غذایی: برای اطمینان از دریافت ویتامینD  کافی، مکمل‌های غذایی می‌توانند بسیار مفید باشند. شما می‌توانید مکمل‌های ویتامین D را همراه یا بدون غذا میل کنید. برای تعیین میزان مناسب مصرف مکمل باید محاسبه کنید که چه مقدار ویتامین D از طریق غذا دریافت می‌کنید. پزشکتان می‌تواند در این زمینه شما را راهنمایی کند.

چه مقدار ویتامین D نیاز دارید؟

میزان ویتامین D مورد نیاز به سن بستگی دارد. میزان توصیه‌ شده توسط بنیاد پوکی استخوان آمریکا به شرح زیر است:
افراد زیر 50سال، روزانه 400 الی 800 واحد بین‌المللی
افراد بالای 50 سال، روزانه 800 الی 1000 واحد بین‌المللی
افراد مسن تر، حداکثر 4000 واحد بین‌المللی در روز
ویتامینD  شما را از ابتلا به سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی، پرفشاری خون، ‌ام ‌اس، آرتروز استخوان و پوکی استخوان‌ محافظت می‌کند. با چند دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تلاشی آگاهانه برای مصرف ویتامینD از طریق غذا، استخوان‌ها و مفاصل شما سلامت ‌تر و قوی ‌تر خواهند شد.

همشهری

معرفی کلسی سوی بالانس( کامل ترین مکمل کلسیم و ویتامین D )